آموزش سخنرانی و فن بیان
آموزش فن بیان

۱۰ نکته طلایی برای سخنرانی بهتر

۱۰ نکته طلایی برای سخنرانی بهترReviewed by پویا ودایع on Mar 22Rating: 5.0۱۰ نکته طلایی برای سخنرانی بهترسخنرانی، لحظاتی قبل از آغاز سخنرانی، به متن یادداشت شده خود، همچون دوربین عکاسی، نگاهی بیفکند و درباره نکات مهم آن بیندیشید تا حافظه وی از نظر بصری و ذهنی ...

۱۰ نکته طلایی برای سخنرانی بهتر

۱ـ سخنران ، لحظاتی قبل از آغاز سخنرانی، به متن یادداشت شده خود، همچون دوربین عکاسی، نگاهی بیفکند و درباره نکات مهم آن بیندیشید تا حافظه وی از نظر بصری و ذهنی بیشتر تقویت شود. اعصابی که از شبکه چشم به مغز می‌رسد، بیست و پنج مرتبه بیشتر از اعصابی هستند که از طریق شنوایی به گوش انسان می‌رسد.

۲ـ تداعی و معانی و مقایسه، یکی از ارکان مهم تقویت دستگاه حافظه است. برای تحقق این مقصود، می‌توان حقایق، واقعیات، خصوصیات، صفات و مشخصات بارز و برجسته هر شخصی و یا هر موجودی و شیئی را به طور منظم به نوعی متناسب و مرتبط سازیم و اگر این ارتباط‌سازی و مقایسه کردن، به نوعی همراه با فکاهی و مهیج و جذاب باشد، بدیهی است که اثر ماندگاری و یادآوریش از نظر حافظه و حضور ذهنی، عمیق‌تر و سریع‌تر خواهد بود. همچنین در فواصل مطالعه، استراحت کنید و سپس آن را تکرار نمایید.

۳ـ سخنران اگر در حین سخنرانی، ناگهان دچار اضطراب، لکنت زبان و فراموشی آنی و موقتی شد و حرفی برای ادامه سخن گفتن نیامد، نباید اعتماد به نفس خود را از دست بدهد، بلکه بلافاصله باید حرکتی انجام دهد؛ مثلاً برای مطمئن شدن از کیفیت صداری بلندگوها، از شنوندگان آخر مجلس سؤال کند که آیا صدای او را می‌شنوند؟ یا از شنوندگان بخواهد که خالی را پر کنند یا با ذکر یک جمله یا مطلب تازه‌ای آغاز سخن کند تا بدین وسیله از بحران خلاء ذهنی و کلامی پیش آمده، خارج شده و سیر طبیعی سخنرانی را هدایت نماید.

۴ـ اگر می‌خواهید نشاط و لبخند را بر چهره مخاطبان خود ببینید باید با تمام وجودتان، امواج و انرژی فرح‌بخش و نشاط‌انگیز را به آنها ساطع نمایید و طبعاً تجسم چنین حالتی را با زبان بدن و هاله روحتان نشان دهید و برعکس اگر می خواهید غم و اشک را بر چهره مخاطبان بنشانید باید موضوع و واژه‌های کلام و آهنگ لحن و طنین کلام را به همراه حالت محزون چهره، همسو و همنوا سازید.

سخنرانی - آموزش فن بیان -پویا ودایع

۵ـ سخنران در هنگام سخنرانی، با قامتی مستقیم و استوار قرار گیرد. هرگز نباید بدن خود را به حالت خمیدگی و یا کج و معوج نگاه دارید. چگونگی اسقرار وضعیت بدن و قامت ناطق، میزات تأثیرات مثبت یا منفی کلام را برای شنوندگان نشان می‌دهد.

۶ـ سخنران با متانت، هیبت، صلابت و نگاه نافذ توأم با تمرکز ذهن، می‌تواند پرتوی از انرژی و امواج مثبت عرفانی خود را به مخاطبان ساطع نماید؛ یعنی ابتدا برق صاعقه عشق محبت و نشاط و آرامش را مشاهده می‌کنیم آنگاه صدای رسای پرطنین پیام او را می‌شنویم.

۷ـ از واژه‌ها و جملاتی مانند: “به نظر من”، “به خیال من” ، “از دیدگاه من چنین به نظر می‌رسد”، “ممکن است احتمالا این‌چنین باشد”، “گفته می‌شود که شاید همین‌طور باشد” و از به کار بردن امثال این قبیل واژگان ابهام‌آمیز و تردیدآمیز و نامطمئن که موجب ضعف اعتبار شخصیت و کلام سخنران می‌شود، اجتناب گردد.

۸ـ مردم تشنه شنیدن حقایق، حکمت و پیام الهی هستند. سخنران شجاعانه باید به دور از هرگونه منیت و ملاحظه‌کاری، صادقانه، این رسالت مهم را با تقویت اخلاق و عرفان در آحاد جامعه به انجام رساند.

۹ـ توکل به خدا، امیدواری، نشاط، تصمیم راسخ، حسن اخلاق، تواضع، صبر و خویشن‌داری و استقامت، مطالعه و غنی‌سازی در کسب علم و معارف، عشق و اشتیاق، اعتماد به نفس و عزت نفس، شجاعت، تلاش و تمرین و پشتکار مستمر از اهم صفاتی است که یک سخنران موفق از آنها برخوردار است.

۱۰ـ برای یک سخنران، کجا ایستادن مهم نیست، بلکه چگونه ایستادن مهم است. پس منصب، ثروت، مقام انتصابی و اعتباری موقت انسان، چندان مهم نیست، بلکه آنچه برای یک سخنران مهم است، چگونگی ایستادگی شجاعانه در جایگاه مسئولیت، برای اجرای رسالت خطیر خود است که همانا آگاهی‌بخشی و روشنگری و نیز احقاق حقوق انسان‌ها آن هم در نحوه ایراد سخنرانی می‌باشد.

قسمت دوم…

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *