استند اپ -خندوانه
آموزش زبان بدن

خندوانه، آموزشگاه خنده

خندوانه، آموزشگاه خندهReviewed by پویا ودایع on Sep 23Rating:

این روزها برنامه خندوانه به عنوان یکی از پرطرفدارترین برنامه های تلویزیونی مورد توجه گرفته است ، شاید بشود تم شاد این برنامه که با جذابیت های اجرای رامبد جوان و همراهی تیم هوشمند سازنده اش یکی از با نشاط ترین اتمسفرهای تلویزیونی را برای مردم فراهم کرده است، درتمام دوران برنامه سازی تصویری بعد از انقلاب کاملا بی نظیر ومنحصربفرد دانست. بخش مهمی از این موفقیت و یگانگی به زبان بدن و گفتار مجری ، عروسک وبازیگران خندوانه برمی گردد اگر می خواهید درباره کلیات و جزییات زبان بدن به کار گرفته شده دراین برنامه بیشتر بدانید با ما همراه باشید .

معرفی یک برند ، خنده رامبدی !

رامبد جوان به صورت طولی وعریض می خندد به طوری که کامش تا انتها دیده می شود، معمولا افرادی که بسیارشاد هستند یا دوست دارند شاد دیده شوند به این صورت می خندند، نوع خندیدن اش به نحوی است که عقب می رود دهانش تا ته باز می شود وکاملا رها به نظرمی رشد گاهی حتی موقع خندیدن، حالت فنری پیدا کرده و عقب جلو می شود؛ دریک کلمه او، کسی است که کاملا راحت ، آزاد و بی ملاحظه می خندد.
باصدای بلند خندیدن از خصوصیات رامبد جوان است او اصلا از بلند وطولانی خندیدن نمی ترسد و این درحالی است که خیلی ها در جامعه ما از بلند خندیدن پرهیزداشته وحتی ازآن هراس دارند. “خنده رامبدی” ؛ خنده ای است کامل و خنده آور که ازهرقیدی رها است. او زبان گفتاری و رفتارغیر کلامی خاص خودش را دارد ، رفتاری که مثل اثرانگشتش ، کاملا منحصر و مخصوص به اوست.

زبان بدن رامبد جوان
رامبد جوان بازیگری است که به نظر می رسد درخندوانه کار اجرا را با بازیگری تلفیق کرده است.؛ او در مقام مجری به وظیفه اش که ارتباط برقرار کردن با مخاطبان است، درست ومسلط عمل می کند و موقع حرف زدن با کسی که روبرویش نشسته هم بطور ماهرانه ای اوضاع را درکنترل دارد. رمز موفقیت او درکاراجرای این برنامه این است که درکل “راحت ” است و این راحتی را به تماشاچی هم منتقل می کند .
اوخودمانی است، حرکت دارد، روی صندلی اش می چرخد، درفضای استودیو راه می رود واز دست هایش بسیار استفاده می کند ، برای این که مهمان هایش خسته نشوند با آن ها بازی می کند و با این ترفند مهمان را ازکرخت بودن درآورده وگاردش را باز می کند ضمن این که ممکن است مهمان با آب شدن یخ ارتباطی اش در حین این بازی ها، خاطرات بیشتری را به یاد آورد ویا حرف های جالب تری بزند.
رفتارغیرکلامی رامبد جوان، آزاد ، شاد و شورانگیزاست اما رفتار کلامی مثبت و منظمی دارد یعنی همان طور که می تواند مردم را با نوع نگاه ها یا خنده های طولانی و مقطعی اش کاملا شاد کند به موقع اش هم حرف های جدی را که درراستای فرهنگسازی برای مترو یا صرفه جویی آب است می زند.
نوع نشستن اوهم کاملا با جایگاهی که مهمانش دارد، هماهنگ است ، اودرست می نشیند و می داند کجا می تواند به مهمانش نزدیک شود یا کجا به حریم خصوصی افراد وارد شود .رامبد ، با دقت ، فاصله ای را که افراد با خودش دارند حفظ می کند یعنی با بعضی مهمان ها فقط حرف می زند اما با بعضی تا حد نهایت خودش شوخی می کند و به آن ها نزدیک می شود .این مجری توانا نشان می دهد که اهمیت رفتارغیرکلامی خودش وحریم خصوصی افراد را به خوبی فهمیده و به رعایت اصول زبان بدن تسلط دارد؛ چیزی که خیلی از مجری های شناخته شده تلویزیون درآن ضعف دارند.
رامبد درمحیطی که به دقت چیده شده باتماشاچی ها همبازی می شود همه چیز طوری است که در آن می شود به راحتی با تماشاچی ارتباط برقرارکرد او دائم درهمین فضا دائم به تماشاگران نگاه کرده ، درمیان شان حضورداشته وبا آن ها تعامل نزدیک دارد روش ساده و موثری که مشارکت شرکت کنندگان را بالا می برد.

جنابِ جناب خان در خندوانه می درخشد 

جناب خان با آن بدن بنفش عجیب، دست های بلند و سرطاس کاملا گردش ، نقطه عطف و ستاره خندوانه است ، جایی که عروسک، هویتی صمیمی پیدا می کند و حرکاتش هر کدام به جا ،سنجیده ودیدنی اند . هوش هیجانی بالای صدا پیشه و عروسک گردان جناب خان که پا به پای بداهه های صداپیشه خلاق وبه شدت بداهه پردازش می آید باعث شده که ما دراین برنامه نمایش یکی از هماهنگ ترین حرکات و صدای عروسکی را با لذت ببینیم .
طراحی هوشمندانه این عروسک خودمانی ساده به کارکرد ویژه اش کمک قابل توجهی کرده است . سرطاس، دست های درازتر ازحد معمو ل، عینک خاص و هند زفری که با زبان بی زبانی اعلام می کنند جناب خان ازخودمان بوده و یک مرد ساده معمولی است.
دست های بلند این جناب دوست داشتنی نشان می دهند که او دارای آرزوها واندیشه ها ی بلند، توانایی های زیاد است . جناب خان با آن سرو شکل ساده اما دوست داشتنی اش برای بسیاری شاید نوستالژی حسن کچل یا عروسک های ساده و صمیمی دهه ۶۰ و ۵۰ را زنده می کند .

خندوانه-جنابخان

تحلیل حضور و زبان بدن جناب خان
جناب خان جنوبی و خونگرم است نشانه اش هم این که حرکاتش سریع است و ازتکان های سریع دست و سرش برای رساندن منظورش استفاده می کند وقتی هم که عصبانی شود و جمله معروفش یعنی “بیام برات ؟ ” را می گوید سینه را جلو داده و فضا اشغال می کند از آن طرف هم دستانش را باز می کند تا نشان بدهد به اوضاع مسلط است و حریمش را با بدنش حفظ می کند .او گاهی پشت میزو صندلی قایم می شود و بدون این که کلمه ای بگوید احساس و منظورش با همین واکنش بجا منتقل می شود اوبا استفاده موثرش از زبان بدن به ما یاد می دهد که از رفتارهای غیر کلامی بیشتراستفاده کنیم.

جناب خان خندوانه ، کلاه قرمزی است !

