آموزش زبان بدن

چهره به چهره در زبان بدن

چهره به چهره در زبان بدن

مطالعات نشان می‌دهند درک زبان بدن یا زبان چهره‌ی انسان، استعداد ذاتی است که در درون همه ما نهفته است. استعدادی که هرگز از بین نمی‌رود، اما گاهی فراموش می‌شود. انسان قادر است علائم و اشارات صورت را خیلی سریع و از فواصل دور بفرستد و دریافت کند. ما می‌توانیم در یک چشم به هم زدن حتی از پنجاه متری حدس بزنیم یک غریبه خوشحال است یا ناراحت. این فصل به شما فرصت بازیابی استعداد نهفته‌تان را می‌دهد و آن را به یک مهارت حرفه‌ای تبدیل می‌کند. شما می‌توانید شش حالت زبان صورت را که در بین تمام انسان‌ها عمومیت دارد فرا گیرید. می‌توانید خنده مصنوعی را از خنده واقعی تشخیص داده و متوجه شوید چرا انسان‌ها قادر به سرایت عواطف و احساسات خود هستند. شما همچنین خواهید توانست علائم گوناگونی را که توسط حالات چهره و سر فرستاده می‌شوند دریافت کنید. تصور کنید اگر بدانید واقعاً در چهره همکار یا مشتری‌تان چه چیزی می‌بینید، چقدر بهتر می‌توانید با او برخورد کنید.

ما بیش از آنچه خود تصور می‌کنیم می‌توانیم با حالات و حرکات سر و صورت ارتباط برقرار کنیم و از زبان بدن استفاده کنیم . پس کسی که دانش استفاده از ان را هم داشته باشد، برتری بسیار زیادی خواهد داشت.

زبان بدن - چهره به چهره

اما به نکته‌ای در مورد این اشارات غیرکلامی دقت کنید: ممکن است شما خیلی راحت متوجه این علائم شوید، اما انگیزه و نیتی که در پس این رفتار است را خوب تشخیص ندهید.

برای مثال به ماجرای یک بازپرس قضایی توجه کنید: دیوید در جلسات دادگاه در کنار اعضاء هیئت منصفه مشغول به کار است. او به دلیل تجربه‌اش با مشاهده زبان بدن اعضای هیئت منصفه متوجه می‌شود در موارد مختلف کدامیک با موضوع کنار آمده و کدامیک سخت‌تر قانع می‌شوند. اما با این حال او هم گاهی دچار اشتباه می‌شود. در یکی از جلسات دادگاه بازپرس ویژه با پخش تعدادی عکس و اسلاید از تصاویر صحنه جرم به بررسی موضوعی پرداخته بود. تمام اعضا با دقت کامل عکس‌ها را مشاهده و اظهارات بازپرس را پیگیری می‌کردند. در این بین تنها یک عضو هیئت منصفه که مردی درشت اندام بود و ظاهر سخت‌گیرانه‌تری داشت سرش را برگردانده بود و پخش این تصاویر را بی‌فایده تلقی می‌کرد. دیوید حدس می‌زد این همان کسی است که ما را دچار اشتباه خواهد کرد و در پایان جلسه نیز، کلیه اعضا به اتفاق، رأی بر گناهکار بودن متهم صادر کردند و این در حالی بود که ظاهراً عضو مورد نظر ما اصلاً اعتقادی به این شواهد نداشت.

من باز هم تأکید می‌کنم: ممکن است شما زبان بدن افراد را دریافت کنید ولی در مورد قصد و دلیل ابراز آن رفتار دچار اشتباه شوید. این دقیقاً همان چیزی است که برای دیوید اتفاق افتاد. او به درستی متوجه رفتار عجیب آن عضو هیئت منصفه ضده بود و برای یافتن دلیل این رفتار تلاش زیادی می‌کرد. بعد از جلسه زمانی که دیوید با عضو مورد نظر صحبت کرد، متوجه شده آن مرد قوی هیکل صرفاً طاقت دیدن تصاویر جنایت را نداشته است!

پس هنگامی که می‌خواهید توانایی خود برای خواندن زبان چهره افراد را تقویت کنید، بهتر است در نظر داشته باشید که افراد ممکن است دلیل اصلی یک حس با رفتار خاص را از خود بروز ندهند و شما باید برای درک صحیح این علائم با دقت و نفوذ بیشتری به افراد و انگیزه آنها توجه کنید.

حذف انگیزه اشخاص کار ساده‌ای نیست، چرا که همه ما گرایش به دانستن نتیجه آنچه علت بروز این احساس می‌باشد داریم. دقت کنید، منظور من این نیست که برداشت شما از علل ایجاد احساسات، غلط است؛ اما این امکان هم وجود دارد که تصور شما درست نباشد. به این صورت شما فرصت دارید تأمل کنید، مشاهده کنید و سپس راه حل برخورد مناسب را اتخاذ کنید.

زبان بدن را امتحان کنید

یک روز کامل به تمام عواطف و احساساتی که همکاران با مشتریانتان بروز می‌دهند توجه کنید. هرچه دیدید یادداشت کنید. اما به این نکته خیلی دقت کنید که فقط بیان احساسی را که می‌بینید یادداشت کنید و به علت بروز آن اشاره‌ای نکنید:

بنویسید: “او ناراحت است.”، ننویسید: “او از ارائه کارش ناامید شد.”، بنویسید: “او می‌ترسد.” ننویسید: “او می‌ترسد حساب شرکت درست نباشد.” بنویسید: “رئیس عصبانی شد.” ننویسید “رئیس از این که من دیر به جلسه رسیدم عصبانی شد.” حال زبان بدن را می توانید بهتر درک کنید 

پست های مرتبط

2 thoughts on “چهره به چهره در زبان بدن

  1. با سلام
    ممنون از سایت زیباتون ، مطالب بسیار مفید و کاربدی می باشد
    موفق باشید

  2. علی گفت:

    باتشکر از مطالب جالب و ارائه تکنیک های مفیدتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *