زبان بدن در مذاکره - کتاب اسرار زبان بدن
زبان بدن

خواندن زبان بدن در مذاکرات کاری – قسمت اول 

خواندن زبان بدن در مذاکرات کاری – قسمت اول 

محققان ادعا می کنند ۶۰ درصد ارتباطات غیر کلامی بین دو نفر از طریق حرکات صورت اتفاق می افتد. یعنی تنها درصد کمی از کلام شما می تواند روی فرد مقابلتان تاثیر بگذارد. حتی اگر شما به طور ناخوداگاه نیز حرکاتی داشته باشید که با حرف هایتان بخواند، باز هم نمی توان از اهمیت آگاهی زبان بدن در مذاکرات چشم پوشی کرد. یادگیری زبان ارتباطات رسمی به همان اندازه پیچیده است که می خواهید یک زبان خارجی را یاد بگیرید. نه تنها باید بدانید حرکاتی که شما انجام می دهید چه معنی ای می تواند داشته باشد، بلکه باید بتوانید حرکات همکار و یا حریف خود را که رو به رویتان نشسته است را هم معنی کنید و بدانید در تلاش است چه مفهومی به شما منتقل کند.

زبان بدن در مذاکره - زبان بدن زنان - زبان بدن مردان زبان بدن خواندن زبان بدن در مذاکرات کاری - قسمت اول  negotiation4

ژست ها

بسیاری از مردم می گویند نمی توانند تنها از روی یک ژست متوجه شوند فرد مقابلشان درباره چه چیزی فکر می کند یا حتی سعی دارد چه منظوری را به آن ها برساند. درست است! متوجه شدن منظور یک شخص تنها از روی یک ژست مانند متوجه شدن منظور یک نفر از روی تنها یک کلمه است. این که بخواهید منظور کسی را از روی یک کلمه تفسیر کنید تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد. با این حال زمانی که ژست ها در کنار هم قرار می گیرند و یک دسته را تشکیل می دهند، معنای آن ها واضح تر شده و به طبع فهمیدنشان نیز آسان است. به عنوان مثال: اگر کسی از ارتباط چشمی خودداری می کند، دست هایش را بهم گره زده یا اطراف صورت و دهانش می برد، و بی قرار است بیش تر به این معنا است که این فرد با شما صادق نیست! زمانی که شروع به مطالعه رفتارهای غیرکلامی کنید، دسته آن ها را نیز می توانید به راحتی تشکیل دهید. بهترین راه برای دانستن این دسته ها کنار هم به منظور تحلیل رفتارهای همکارتان این است که آن ها را به چند  قسمت تقسیم کنیم :

  1. چهره و سر: حالات صورت و طرز تکان دادن سر اولین و مهم ترین چیزی است که باید به آن توجه کنید. در اصل تحلیل رفتار این دو عضو بدن یک پنجره به سوی روح همکار شما باز می کند. نشانه های زیر را با دقت بخوانید و آن ها را در افراد گوناگون بررسی کنید تا از صحت آن ها اطمینان حاصل کنید.

کسی که سعی می کند چیزی را از شما مخفی کند معمولا از ارتباط چشمی اجتناب می کند.

کسی که حوصله اش سر رفته ممکن است به شما خیره خیره نگاه می کند و یا به کنکاش اتاق می پردازد.

کسی که عصبی باشد و یا نسبت به شما احساس برتری کند ممکن است تماس چشمی سنگین و کاملا آشکاری داشته باشد.

کسی که سعی می کند حرف های شما را ارزیابی کند معمولا سرش را کمی متمایل می کند. طوری که انگار می خواهد حرف هایتان بهتر بشنود.

کسی که با حرف هایتان موافق است ممکن است در طول حرف زدنتان سرش را به نشانه تایید تکان دهد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *