۲۱ نکته پشرفته برای سخنران شدن

0
۲۱ نکته پشرفته برای سخنران شدنReviewed by پویا ودایع on Apr 2Rating:

۲۱  نکته مهم برای اینکه بهتر سخنرانی کنید . 

 

۱ ـ اگر فصاحت و بلاغت کلام و نحوه بیان، با زبان بدن یا حرکت‌های متناسب و موزون ظاهری (به طور طبیعی و ناخودآگاه) همراه باشد، آثار بسیار مثبت و مؤثری بر شنوندگان به جا می‌گذارد.

۲ـ هنگامی که برای سخنرانی مقابل مخاطبان قرار می‌گیرید، کاملاً و با تمام وجود در حال آرامش و مسلط بر اعصابتان باشید تا پرتو تشعشعات امواج و انرژی مثبت سرشار در باطنتان، همه شنوندگان و فضای مجلس را در بر گیرد.

۳ـ هرگز با عدم آمادگی در تهیه و تدوین نطق و یا با خستگی، عصبیت و بی‌حولگی و با سر و وضع آشفته و ظاهر نامتناسب برای سخنرانی پشت تریبون نروید.

۴ـ همیشه با آمادگی کامل و با توکل به خدا و با اعتماد به نفس و با روحیه‌ای سرشار از نشاط و انرژی مواج و با حرارت، مقابل حضار شنونده برای سخن گفتن حاضر شوید.

۵ـ پراکنده نشستن شنوندگان در گوشه و کنار مجلس و وجود صندلی‌های خالی، باعث کاهش میزان تأثیرگذاری می‌شود. پس سخنران تا جای ممکن همه شنوندگان را به ناحیه جلوی تریبون دعوت کرده تا به شکل و طیف منظم تمرکز یابند.

۶ـ چنانچه تعداد شنوندگان کم هستند، بهتر است آنها را در جایی کوچک‌تر و ردیف صندلی‌های جلویی متمرکز نمایید. چنانچه این افراد کم را در یک سالن یا تالار بزرگ دعوت کنید و با فواصل زیاد و به صورت پراکنده بنشینند، بی‌گمان نتایجه کار منفی و مضحک از کار درمی‌آید.

۷ـ نورپردازی محل سخنرانی باید قبلاً کارشناسانه و فنی تعبیه و تنظیم شود تا نور کافی و مناسب چهره سخنران را با هاله‌ای زیبا و گیرا متجلی سازد؛ زیرا شنوندگان علاوه بر شنیدن صدای سخنران، علاقه‌مند هستند که حالات و زبان چهره و بدن سخنران را نیز مشاهده کنند.

۸ـ انتخاب نوع رنگ نور و شیوه نورپردازی باید متناسب با عنوان موضوع، هدف سخنرانی و شرایط کلی شنوندگان باشد. همچنین به شرایط زمانی و مکانی مجلس بستگی دارد.

۹ـ نباید پشت میز، خود را پنهان نگه دارید؛ زیرا شنوندگان کنجکاوند تا تمامیت قامت و سکنات و چهره ناطق را به وضوح مشاهده و ملاحظه کنند.

۱۰ـ جایگاه سخنران و محل اجتماع شنوندگان حاضر، باید زیبا، جاذب، تمیز و با تسهیلات اولیه از جمله تهویه هوا و هوای مطبوع باشد و از هرگونه اشیا و وسایل اضافی و یا پلاکارت‌های شعار نوشته، که موجب حواس‌پرتی است پاک‌سازی شود.

اموزش فن بیان - اموزش سخنرانی سخنران ۲۱ نکته پشرفته برای سخنران شدن GettyImages 160992387

۱۱ـ در جایگاه و پشت سر سخنران، نورپردازی آبی رنگ باشد.

۱۲ـ ناطق که در حال سخنرانی است، نباید هیچ فردی در کنارش بایستد، بنشیند، ظاهر شود و یا حرکاتی ناموزون انجام دهد که این امر موجبات حواس‌پرتی سخنران و حضار در جلسه را فراهم می‌سازد.

۱۳ـ باید از انجام دادن هرگوه اعمال و رفتار اعم از حالات عصبی، اضطراب، بی‌قراری و نیز حرکات عادتی خودداری نماید تا موجب تشنت و حواس‌پرتی اذهان عمومی نشود.

۱۴ـ  باید تعادل و توازن روحی و جسمی خود را کاملاً و به طور طبیعی در سلوک و نطق خود حفظ کند. مستقیم راه برود و یا بایستد و دست‌ها در طرفین بدن راحت باشد. در مواقع لزوم میز متناسب با تأکید بیان نکته و یا مطلبی، حرکت موزون انجام بدهد؛ البته این کار مستلزم تمرین و ممارست است.

۱۵ـ سخنران، هرگز نباید دچار آشفتگی شود و احساس حقارت کند و خود را حقیر، ناچیز، ناکارآمد و بدون آمادگی معرف ینماید و نیز اصولاً نباید معذرت‌خواهی کند.

۱۶ـ تا قبل از آغاز اجرای برنامه سخنرانی خود، نباید در مقابل حضار بنشیند، بلکه در جایی مناسب مستتر باشد تا در لحظه اعلام دعوت از سخنران پشت تریبون، نوعی حس کنجکاوی، انتظار و جذابیت خوشایند برای مخاطبان منتظر به وجود آید.

۱۷ـ نباید با شتاب، پشت تریبون برود و با عجله و سرآسیمه سخنرانی خود را آغاز کند، بلکه باید با گام‌های استوار و با متانت به پشت تریبون رفته و لحظاتی سکوت اختیار کند و به طور نامحسوس نفس عمیق همراه با تمرکز بکشد و با لحظاتی مکث و سکوت و نگاه نافذ، به آرامی سخنان خود را آغاز کند.

۱۸ـ نباید در جایگاه مرتفع تشریفاتی مانند بالکن و امثال آن و با فاصله‌ای نسبتاً زیاد از شنوندگان در مجلس سخنرانی کند؛ زیرا از نظر روانی و عاطفی میان سخنران و شنوندگان، احساس خلل و بیگانگی و فاصله طبقاتی به وجود می‌آید. پس سخنران باید برای رعایت احترام، ادب و حرمت مردم، هم سطح محل استقرار حضار، پشت تریبون مستقیم ایستاده و با تواضع سخنرانی کند.

۱۹ـ ممکن است میان شنوندگان حاضر در مجلس، افراد کهنسال، مریض و مبتلایانی به انواع دردهای استخوانی، مفصلی، ستون فقرات و غیره باشند و مجبور شوند تا آخر سخنرانی در فشار ملاحظات اخلاقی، عذاب و مصیبت درد جسمی و روحی را به خاطر نشستن روی زمین آن هم به صورت مچاله و چمباتمه زده، متحمل گردند. پس شایسته است در صورت مقتضی برای راحتی و حرمت شنوندگان، صندلی‌های مناسب در نظر گرفته شود تا سخنان سخنران را با تمرکز گوش کنند.

۲۰ـ هرگز نباید از این شاخه به آن شاخه بپرید؛ زیرا موجبات کسالت و عذاب شنوندگان را فراهم سازد.

۲۱ـ سخنران، برای ارائه استدلال مطالب خود باید به مأخذ و منابع موثق و مبرهن رجوع کند.

 


حجم:
گوینده:
دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For:  ۲۱ نکته پشرفته برای سخنران شدن

شما همچنین ممکن است مانند سایر مقالات این نویسنده

انصراف از پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد ویژه "چگونه با هر کسی ارتباط بگیریم؟"توضیحات بیشتر + خرید
+ +