جناب خان عروسک رک گویی است که گاهی خطوط قرمز را رد می کند، آخر کسی از عروسک دلخور نمی شود ، او راحت ترانتقاد می کند، راحت تراز بازیگران دیگرمی خندد ، راحت تر می خنداند ومی شود پیش بینی کرد که کلاه قرمزی بعدی تلویزیون و حتی سینما همین جناب است. مردی ساده که ازمال دنیا فقط یک گاری لبوفروشی دارد وبا روحیه ای وفادارانه وحسرت برانگیز سی سال برای ازدواج با احلام صبر کرده است !
جناب خان خندوانه  با صحبت های هوشمندانه صدا پیشه ورفتارغیر کلامی اش که کاملا بردرک وتوانایی عروسک گردان اش استواراست، جایگاه مهمی درخندوانه پیدا کرده است ، قرارگرفتن او در جمع مردم اعلام می کند که او جزیی از ماست انگار او یک مردساده وعادی است و تنها یک عروسک خیالی نیست بلکه روحی قابل درک است . این عروسک با این که ابرو پلک متحرک نداشته اما حرکات سرودست ولحن بسیاردرستی دارد و ما به سادگی تمام حالات چهره اش را بدون این که چهره کاملی باشد، تصورمی کنیم .
در خندوانه به جای دور کردن عروسک ازمردم او را کاملا به مردم نزدیک کرده اند وهمین می شود که ما به جناب خان اطمینان می کنیم و نکته این جاست که وقتی به کسی اطمینان داشته باشید حرف ها و حتی نصیحت هایش را می شنوید و به زبان دیگر با او همدل می شوید بنابراین جناب خان خندوانه  تا کلاه قرمزی شدن راه زیادی درپیش نداردهرچند اوعروسکی است که خیلی ساده ساخته شده اما سادگی باعث شده ذهن مخاطب به تحرک بیشتری برای درکش وادارشود. ماهر تغییری را روی چهره این عروسک تصورمی کنیم ضمن این که او درمیان مردم نشسته است وبخشی از حواس مان همیشه به افرادی است که در نزدیکی او نشسته اند وبه کلام وحرکاتش واکنش نشان می دهند ما درواقع خیلی وقت ها ازرفتار آن ها کپی بر می داریم .

خندوانه و معجزه دایره ها
فضای داخلی استودیوی خندوانه ، دایره وار است چون ما نسبت به دایره حس خوبی داریم مثل مدالی که برگردن آویزان می شود وجالب است بدانید که حجم دایره ای شکل به انسان ها حس مالکیت می دهد حتی در راستای همین استفاده از دایره ها حرکت های رامبد جوان موقع پرسیدن سوال هایش حرکت های دایره واراست، او با دست هایش به سمت داخل و خارج دایره می سازد .لوگو و تندیس این برنامه هم دایره شکل است. تمام این دایره ها می خواهند بگویند این برنامه مال شماست وزبان محیط خندوانه زبانی شاد با تحریک حس مالکیت تماشاچی است . فضای براق و رنگ های سبز و قرمز در محیط داخلی منظمش کاملا این پیام را می دهد که دراین فضا می توانید راحت باشید، بیشتر بخندید و مشارکت داشته باشید. رنگ میزها وچیدمان شان به نحوی است که به افراد این حس را می دهد که به آن فضا تعلق دارند. دایره ای بودن حس مالکیت و سهیم بودن می دهد . دکور خندوانه می خواد ما بیشتر خندان وقرمز باشیم به جای آن که سیاه باشیم درست مثل هندوانه سرخ شیرینی که دانه های ریز سیاهش به چشم نمی آید.

وقتی خنده را یاد بگیری می خندی …
خندوانه برنامه ای است برای تشویق مردم به خندیدن و این تشویق به خنده به صورت خیلی مستقیم هم صورت می گیرد یعنی عملا همه ، ازمهمانان گمنام ومعروف برنامه گرفته تا مردم عادی که به عنوان تماشاچی نشسته اند خندیدن را حتی به طور مصنوعی نمایش داده و اجرا می کنند. توجه وتمرکز به نوع خندیدن افراد خاص که با دادن زمان ۵ یا ۱۰ ثانیه ای صورت می گیرد هم سعی دارد ازهنرمندان و افراد معروف الگویی خنده رو با خنده ای قابل برداشت ارائه کند با تماشای این برنامه ،مردم با خنده ازته دل آشنا می شوند و قبح خندیدن(!) در یک جامعه اخمو با همان موسیقی اول برنامه می ریزد. خندیدن را هم مثل هر کار دیگری می شود یاد گرفت و برنامه خندوانه با تمام آن چه گفتیم بهترین آموزشگاه خنده است .

سعیده خداوردیان
کارشناس : مهندس پویا ودایع
مدرس رفتارهای کلامی ، زبان بدن و مذاکره

انتشار یافته در نشریه زندگی ایدآل مهرماه ۱۳۹۴

پست های مرتبط

One thought on “خندوانه، آموزشگاه خنده

  1. سلام و درود
    ممنون از مطلب پربارتون
    به شخصه در فعالیتهای نرم افزاری خودم از دو عامل بسیار بهره بردم و نتیجه خوبی گرفتم
    یکی دایره و دیگری نسبت عدد طلایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *