آموزش زبان بدن

مکالمه تلفنی موثر با زبان بدن

مکالمه تلفنی موثر با زبان بدن : چگونه می توان یک مکالمه ی تلفنی رضایت بخش داشت؟

زبان بدن فقط به آنچه می بینید، محدود نمی شود، بلکه به آنچه می شنوید نیز مربوط می شود. رسایی صدا، سرعت، آهنگ، ریتم، زیر و بمی، قطع و فشار صدا همه درباره ی فردی که در آن سوی خط است، اطلاعاتی به شما می دهد. همین طور صدای شما روی تماس گیرنده تاثیر می گذارد و موجب می شود با شما برخورد خوبی داشته، یا نداشته باشد.

زبان بدن را از ابتدا طوری به کار گیرید که مطمئن شوید صدایتان از پشت تلفن مثبت و خوشبینانه به گوش می رسد. چنانچه شل و وارفته روی یک صندلی بنشینید، در حالی که سرتان پایین افتاده است یا عصبی و نگران باشید، صدایتان خسته به نظر می رسد.

تحقیقات نشان می دهد اگر با صدایی گرفته صحبت کنید، غیر صمیمی جلوه می کنید. از طرف دیگر، ترفند کسانی که از طریق تلفن، کار سفارش می گیرند و فروش کالا را به عهده دارند، آن است که صاف می نشینند و لبخند بر لب دارند، زیرا روحیه ی با نشاط شما در صدایتان منعکس خواهد شد.

البته شاید نتوانید در طول تمام مکالمات تلفنی بایستید، اما می توانید صاف بنشینید و قبل از شروع مکالمه خمیازه بکشید تا ماهیچه های آرواره ی شما شل شوند. آن گاه پس از شروع مکالمه تلفنی و رد و بدل کردن سلام و تعارف، به دقت به لحن سخن گفتن فردی که در آن سوی خط است، توجه کنید. این امر به شما امکان می دهد تا از آهنگ صدای او پی ببرید که او چگونه آدمی است و وضعیت روحی او چگونه است.

آیا او یک مشتری کم حوصله با ریتم صدایی بلند و شتابزده است، یا یک مشتری متین که حتی اگر تندتند صحبت کند، لحن آرامی دارد؟ وقتی درباره ی موضوعی صحبت می کنید، دقت کنید تأکیدی که او روی کلماتی خاص دارد، چه چیزی را درباره ی آنچه برای او اهمیت دارد، فاش می سازد. به خصوص به تغییر لحن تلفن کننده توجه کنید.

چون در اغلب موارد پیش از آن که کلام فرد نشان دهنده ی تغییر خلق و خوی او باشد، لحن او این تغییر را آشکار می سازد. بالا بردن ناگهانی صدا می تواند نشانه ی خشمگین شدن او باشد. وقتی صدایش را پایین می آورد یا هنگام سخن گفتن مکث می کند، شاید دال بر عدم اطمینان وی باشد. چنانچه به این نکته واقف باشید، می توانید راهکار متناسبی انتخاب کنید.

اشخاصی که با موفقیت از عهده ی گفتگوهای تلفنی بر می آیند، یک گام فراتر می نهند: آنها نه تنها از روی لحن کلام مخاطب خود، رفتار او را تحلیل می کنند، بلکه خود به خود با صدای او “همانند سازی ” می کنند. شاید متوجه شده باشید که وقتی با کسی که گویش غلیظ محلی دارد، صحبت می کنید، گویش او را تقلید می کنید و از این که به ظاهر ادای او را در می آورید، خجل می شوید.

در واقع شنونده کمتر متوجه این نوع تقلید خودانگیخته می شود و از آنجایی که همانندسازی، صمیمانه ترین نوع چرب زبانی است، می تواند اطمینان بخش باشد. بنابراین با وجود آنکه انجام دادن این کار از روی عمد روشی عاقلانه نیست، چنانچه متوجه می شوید که از الگوهای لحن تماس گیرنده تقلید می کنید، شاید به معنای روبه راه بودن اوضاع باشد.

دقت کنید که مخاطب شما چه زمانی قصد دارد به مکالمه پایان دهد. ممکن است تندتر از حد معمول صحبت کند، یا شاید شما متوجه سکوتهای طولانی تر میان کلمات بشوید. برعکس شاید از آهنگ صدای تلفن کننده و مکثهای کوتاه در خلال مکالمه دریابید که او حرفهای بیشتری برای گفتن دارد. پس تلفن را قطع نکنید و به او فرصت حرف زدن بدهید.

سرانجام آن که اطمینان یابید که کلام پایانی شما سرشار از شور و نشاط است و مکالمه را با تأثیری بسیار مثبت از جانب خود در فرد تماس گیرنده، خاتمه دهید.

زبان بدن اندازه کلام و فن بیان می تواند مهم و کار راه انداز باشد 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *