آموزش زبان بدن

نماد یین و یانگ

نماد یین و یانگ :  نماد یین و یانگ یا یینگ-یانگ اساساً نشانگر حضور متضادها (یا نیروهای مخالف) در طبیعت و زندگی است.  فلسفه تائوئیسم می­گوید اصل اساسی به دو نیروی مخالف  قطری تقسیم شده است و همه چیز از این اصل برمی­خیزد.

نماد یین و یانگ-4

باور بنیادی پشت این نماد این است که دو نیروی مخالف در یک حالت تعادل همیشه یک کل عالی و بی­نقص را به وجود می­آورند. به عنوان مثال، تعادل بین خوب و بدی، یک جمعیت متعادل است. جنبه فراتری از نماد یینگ یانگ شکل منحنی­ها است که نشان­دهنده این است که چیزی در حال تبدیل شدن به چیز دیگر است. این تبدیل  بسیار شبیه به نوسان پاندول است که بعضی مواقع در یک منتها الیه و بعضی مواقع در منتها الیه دیگر است. تحت عنوان یانگ اصول مردانگی، خورشید، گرما، نور، بهشت، سلطه و … هستند و تحت عنوان یین اصول زنانگی، ماه، پایان، سرما، تاریکی، حالت­های ماده و سلطه­ پذیری هستند.

اگرچه هر کدام از یین و یانگ شاید در زمانی غلبه داشته باشند اما طبیعت چیزها این است که به سمت حالت تعادل می­روند و مهم نیست یکی از این دو مولفه چقدر بر دیگری برتری داشته باشد، مولفه دیگر هیچگاه به طور کامل ناپدید نمی­شود.

نماد یین و یانگ-3

نماد یین و یانگ از دیدگاه چینیان باستان و تائوباوران، در همهٔ پدیده‌ها و اشیاء غیر ایستا در جهان هستی، دو اصل متضاد ولی مکمل وجود دارد. یین و یانگ نشان دهنده قطب‌های مخالف و تضادهای جهان هستند. البته این بدان معنا نیست که یانگ خوب است و یین بد است (در حقیقت این تحریفی نادرست است). بلکه یین و یانگ مانند شب و روز یا زمستان و تابستان بخشی از چرخه هستی هستند. وقتی تعادل و احساس خوبی به وجود می‌آید که تعادل بین یین و یانگ برقرار باشد. نقطه‌های متضادی که داخل شکل یین و یانگ دیده می‌شود به این مفهوم است که یین وقتی به حداکثر خودش برسد، و می خواهد تمام شود در درونش یانگ را دارد و وقتی هم که ینگ می خواهد به حداکثر خود برسد در درونش یین را دارد. یعنی وقتی یکی تمام می‌شود، دیگری در درونش رشد می‌کند و این چرخه ادامه پیدا می‌کند.

نماد یین و یانگ به ترتیب نام اصل‌ها یا نیروهای مکمل مادینه و نرینهٔ جهان در فلسقهٔ ذن و تائوئیسم است که همهٔ وجوه زندگی را در بر می‌گیرد. یین در لغت به معنای سمت سایه گرفتهٔ تپه است و یانگ سمت آفتاب‌رو. یین معمولاً مترادف زمین شمرده می‌شود که تاریک و سرد است و هر چیز بدی به آن نسبت داده می‌شود و یانگ مترادف آسمان است و روشن و گرم و خوب شمرده می‌شود

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *