آموزش زبان بدن

آموزش زبان بدن قسمت نهم

آموزش زبان بدن قسمت نهمReviewed by پویا ودایع on Oct 4Rating:

تجزیه و تحلیل سبک های مختلف دست دادن  (  زبان بدن  )

دست دادن، یادگاری از دوران باستان است. در آن زمان هر موقع که دو قبیله بدوی در شرایط صلح با یکدیگر مراوده داشتند، با کف دست بازوی یکدیگر را می گرفتند تا نشان دهند که هیچ سلاحی ندارند یا سلاحی را مخفی نکرده اند. در دوران روم باستان، حمل خنجر مخفی در آستین کار رایجی بود که رومی ها برای محافظت از خود انجام می دادند و این سبک دست دادن یعنی گرفتن بازو به هنگام احوالپرسی حرکت رایجی بین رومی ها بود که نمونه ای از آن را در شکل زیر می بینید که امروزه در ورزش استفاده می شود.

زبان بدن - قسمت آموزش 945866

شکل مدرن این رسم باستانی همان دست دادن با کف دست است که امروزه نیز استفاده می کنیم و گفته می شود این سبک دست دادن در ابتدا در قرن نوزدهم و جهت انجام معاملات تجاری بین دو فرد با موقعیت اجتماعی و مالی برابر استفاده شده است و طی صد سال گذشته کم کم رواج یافته و جاافتاده است به طوری که امروزه در اکثر کشورهای اروپایی و آمریکایی در اولین برخورد و ملاقات ها و نیز به هنگام ورود به محیط های تجاری، مهمانی ها و رویدادهای مختلف از این سبک استفاده می شود.

زبان بدن در کشور های مختلف : حتی در کشورهایی مانند ژاپن که به هنگام سلام و احوالپرسی طبق رسم سنتی شان به یکدیگر تعظیم می کنند یا در تایلند که از ژشتی به نام «وای» (Wai) استفاده می کنند (که مانند حالت دعا کردن است و دو کف دست، رو به روی سینه، بر روی هم گذاشته می شود)، سبک دست دادن مدرن و غربی نیز به طور گسترده دیده می شود. در تصاویر زیر به ترتیب تعظیم کردن (bowing) و ژست «وای» را مشاهده می کنید.

زبان بدن - قسمت آموزش 9454

زبان بدن - قسمت آموزش 95

در اکثر کشورها، به هنگام دست دادن، معمولا طرفین پنج تا هفت بار دست همدیگر را تکان می دهند ولی در برخی کشورها مانند آلمان این حرکت دو تا سه بار انجام می شود و به اندازه دوبار تکان دادن دست، دست همدیگر را فقط نگه می دارند. زبان بدن فرانسوی ها نیز مانند ما ایرانی ها به هنگام سلام و احوالپرسی و نیز خداحافظی و ترک محلی که وارد آن شده اند با یکدیگر دست می دهند.

چه کسی اول باید دست خود را دراز کند؟

یکی از ابتدایی ترین و مهمترین سوالاتی که پیش از پرداختن به سبک های مختلف دست دادن و معنای آنها پیش می آید این است که در برخورد اول چه کسی اول باید دست خود را دراز کند؟ و آیا قانونی در این زمینه وجود دارد یا خیر؟ که در ادامه به آن می پردازیم.

به طور کلی، دست دادن در اولین برخورد یا پس از ورود به ملاقات تجاری، مهمانی و … امری عادی و پذیرفته شده است، ولی موقعیت هایی نیز هستند که بهتر است شروع کننده نباشید. مثلا به فروشنده ها آموزش داده می شود که با مشتری دست ندهند زیرا شاید خریدار تمایلی به چنین استقبالی از طرف فروشنده نداشته باشد و حس کند که مجبور به دست دادن شده است. به طور کلی باید سعی کنید پیش از دست دادن از خودتان بپرسید که آیا طرف مقابل از این کار استقبال خواهد کرد یا خیر. تحت این شرایط، به فروشنده ها توصیه می شود که بهتر است صبر کنند تا ابتدا مشتری دست بدهد و اگر تمایلی به دست دادن ندارد به جای آن می توان با تکان دادن سر  احوالپرسی کرد. در برخی کشورها مانند کشور عزیزمان ایران و برخی کشورهای اسلامی دست دادن با خانم ها مجاز نیست و به جای آن نیز می توان با تکان دادن سر سلام و احوالپرسی کرد و خوش آمد گفت. با وجود این، در سایر جاها حتی کشورهای غربی نیز توصیه می شود در صورتی که ابتدا خانم ها اقدام به دست دادن کردند، با آنها دست بدهید و به عنوان آقا ابتدا دست خود را دراز کنید. در مهمانی ها نیز رسم بر این است در صورتی که طرف مقابل از شما بزرگتر است ابتدا او دستش را دراز کند .

