روز نوشته ها

چگونه استخدام شویم ( فصل سوم )

چگونه استخدام شویم ( فصل سوم )Reviewed by پویا ودایع on Mar 4Rating:

گام هشتم : دوباره باید فرم پر کنیم ؟

معمولا قبل از ورود به جلسه مذاکره و یا در هنگام شروع جلسه فرم استخدام را به شما می دهند که پر کنید امکان دارد قبل از ورود شما برای شرکت فرم ارسال کرده باشید، مهم نیست و بهتر است دوباره فرم را پر کنید نه اینکه جمله من قبلا فرم پر کردم را به آنها بگویید .

معمولا مدیران دوست دارند اشخاص در کنار آنها فرم را پر کنند و هنگام پر کردن فرم ها سوالاتی از آنها بپرسند این شیوه مختص مدیرانی است که دوست دارند بارها و بارها افراد زیر دستشان را چک نمایند . بهتر است فرم استخدام را مطابق رزومه پر نمایید و در آخر رزومه همراه خود را به آن ضمیمه کنید .

خیلی از مدیران دوست دارند دست خط شما را ببینند این پر کردن ها کمک می کند نگارش و دست خط شما را مشاهده کنند .

  

گام نهم : چگونه از زبان بدن استفاده کنیم ؟

حتما به حرکات بدن خود دقت نمایید . این حرکات می تواند شخصیت نهان شما را آشکار کند طریقه استفاده از زبان بدن باید با مطالعه و تجربه درک شود و در جای مناسب استفاده شود . برای استفاده از زبان بدن می توانید از فیلم های آموزشی و کتاب های روانشناسان و توصیه های کارشناسان استفاده نمایید .

در استفاده از دست ها و اندام دیگر هنگام صحبت دقت نمایید ، موقع صحبت کردن به چشم های سمت مقابل نگاه کنید .

مطالعه زبان بدن به شما کمک می کند تا بفهمید که مدیر مقابل در چه حالت و چه موقعیتی است .

 

گام دهم  : اتمام جلسه استخدام

در پایان جلسه مذاکره بلافاصله جلسه را ترک نمایید و بیرون مشغول صحبت با کارمندان  و یا اشخاصی که برای مصاحبه آمده اند نشوید این کار باعث ضعیف نشان دادن شما نزد مدیران خواهد شد .

در پایان جلسه هیچگاه نپرسید که کی میتوان تماس بگیرم بگذارید خود آنها تصمیم گیرنده باشند. خود شما می توانید یاد آوری کنید که شماره تماس من در فرم ها هست و از شنیدن مجدد صدای شما خوشحال خواهم شد .

سعی کنید با روی خوش و با لبخند جلسه را ترک نمایید اگر فرد برای دست دادن دست دراز کرد شما هم با او دست بدهید و از او به خاطر صبر و حوصله اش در طول جلسه تشکر نمایید . حتی اگر مدیر به شما جواب منفی را همان لحظه داد با این کار ،خاطره خوبی از خود برای او به یادگار می گذارید و امکان دارد رزومه شما را نگه دارد و روزی از شما دعوت به همکاری نماید. این همان نتیجه اخلاق خوب شما خواهد بود .

 

 

 

طریقه جواب دادن به پرسش های جلسات مصاحبه

سوالهای از شما در طول مصاحبه شغلی پرسیده می شود که می تواند روند کلی مصاحبه را تغییر دهد پس با فکر و دقت بیشتری باید به این سوالات جواب دهید . در این بخش تعدادی از این سوالها مطرح می شود و جواب درست و غلط را برای این سوال ها مطرح می نماییم . اکثر این جواب ها به تجربه و با تحقیق بر روی مدیران داخلی طرح شده است و امکان دارد در مکان های مختلف به دلیل تنوع شخصیت مدیران، عکس العمل های مختلفی دریافت شود.  لذا پاسخ درست  به سوالات، مرتبط است با ذهنیت مدیران مصاحبه کننده .

  • چرا از شغل قبلی بیرون آمدید ؟

جای پیشرفت نداشتم : با این جواب به مدیر روبروی اعلام می کنید که در صورت که جای دیگر بتوانم پیشرفت کنم از این شغل هم استعفا می دهم

  حقوق به موقع نمی دادند :  به مدیر می فهمانیم که اگر بنا به دلایلی  یک روز حقوقمان دیر شود طبق سابق عمل می کنیم و به دنبال یک شغل دیگر می گردیم.

با همکارانم مشکل داشتم : مذاکره کننده برایش مهم نیست که شما با همکاران سازش نداشتید و یا آنها با شما  . شخص شما را فردی سازش ناپذیر می داند.

مدیر بدی داشتیم: بدگوی از مدیر قبلی حتی به حق باعث می شود که مدیر فکر کند که آیا با اتمام کار در این شرکت همین روال بد گوی ادامه خواهد داشت.

هیچ نظمی نداشت از من در جاهای غیر تخصصی و نامرتبط استفاده می کردند :

مدیران دوست دارند به کارمندان خود بگویند که چه کارهای باید انجام دهند . آنها از امر و نهی دریغ نخواهند کرد این جمله شما باعث خواهد شد که فکر کنند شما حاضر نیستید برای اهداف شرکت کارهای مختلف انجام دهید باعث نگرانی او خواهد شد .

 

  • چقدر حقوق در نظر گرفتید ؟

دروغ گفتن در مورد حقوق : هیچگاه در مورد حقوق شغل که برای استخدام آن رفته اید دروغ نگویید، اغلب مدیران مبلغ دستمزد این شغل را می دانند و دوست دارند مطابق آن شخصی را استخدام نمایند. بهتر است هیچگونه دروغی در این رابطه نگویید . می توانید از جملاتی نظیر این استفاده کنید” من می دانم شغل قبلی من یک میلیون تومان حقوق می گرفتم  اما در اینجا تمایل دارم بسته به نوع فعالیت و تلاش خود حقوق بگیرم  ”   و یا  ” من می دانم شما مبلغی برای اینکار در نظر گرفته اید اما من برای علاقه کاری و نشان دادن تلاش خودم به شما آماده هستم پس در صورت امکان می خوام با مبلغ مورد نظر شما شروع کنم ” هر یک از جملات فوق باعث خواهد شد که مدیر حقوق در نظر گرفته را به شما بگوید .

مثل کارمند قبلی شما در این شغل : این جمله بسیار خطرناک خواهد بود ، چون امکان دارد مدیر از کارکرد شخص قبلی راضی نباشد و حقوقی را که به او می داده با رضایت قلبی نبوده . اینکار شما باعث مقایسه می شود و مدیر سعی خواهد کرد از زیر این موضوع فرار کند . ممکن است از تازه کار بودن شما انتقاد کند و بگوید که مقایسه شما اشتباه است .

بهتر است خود مدیر موضوع حقوق را مطرح کند : شما در جلسه تا هنگامی که صحبت دستمزد نشده بهتر است صحبت آن را نکنید این کار باعث حفظ شان شما خواهد شد .

 

 

 

۳-  آیا علاقه دارید روزهای تعطیل کارهای شرکت را انجام دهید ؟

بله ( در باطن مخالف ) : اگر مدیر از شما این سوال را پرسید ، بدانید که کارکرد کارمندان در روزهای تعطیل برای مدیر اهمیت داشته و کارهای شرکت به نحوی پیش می رود که شما باید روزهای تعطیل هم به کار شرکت بپردازید پس هیچگاه در این مورد دروغ نگویید و یا بزرگنمای نکنید چون بعدا دچار مشکل خواهید شد. بهتر است با صراحت  و رعایت ادب و احترام طرف مقابل جواب نه را به مدیر بدهید .

 

 

۴-  اگر استخدام شوید شما در این شرکت چه کار خواهید کرد ؟

برطرف سازی عیب های شرکت  : من تمام عیب های شرکت را درست می کنم و تمام وقتم را می گذارم که عیب های سیستم را برطرف کنم. این خطرناک ترین نوع جواب به مدیری است که ما سیستم او را معیوب می خوانیم .

زیر و رو کردن شرکت : من اگر استخدام شوم به شما نوع مدیریت سیستم و اجرای نرم افزارهای روز دنیا را نشان خواهم داد ، این نوع جواب به مدیر القا می کند تو هیچ چیز بلد نیستی و یا از تکنولوژی دنیا عقب هستی .

 

۵- رفتار شما با زیر دستان خودتان چکونه خواهد بود ؟

جدی و خشک : این جواب مدیر را قانع خواهد کرد که شما اهل سازش نیستید و نمی توانید با روحیات زیر دستان خود کنار بیایید .

شوخ و خودمانی : این جواب هم مانند جواب قبلی باعث می شود مدیر، شما را کارمندی جدی نداند و از بیش از حد شوخی کردن شما با کارمندان احساس کند که شما زیاد در امور محوله مسئولیت پذیر  نیستید . بهترین جواب برای این سوال می تواند یکی از جملات ذیل باشد ” من سعی می کنم از رفتار جنابعالی تقلید کنم و با الگو برداری از رفتار شما با دیگران رفتار کنم چون می دانم رفتار شما در این مدت حتما جواب موثری داشته است ” و یا ” من به حد کافی سعی می کنم هم شوخ و هم جدی باشم و میان دوستی و کار تفاوت قائل شوم ، سعی می کنم خیلی جدی و خیلی شوخ نباشم و رفتارم را در حد متعادل کنترل نمایم ” این جملات حسی  را به مدیران می دهد که شما رفتار خود را کنترل و از افراط و تفریط جلوگیری خواهید کرد .

 

۶- دوست دارید شغل دیگری به شما پیشنهاد دهم ؟

بله من همه کار می توانم بکنم مدیر فروش…. کارشناس و…… : قبول کردن هر شغلی و یا هر پیشنهادی از طرف مدیر ، باعث می شود که مدیران فکر کنند که شما فقط برای استخدام در یک شغل آمده اید و نوع شغل برای شما فرقی نمی کند .این نوع پاسخ باعث سقوط شما خواهد شد، برای کاری که آمده اید، اعلام آمادگی نمایید. تاثیر بیشتری خواهد داشت .

 

۷- برای چی این شغل انتخاب کردید  ؟

صحبت از مشکلات شخصی : من ماهی دو میلیون تومان قسط دارم، من کرایه خانه دارم و مبلغ دستمزد این شغل برای من خوب و کافی است ….  برای مدیران مهم نیست که شما چه مشکلاتی دارید آنها دوست دارند کارمندانی را وارد شرکت می کنند که مشکلات کمتری داشته باشند ، لطفا از مشکلات خود حرف نزنید . مدیران دوست دارند که شما به شغل علاقه داشته باشید و برای کسب در امد هم دوست دارید به کاری دست بزنید که از آن لذت می برید .

بیکارم و فعلا کاری ندارم : این را نشان می دهد که شما صرفا برای سرگرم شدن به اینکار روی آوردید و علاقه خاصی به این شغل ندارید و نمی خواهید که در این شغل بمانید و  بلافاصله  بعد از پیدا کردن شغل دیگری جابه جا خواهید شد .

 

موفق باشید

 

پویا ودایع : کارشناس روابط عمومی و افکار سنجی

 

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *