آموزش زبان بدن – قسمت پنجم

2
آموزش زبان بدن – قسمت پنجمReviewed by پویا ودایع on Sep 27Rating:

سه قانون برای درک دقیق زبان بدن

در هر موقعیتی، آنچه که می بینید و می شنوید الزاما بیانگر طرز فکر واقعی افراد نیست. برای درک درست حرکات و رفتار افراد این سه قانون می تواند به شما کمک کنند :

قانون اول: همیشه مجموعه ای از حرکات بدن را در نظر بگیرید

یکی از جدی ترین خطاهایی که افراد تازه کار پس از فراگیری علائم زبان بدن انجام می دهند تفسیر یک حرکت صرفنظر از سایر حرکات بدن فرد مقابل است. به عنوان مثال، «خاراندن سر» بسته به سایر حرکاتی که همراه با آن انجام می شود می تواند معانی متفاوتی مانند عرق کردن، عدم قطعیت، شوره سر، شپش، فراموشی یا دروغ گویی داشته باشد. مانند زبان نوشتاری، زبان بدن حاوی «کلمات»، «جملات» و «علائم نگارشی» مختص به خود است. هر حرکتی مانند یک کلمه واحد است و یک کلمه بسته به شرایط می تواند معانی مختلف بدهد. مثلا در زبان انگلیسی کلمه «dressing» حداقل ده معنی مختلف دارد مثلا می تواند به معنی پوشیدن لباس، سسِ سالاد یا غذا، پانسمان، تراشیدن سنگ یا چوب و … باشد. در فارسی نیز می توان کلمه شیر را به معنی شیر آب، شیر نوشیدنی و یک حیوان درنده مثال زد.

پس وقتی کلمه در قالب جمله قرار می گیرد می توان معنی آن را به طور کامل درک نمود. مجموعه ای از حرکات بدن یا همان جملات زبان بدن را  «خوشه» می نامیم و این خوشه ها هستند که احساس یا نگرش فرد مقابل را برای شما افشا می کنند. مجموعه حرکات زبان بدن دقیقا ساختاری مانند یک جمله نوشتاری یا کلامی دارند و پیش از تعریف و درک معنی هر یک از کلمات (نشانه ها)، حداقل به سه کلمه (نشانه) نیاز است. یک فرد «با ذکاوت» کسی است که بتواند جملات زبان بدن فرد مقابل را بخواند و آنها را دقیقاً با جملات کلامی آن فرد تطبیق دهد.

پس یادتان باشد که همیشه برای خواندن صحیح زبان بدن مجموعه ای از حرکات را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، لمس مداوم موی سر یا چرخاندن موی سر در دست ممکن است بیانگر این باشد که حوصله ما از انجام کاری سررفته است ولی همین حرکت تحت شرایطی می تواند بیانگر اضطراب باشد.

برای درک چگونگی بررسی مجموعه ای از حرکات به عکس زیر دقت کنید. در این عکس مجموعه حرکات این فرد نشان می دهد که تحت تاثیر حرف های شما قرار نگرفته و در واقع نسبت به حرف های شما موضع نقادانه یا حتی موضع کاملا منفی و مخالف دارد. علامت اصلی آن (۱) قرار دادن دست بر روی صورت است به طوری که انگشت نشانه به سمت بالا و بر روی لپ و (۲) سایر انگشتان بر روی دهان قرار دارند و (۳) انگشت شست نیز در زیر چانه است.

- انگشت - آموزش زبان بدن -پنجم -مهرماه زبان بدن آموزش زبان بدن – قسمت پنجم

علامت دیگری که می تواند به شما کمک کند و نشان می دهد شنونده نسبت به گفته های شما تفکر نقادانه دارد وقتی است که پاها و دست ها بر روی هم قرار گرفته و به اصطلاح فرد مقال حالت تدافعی دارد و سر و چانه به سمت پایین هستند. در واقع اگر این مجموعه حرکات را در فرد مقابل دید به این معنی است که طرف مقابل تمایل چندانی به شنیدن حرف های شما ندارد، با حرف های شما مخالف است یا احساس منفی نسبت به آنها دارد. هیلاری کلینتون نیز وقتی نسبت به مسئله ای قانع نمی شود معمولاً ژستی مانند عکس زیر دارد.

آموزش زبان بدن - امریکا زبان بدن آموزش زبان بدن – قسمت پنجم

قانون دوم: به دنبال تطابق بین گفتار و کردار بگردید

تحقیقات نشان داده که تاثیر علائم غیرکلامی پنج برابر بیشتر از علائم کلامی است. در واقع وقتی این دو مقوله در تضاد با یکدیگر باشند، افراد (خصوصاً خانم ها) بر پیام غیرکلامی تکیه می کنند و محتوای کلامی را در نظر نمی گیرند.

برای درک بهتر موضوع این مثال را در نظر بگیرید. اگر شما، به عنوان یک گوینده، از مرد منتقدی که در عکس فوق تصویر آن نشان داده شده بخواهید که نظرش را نسبت به صحبت های شما بگوید و پاسخ او این باشد که وی با شما مخالف است علائم زبان بدن او با حرفش مشابهت و تطابق دارند. ولی اگر بگوید که با حرف های شما موافق است احتمال بسیار زیاد در حال دروغ گفتن است زیرا کلمات و زبان بدن (یا گفتار و کردار) او با یکدیگر همخوانی ندارند.

وقتی کلمات و زبان بدن افراد در تناقض با هم هستند، اغلب، خانم ها حرف های فرد مقابل را ندید می گیرند و بر رفتار غیرکلامی فرد متمرکز می شوند.

اگر شما سیاستمداری را ببینید که در پشت تریبون با اعتماد به نفس تمام در حال سخنرانی است و دست هایش را روی سینه قرار داده (حالت تدافعی)، چانه اش پایین است (حالت نقادانه) و به مخاطبین خود می گوید که از ایده های جوانان استقبال می کند و نظر مثبتی نسبت به آنها دارد، آیا شما قانع خواهید شد؟ قطعاً خیر، زیرا رفتار و گفتار این فرد با هم همخوانی ندارد. «زیگموند فروید» نیز در گزارش یکی از جلسات مشاوره خود با یکی از بیمارانش اشاره می کند که بیمار وی در ابتدا از ازدواجش ابراز خوشحالی می کرد ولی به طور ناخودآگاه با حلقه ازدواج خود بازی می کرد به طوری که مدام حلقه را در انگشت خود تکان می داد و پس از مدتی که مشکلات ازدواج بیمارش معلوم شد «فروید» خیلی شگفت زده نمی شود زیرا از اهمیت حرکات ناخودآگاه آگاه بوده است.

در نتیجه، مشاهده مجموعه ای از حرکات زبان بدن و تطابق گفتار و زبان بدن کلید تفسیر دقیق طرز فکر فرد مقابل به کمک زبان بدن است.

قانون سوم: حرکات را بسته به شرایط تفسیر کنید

تمام حرکات زبان بدن باید بسته به شرایط و موقعیت تفسیر شوند. به عنوان مثال اگر کسی در یک روز سرد زمستانی در ترمینال اتوبوسرانی دست ها و پاهای خود را بر روی هم قرارداده و سرش هم پایین است احتمال زیاد این فرد احساس سرما می کند و بیانگر حالت تدافعی نیست. پس می توانید جلو بروید و با او ارتباط برقرار کنید. ولی اگر همین حرکات موقعی باشند که شما در مقابل آن فرد نشسته اید و سعی دارید ایده، محصول یا خدمات خود را به او بفروشید در اینجا می توان اینطور گفت که آن فرد نسبت به پیشنهاد شما حس خوبی ندارد. به عنوان مثال، عکس زیر بیانگر حالت تدافعی نیست بلکه نشان می دهد این فرد احساس سرما می کند.

آموزش زبان بدن -پنجم -مهرماه زبان بدن آموزش زبان بدن – قسمت پنجم

پس تمام حرکات زبان بدن باید بسته به شرایط و موقعیت و در صورت امکان به صورت مجموعه ای از حرکات تفسیر شوند. ولی با تمام این اوصاف، با وجود رعایت قوانین فوق باز هم ممکن است دچار سوء برداشت شویم.

چرا به راحتی در دام تعبیر غلط از زبان بدن می افتیم؟

اگر کسی (خصوصاً یک آقا) به صورت شل و سست دست بدهد، احتمالاً متهم خواهد شد که شخصیت ضعیفی دارد ولی اگر کسی که «آرتروز دست» دارد احتمالاً برای جلوگیری از احساس درد شدید در دست های خود، خیلی محکم دست نخواهد داد. به طور مشابه، هنرمندان، نوازندگان، جراحان و سایر افرادی که شغل و حرفه آنها به نوعی به دستان آنها وابسته است عموماً ترجیح می دهند با کسی دست ندهند و اگر موقعیتی باشد که مجبور به این کار باشند، جهت حفاظت از دستان خود خیلی شل دست خواهند داد که اصطلاح «ماهی مرده» برای آن به کار می رود به این معنی که اگر با چنین فردی دست بدهید مانند این است که یک ماهی مرده را در دست گرفته اید.

کسی که لباس تنگ یا کاملاً فیت می پوشد، احتمالاً برخی حرکات را نمی تواند انجام دهد و این مسئله بر روی زبان بدن آن فرد تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، افراد با چاقی مفرط نمی توانند پاهای خود را بر روی هم قرار دهند. خانم هایی که دامن کوتاه می پوشند معمولاً پاهای خود را بر روی هم قرار می دهند و شاید این مسئله سبب شود که آنها فردی تدافعی به نظر برسند. با وجود اینکه این شرایط در مورد اقلیت افراد صدق می کند ولی باید اثر محدودیت ها یا ناتوانی های فیزیکی فرد بر روی حرکات زبان بدن را در نظر بگیرید.

پس همیشه به یاد داشته باشید که بهتر است در نگاه اول نسبت به رفتار افراد قضاوت نداشته باشیم و با در نظر گرفتن تمام جوانب این کار را انجام دهید تا بتوانید با افراد ارتباط موثر داشته باشید.


حجم:
گوینده:
دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For: آموزش زبان بدن – قسمت پنجم

شما همچنین ممکن است مانند سایر مقالات این نویسنده

٪ s را نظرات

 1. حسام می گوید

  سلام خسته نباشید
  تو پارک نشستی با دوستت از چه علائمی بفهمیم که واقعا دوست داره یا داره ادا در میاره

  1. عباس دولنرمیان می گوید

   باید یه چک محکم وسط صحبت هاش بهش بزنی بعد بگی شوخی کردم ببینی عکس العملش چی هست

انصراف از پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد ویژه "چگونه با هر کسی ارتباط بگیریم؟"توضیحات بیشتر + خرید
+ +

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3

ضمانت بازگشت وجه یک ماهه

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3