حس سلطه جویی و برتری چگونه از طریق دست دادن منتقل می شود؟

پیش از این در مورد بالا بودن کف دست (به نشانه تسلیم) و پایین بودن کف دست (به نشانه قدرت) صحبت شد و در اینجا به رابطه آن با دست دادن می پردازیم. در دوران روم باستان، دو رهبر رومی به هنگام ملاقات همدیگر به نوعی دست می دادند که می توان آن را نوعی مچ اندازی در حالت ایستاده دانست. اگر یکی از دیگری قدرتمندتر بود، دستش بر بالای دست دیگری قرار می گرفت که چنین موقعیتی، موقعیت دست برتر (بالاتر) نامیده می شود.

زبان بدن - قسمت آموزش 9

حال فرض کنید که شخصی را برای اولین بار ملاقات کرده اید و جلسه خود را با دست دادن آغاز می کنید. به طور ناخودآگاه، یکی از سه حس زیر به شما منتقل خواهد شد:

۱) سلطه جویی: این حس به شما می گوید که شخص مقابل قصد سلطه و غلبه بر شما دارد و بهتر است مراقبت باشید.

۲) تسلیم و فرمان پذیری: این حس به شما می گوید می توانید بر این شخص تسلط پیدا کنید. او کاری را انجام می دهد که من می خواهم.

۳) تساوی: احساس راحتی با این شخص خواهید داشت.

این حس ها و نگرش ها به صورت ناخودآگاه منتقل می شوند ولی می توانند بر روی نتیجه هر ملاقات یا جلسه ای اثر داشته باشند. با آگاهی و اطلاع از روش های دست دادن و معنای آنها می توانید در ملاقات های حضوری تاثیر زیادی بر طرف مقابل بگذارید.

دست سلطه جو

می توانید با چرخاندن دست تان به طوری که کف دست شما به طرف پایین و کف دست فرد مقابل شما به سمت بالا باشد حس سلطه جویی خود را به طرف مقابل منتقل کنید. در تصویر زیر، دست سمت راست دست سلطه جو است. کافیست که دست شما در بالای دست طرف مقابل قرار بگیرد؛ با این کار به طرف مقابل می فهمانید که دوست دارید کنترل موقعیت در اختیار شما باشد.

زبان بدن - قسمت آموزش 91

با مطالعه زبان بدن بر روی ۴۰۰ مدیر ارشد اجرایی (که ۹۰ درصدشان مرد بودند) مشخص شد که نه تنها ابتدا تمام مدیران اقدام به دست دادن می کنند بلکه ۹۰ درصد آقایان و ۳۰ درصد خانم ها از موقعیت دست سلطه جو و برتر استفاده می کنند. مسائلی مانند نشان دادن قدرت و به دست گرفتن کنترل عموماً اهمیت کمتری برای خانم ها دارد و شاید همین مسئله دلیلی بر این باشد که از هر سه خانم، یک نفر از موقعیت دست برتر استفاده می کند. همچنین تحقیقات نشان داده که در در موقعیت ها و فضاهای اجتماعی، برخی خانم ها به منظور نشان دادن مطیع بودن خود خیلی محکم با آقایان دست نمی دهند که این مسئله به نوعی زنانگی و لطافت آنها را نشان می دهد. در محیط های تجاری، چنین کاری ممکن است برای خانم ها دردسر ایجاد کند زیرا مردها خانمی را که شل دست می دهد ضعیف می پندارند و او را جدی نمی گیرند و علی رغم اینکه امروز تساوی مرد و زن و دم زدن از آن مد شده خانم هایی که در محیط های کاری و ملاقات های تجاری حس زنانگی خود را نشان می دهند و از در ضعف وارد می شوند توسط سایر مردها یا حتی سایر خانم های آن جمع جدی گرفته نمی شوند. البته این نیز بدین معنی نیست که یک خانم در کسب و کار باید به روش مردانه عمل کند، بلکه فقط بهتر است از علائمی که کاملاً مختص خانم ها است مانند شل دست دادن، پوشیدن دامن کوتاه، کفش پاشنه بلند و مسائلی از این دست پرهیز کند. البته تفاوت های زبان بدن مرد ها و زن ها رو در مقاله ای جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم .

در سال ۲۰۰۱، «ویلیام چاپلین» در دانشگاه آلاباما تحقیقی در مورد زبان بدن ، دست دادن انجام داد و به این نتیجه رسید که افراد برون گرا محکم دست می دهند در حالیکه افراد نوروتیک و خجالتی اینطور نیستند. همچنین چاپلین دریافت خانم هایی که از ایده های جدید استقبال می کنند محکم دست می دهند. مردها نیز چه از ایده های جدید استقبال بکنند یا نکنند محکم دست می دهند. لذا محکم دست دادن برای خانم ها در محیط کسب و کار می تواند حس خوبی را منتقل کند.

با آموزش های تخصصی زبان بدن پویا ودایع همراه باشید .

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *