آموزش فن بیان

آموزش سخنرانی قسمت اول

آموزش سخنرانی : چرا ارائه سخنرانی خوب مهم است؟

خیلی ساده به خاطر اینکه تنها عملی تاثیرگذار در کسب و کار شما محسوب می شود.

نتیجه گیری من پس از ده سال در کسب و کار این است که افرادی که پیشرفت می کنند، بدون استثناء، سخنرانان عالی ای هستند.

من دیده ام کارگران بسیار شایسته، هر روز یک کار بزرگ انجام می دهند، اما به دلیل مهارت ضعیف خود در سخنرانی، هرگز خود را مستحق دریافت پاداشی نمی دانند. همچنین دیده ام که کارمندان متوسط کار خود را در شرکت به طور سرسام آوری بزرگ نشان می دهند زیرا آنها آموخته اند چطور فعالیت و شخصیتشان (خیلی مهم) را به طور مؤثری بیان کنند.

همین قانون برای کارآفرینان نیز صادق است. جلب توجه سرمایه گذاران برای راه اندازی یک کسب و کار جدید مستلزم این است که شما نشان دهید نه تنها ایده ی فوق العاده ای دارید، بلکه توانایی انجام آنرا نیز دارید. اگر خود و ایده تان را ضعیف جلوه دهید، پولی دریافت نمی کنید.

آیا این اهمیت غیر عادی سخنرانی عادلانه است؟ قابل بحث است. آیا صحیح است؟ بدون شک.

اموزش سخنرانی - قسمت اول

سؤال بدیهی که باید پرسید این است: بدون شک، پیشرفت روزانه و منظم مهم است نه درخشیدن در چند موقعیت خاص؟ چطور این یک مهارت می‌تواند تمام مهارتهای دیگر را تحت پوشش خود قرار دهد؟

جواب نیز ساده است. خواه آنرا دوست داشته باشیم یا نه، ما در دوره ای زندگی می کنیم که ظاهر بیشتر از باطن ارزش دارد. هر وقت که سخنرانی می کنید، بیننده ها بر اساس چیزی که می بینند و می شنوند، نظر شخصی خودشان را در مورد شما شکل می دهند.

ارائه ی تک نوا، خواندن از روی پرده نمایش، زود تمام کردن و در مورد قضیه مورد بحث نامطمئن ظاهر شدن، باعث می شود که بیننده ها احساس کنند که شما از عهده انجام وظایف روزانه تان بر نمی آیید. خلق محتوای به یاد ماندنی، ارائه ی پیام به شکلی واضح، نگه داشتن زمان، و القا کردن موضوع با اعتماد به نفس، بیننده ها را متقاعد می کند که ساعت به ساعت کارتان را با کیفیت بالایی می توانید انجام دهید.

همچنین باید متوجه باشید که وقتی که دارید کار یک گروه را ارائه می دهید، بینندگان فرض می کنند که شما رهبر و شخص کلیدی آن گروه هستید فارغ از اینکه واقعاً مدیر باشید یا نه.

اگر وقت و انرژیتان را صرف بهبود مهارتهای سخنرانی کنید، می بینید که امتیازهایی که بینندگان به شما می دهند افزایش می یابد و حتی درآمد شرکتتان نیز بالاتر می رود. شرکتها و پروژه های مختلفی از شما خواهند خواست که رهبری آنها را به عهده بگیرید و این به شما فرصت درخشیدن و کنترل اوضاع را می دهد.

تمام اینها به ارتقاء شغلی و درآمد بالقوه بیشتر می انجامد. احتمالاً اکثر اوقات این چیزی است که شما به آن افتخار می کنید و اعتماد به نفستان را تقویت خواهد کرد. هیچ چیز هیجان انگیز تر از تشویق تماشاچیان بعد از سخنرانی شما و اظهار نظرهای آنها مبنی بر عالی بودن داستان شما نشست.

به طور کوتاه: افزایش مهارت سخنرانی، سرمایه گذاری در همه جنبه های کاری زند گیتان است.

خبر خوب برای شما که یک سخنران هستید !

هر کسی می تواند مهارت سخنرانی پیشرفته و در سطح بالا را یاد بگیرد.

خبر خوب دیگر این است که اکثر مردم خودشان را درگیر افزایش چنین مهارتی نمی کنند. آنها فکر می کنند که قضاوت دیگران صرفاً به نتیجه ی کار روزانه ی آنها بستگی دارد و ربطی به مهارت سخنرانی آنها ندارد.

منصفانه بخواهیم بگوییم، باید اینطور باشد اما اینطور نیست.

خیلی ساده: اگر یک فرد تصمیم گیرنده بخواهد بین کارمندی با نتیجه ی خوب و قدرت سخنوری خوب و کارمندی دیگر با نتیجه ی خوب و قدرت سخنوری پایین یکی را برای ارتقاء درجه انتخاب کند کدام را انتخاب می کند؟

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *