آموزش مذاکره

نه گفتن را یاد بگیریم

نه را یاد بگیریم

توانایی “نه” گفتن را یاد بگیرید

یکی از جنبه‌های ابراز وجود، آمادگی و توانایی “نه ” است جز به هنگام لزوم. حال، افرادی هستند که همیشه “نه” می‌گویند و”نه گفتن” واژگان مطلوب آن‌هاست. چنین افرادی موفقیت زیادی در زندگی کسب نمی‌کنند. از طرف دیگر، کسانی هستند که توانایی نه گفتن به هنگام ضرورت را ندارند و در نتیجه، نمی‌توانند عملکرد و موفقیت خوبی داشته باشند. عدم توانایی “نه” گفتن به آوردن عذر و بهانه و اتخاذ نگرش تدافعی و ایجاد استرس، منجر می‌شود. این افراد در زندگی توانایی تصمیم‌گیری را از دست داده و در دراز مدت اعتماد و اطمینان افراد را که با آنها کار و یا زندگی می‌کنند، از دست می‌دهند.

نه گفتن در مذاکره - ۰۱

سخن “نه”، واقعاً کار راحتی است. درست زمانی بگویید که نمی‌توانید یا نمی‌خواهید کاری را انجام دهید. در بسیاری از موارد لازم نیست از بابت”نه “، عذری یا بهانه‌ای و یا توجیهی بیاورید. در برقراری ارتباط در محیط کار با گفتن “نه” معمولاً نیازمند ارائه توضیح است تا توسط آن افراد دیگر دلیل “نه”  ما را فهمیده و به اضافه‌باری که به شما خورده و تحت فشارتان گذاشته است وقوف یابند. در این جا، توجه داشته باشید که نه گفتن شما نیست که اهمیت دارد بلکه نحوه نه گفتن شما، افت و خیز صدا شما و حالت چهره شماست که اهمیت فراوانی دارد. گفتن “نه” مناسب را جلوی آینه تمرین کنید. اگر توان نه گفتن را نداشته باشید با نتایج منفی که به بار خواهد آورد، دوستان و همکاران خود را ناامید کرده و اعتماد آنها را نسبت به خود از دست خواهید داد.

نمی‌توان بدون توانایی کلمه “نه”، به برقراری رابطه احترام‌آمیز دو جانبه پرداخت. بعضی‌ها به خاطر این که نمی‌خواهند در روابط‌شان با دیگران، تعارضی بوجود بیاید، ازگفتن “نه”خودداری می‌کنند اما در نهایت می‌بینید که این رفتار به نومیدی آنها منجر شده و به آدم‌های پرخاشگر، تدافعی و نهایتاً به آدم منفوری تبدیل شده‌اند!

نه گفتن در مذاکره - اصول و فنون مذاکره

صریح‌الهجه باشید

بعضی از مردم فکر می‌کنند وقتی موقع برقراری ارتباط با دیگران به جای صریح‌الهجه بودن، با ایماء و کنایه حرف بزنند می‌توانند منظور خود را به خوبی به آنها تفهیم کنند. چنین شیوه‌ای معمولاً درست نبوده و به ندرت کارساز است. گاهی طرف مقابل اصلاً متوجه حرف‌های کنایه‌آمیز ما نشده و حتی ممکن است واکنش نادرستی هم از خود نشان بدهد. پس، برخورد کنایه‌آمیز، گاهی مخرب برقراری ارتباط مؤثر است و بایستی از آن اجتناب کرد!

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *