نماد یین و یانگ

0
نماد یین و یانگReviewed by پویا ودایع on Nov 24Rating:

نماد یین و یانگ

نماد یین و یانگ یا یینگ-یانگ اساساً نشانگر حضور متضادها (یا نیروهای مخالف) در طبیعت و زندگی است.  فلسفه تائوئیسم می­گوید اصل اساسی به دو نیروی مخالف  قطری تقسیم شده است و همه چیز از این اصل برمی­خیزد.

نماد یین و یانگ-4 نماد یین و یانگ نماد یین و یانگ               4

باور بنیادی پشت این نماد این است که دو نیروی مخالف در یک حالت تعادل همیشه یک کل عالی و بی­نقص را به وجود می­آورند. به عنوان مثال، تعادل بین خوب و بدی، یک جمعیت متعادل است. جنبه فراتری از نماد یینگ یانگ شکل منحنی­ها است که نشان­دهنده این است که چیزی در حال تبدیل شدن به چیز دیگر است. این تبدیل  بسیار شبیه به نوسان پاندول است که بعضی مواقع در یک منتها الیه و بعضی مواقع در منتها الیه دیگر است. تحت عنوان یانگ اصول مردانگی، خورشید، گرما، نور، بهشت، سلطه و … هستند و تحت عنوان یین اصول زنانگی، ماه، پایان، سرما، تاریکی، حالت­های ماده و سلطه­ پذیری هستند.

اگرچه هر کدام از یین و یانگ شاید در زمانی غلبه داشته باشند اما طبیعت چیزها این است که به سمت حالت تعادل می­روند و مهم نیست یکی از این دو مولفه چقدر بر دیگری برتری داشته باشد، مولفه دیگر هیچگاه به طور کامل ناپدید نمی­شود.

نماد یین و یانگ-3 نماد یین و یانگ نماد یین و یانگ               3

نماد یین و یانگ از دیدگاه چینیان باستان و تائوباوران، در همهٔ پدیده‌ها و اشیاء غیر ایستا در جهان هستی، دو اصل متضاد ولی مکمل وجود دارد. یین و یانگ نشان دهنده قطب‌های مخالف و تضادهای جهان هستند. البته این بدان معنا نیست که یانگ خوب است و یین بد است (در حقیقت این تحریفی نادرست است). بلکه یین و یانگ مانند شب و روز یا زمستان و تابستان بخشی از چرخه هستی هستند. وقتی تعادل و احساس خوبی به وجود می‌آید که تعادل بین یین و یانگ برقرار باشد. نقطه‌های متضادی که داخل شکل یین و یانگ دیده می‌شود به این مفهوم است که یین وقتی به حداکثر خودش برسد، و می خواهد تمام شود در درونش یانگ را دارد و وقتی هم که ینگ می خواهد به حداکثر خود برسد در درونش یین را دارد. یعنی وقتی یکی تمام می‌شود، دیگری در درونش رشد می‌کند و این چرخه ادامه پیدا می‌کند.

نماد یین و یانگ به ترتیب نام اصل‌ها یا نیروهای مکمل مادینه و نرینهٔ جهان در فلسقهٔ ذن و تائوئیسم است که همهٔ وجوه زندگی را در بر می‌گیرد. یین در لغت به معنای سمت سایه گرفتهٔ تپه است و یانگ سمت آفتاب‌رو. یین معمولاً مترادف زمین شمرده می‌شود که تاریک و سرد است و هر چیز بدی به آن نسبت داده می‌شود و یانگ مترادف آسمان است و روشن و گرم و خوب شمرده می‌شود

 

 


حجم:
گوینده:
دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For: نماد یین و یانگ

شما همچنین ممکن است مانند سایر مقالات این نویسنده

انصراف از پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد ویژه "چگونه با هر کسی ارتباط بگیریم؟"توضیحات بیشتر + خرید
+ +
دانلود فایل شناخت دروغ از طریق زبان بدن
اگر دوست دارید از حالت چهره و حرکات فرد بفهمید که او راست می گوید یا دروغ,کافیست ایمیل خود را وارد کنید تا فایل ۱۰ دقیقه ویدیویی که پویا ودایع در آن توضیح می دهد را به صورت رایگان دریافت کنید
قول می دهیم ایمیل های نامربوط به شما ارسال نکنیم