پیشنهاد در مذاکره

0
پیشنهاد در مذاکرهReviewed by پویا ودایع on Nov 9Rating:

همزمان، چند پیشنهاد هم‌ارزش روی میز مذاکره قرار دهید

 

 یکی از استراتژی‌هایی که بکارگیری تمام ظرفیت‌های مذاکره را تضمین می‌کند. استراتژی ارائه چند پیشنهاد هم‌زمان است. استفاده از این استراتژی ساده است. قبل از شروع مذاکره، موضوع مذاکره را به چند موضوع کوچک‌تر تقسیم کنید.

به عنوان مثال، فرض کنید “مرلین” در جستجوی شغل است. او توصیه‌های یک مشاوره خبره کاریابی را مورد استفاده قرار داده و زمانی که در جریان مصاحبه شغلی، بحث حقوق‌های قبلی وی مطرح می‌شود، از مطرح شدن بحث جلوگیری می‌کند و می‌گوید: “اجازه بدهید اول مطمئن شویم که ما برای کار با یکدیگر مناسب هستیم و سپس در مورد آن موضوع صحبت کنیم”.

قبل از شروع مذاکره، موضوع مذاکره را به چند موضوع کوچک‌تر تقسیم کنید.

پیشنهاد مذاکره مذاکره پیشنهاد در مذاکره 2d45a41

جلسه مصاحبه به خوبی پیش رفت و مصاحبه‌کننده علاقمند بود بداند مرلین، چه حقوق و مزایایی برای خود در نظر گرفته است. قطعاً حقوق برای مرلین مهم بود اما چون او مادری تنها بود که باید از فرزند خود نیز مراقبت می‌کرد، عوامل دیگری نیز برای او اهمیت داشتند: انعطاف‌پذیری ساعت کار، امکان کار شخصی در خارج از ساعت ادارای در محل دفتر شرکت و نیز تأمین برخی هزینه‌های آموزش ضمن خدمت. قطعاً بحث مرخصی با حقوق نیز برای او اهمیت داشت.

مرلین می‌دانست که در مرحله دوم، باید خواسته‌های خود را اولویت‌بندی کند. این کار سختی بود. او در ذهن خود ۱۰۰ امتیاز در نظر گرفت و سعی کرد این ۱۰۰ امتیاز را روی پنج موضوع مورد نظرش تقسیم کند:

حقوق (۵۰ امتیاز)

امکان استفاده از دفتر برای کار خصوصی (۲۰)

انعطاف‌پذیری زمانی (۱۵)

پرداخت هزینه‌های آموزش ضمن خدمت (۵)

مرخصی با حقوق (۱۰)

برای مرلین نیز، مانند بسیاری از افراد، حقوق از اهمیت بالایی برخوردار بود. اما همانطور که در فهرست بالا مشاهده می‌کنید، موارد دیگری وجود داشت که می‌توانست بر روی کیفیت زندگی او بیشتر تأثیرگذار باشد. خصوصاً بحث انعطاف‌پذیری زمانی و نیز امکان استفاده از محل کار برای انجام فعالیت‌های درآمدزای شخصی، برای وی از اهمیت بالایی برخوردار بود.

بعد از تفکیک موضوع به بخش‌های کوچک‌تر و اولویت‌بندی آنها، مرحله بعدی تنظیم سه نوع پیشنهاد مختلف بود که از نظر ارزش، برای او در یک حد باشند: بسته‌های پیشنهادی (الف)، (ب) و (ج):

بسته (الف): حقوق سالیانه ۱۰۰۰۰۰ دلار (که پیشنهاد شرکت همین مبلغ بود)، انعطاف‌پذیری کامل و ۳ هفته مرخصی با حقوق. به همراه پرداخت هزینه‌های آموزش و امکان استفاده از دفتر کار خصوصی (در خارج از ساعات اداری).

بسته (ب): حقوق سالیانه ۱۳۰۰۰۰ دلار، عدم انعطاف‌پذیری زمانی، ۳ هفته مرخصی با حقوق. عدم دریافت هزینه‌های آموزش و امکان استفاده از دفتر برای کارهای خصوصی تحت نظارت مسئولان شرکت.

بسته (ج): حقوق سالیانه ۱۲۰۰۰۰ دلار انعطاف‌پذیری زمانی در ۳ روز از هفته، عدم دریافت هزینه‌های آموزش، ۳ هفته مرخصی با حقوق و امکان استفاده از محل دفتر برای کار خصوصی دو روز در هفته.

مرلین، این گزینه‎ها را با دقت زیاد بررسی و ارزیابی می‌کرد و بالاخره به این نتیجه رسید که این سه گزینه برای او هم‌ارز است. این سه گزینه برای مرلین در حدی یکسان بود که حتی حاضر بود با ریختن تاس، یکی از آن سه را انتخاب کند. پس می‌توانست با خیال راحت این سه گزینه را نزد کارفرما قرار داده و اجازه دهد که او، یکی از آن سه مورد را انتخاب کند.


حجم:
گوینده:
دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For:  پیشنهاد در مذاکره

شما همچنین ممکن است مانند سایر مقالات این نویسنده

انصراف از پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد ویژه "چگونه با هر کسی ارتباط بگیریم؟"توضیحات بیشتر + خرید
+ +

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3

ضمانت بازگشت وجه یک ماهه

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3