آموزش زبان بدن

حالات چهره ، مفاهیم پایه ( زبان بدن چهره )

حالات چهره ، مفاهیم پایه ( زبان بدن چهره )Reviewed by پویا ودایع on Jul 4Rating:

در مقالات ویژه سعی شده با استفاده از منابع آکادمیک روانشناسی و روابط عمومی در جهت بهتر شدن روابط اجتماعی ، کسب و کار دوستان عزیز قدم بر داریم . این مقالات فقط ویژه اعضای وب سایت ترجمه و یا نوشته شده است و استفاده عموم از ان منوط به شرایط خاص خود می باشد .

 زبان بدن چهره

سیلوان تامکینز ، استاد شناخته شده در حوزه حالات احساسی و هیجانی ،  (۱۹۹۱ -۱۹۱۱ ) ، اعتقاد داشت هشت حالت احساسی اصلی وجود دارد  :

تعجب

علاقه

لذت خشم
ترس نفرت شرم

اندوه

تصاویری در این صفحه به صورت عمدی به سادگی کشیده شده اند تا نشان دهند چطور یک دایره با تعداد کمی خط درون آن ، می تواند  به عنوان یک حالت هیجانی مشخص با احساس مرتبط با آن شناخته شود.باید به این نکته توجه داشت که انسان از طیف بسیار وسیع تری از این هشت حالت هیجانی  استفاده می کند.

تعجب زبان بدن

تعجب

ابروها بالا آمده و به صورت منحنی در مرکز پیشانی قرار گرفته اند.پوست زیر ابروها کشیده شده و خطوط افقی روی پیشانی ظاهر می شوند. پلک ها باز می شوند و پلک های بالایی بالا می روند، در حالی که پلک های پایینی به پایین کشیده می شوند. فک به پایین می افتد به گونه ای که لب ها و دندان ها از هم جدا می شوند و شکل یک فک شل شده را ایجاد می کنند. اغلب سر مقداری متمایل می شود و چشم ها بالا می روند. اگر سر رو به جلو باشد نشان دهنده ناباوری است،اگر سر به عقب کشیده شود نشان دهنده ترس است. معمولا این حالت چهره به سرعت با یک حالت واکنشی جایگزین می شود.

 

علاقه زبان بدن

علاقه

این حالت هیجانی اساسا خنثی است و طبق تعریف ، نسبت به اطلاعات،  باز است یعنی علاقه مند است.نشانه هایی برای این حالت وجود دارد – یک نیمه لبخند و کمی عریض شدن چشم ها.از حالاتی که مربوط به علم اشاره هستند و باید مشاهده شوند، حرکات پیشانی و ابروها هستند.کمی اخم بیشتر نشان دهنده تمرکز است تا ناباوری. به هر حال، اگر چشم ها نازک شوند و اخم بیشتر نمایان شود، مشخص می شود فرد برای دریافت و پذیرش اطالاعات مورد نظر با مشکل مواجه است. به هر میزان فرد آگاهی بالاتری داشته باشد و تحصیل کرده تر باشد ، سخت تر می تواند ورودی جدید را بپذیرد.

 

خوشی - زبان بدن

خوشی و لذت / لبخند

خوشی ، یک احساس خوشحالی خالص و بی ریاست. مولفه ظاهری کلیدی در این حالت هیجانی، لبخند است. با این وجود ، چرا ما لبخند می زنیم؟ تقریبا هیچ حیوانی لبخند نمی زند. نشان دادن دندان ها در واقع یک نشانه تهاجمی در چهره است.این یک سوال روان شناختی است و هنوز یک جواب قانع کننده برای آن داده نشده است. ممکن است به سادگی سلامت دندان ها باشد.دندان های خوب می تواند نشان دهنده یک همراه خوب باشد یا ممکن است مربوط به الگوهای رفتاری سلطه جویی / سلطه پذیری باشد.شاید این حالت، غیرقابل توضیح ترین نشانه در زبان بدن باشد  که به عنوان یک فرض مسلم پذیرفته شده است.

 

عصبانیت زبان بدن

خشم – عصبانیت ( مفاهیم زبان بدن )

“اگر مجبورید بجنگید ، به هر قیمتی پیروز شوید.اگر امروز کشته شوید ، نمی توانید فردا از اعمال خود دفاع کنید.”یک سخن حکمت آموز از ژاپن باستان.عصبانیت مقدمه ای بر خشم و طغیان است.عصبانیت هشدار است – خشم و طغیان نتیجه عصبانیت است. چشم ها نازک می شوند و ابروها به شکل حرف وی در زبان انگلیسی در می آیند.لب ها سفت و فشرده می شوند. چهره آماده نبرد می شود.آدرنالین در تمام بدن پخش می شود  و ماهیچه ها را برای درگیری آماده می کند،در همین هنگام اندورفین، بدن را برای درد آماده می کند. نفرت،خواستی با هدف ضربه زدن و انکار عواقب آن است. این خشم است.حالت ذهنی فرد از کوره در رفته، بی رحمانه – فقط یک پیروز!

 

ترس زبان بدن

ترس ( مفاهیم زبان بدن )

نگاه خیره بهت زده ، چشمان وحشت زده و گشاد شده ،چهره از رنگ رفته، سر به عقب کشیده شده،لرزه، عرق و موهای سیخ شده.همه این ها مولفه هایی هستند که حالت هیجانی ترس یا وحشت را تشکیل می دهند.جمله ای در ادبیات انگلیسی وجود داشت که می گفت : “صورت او یک ماسک وحشت بود.”این به خاطر این است که برای یک لحظه چهره فرد ظاهر ماسک مانندی به خود می گیرد.برای یک لحظه، فرد مانند خرگوشی که در نور چراغ های جلویی ماشین گیر می کند(بی حرکت بمان و شکارچی تو را نخواهد دید)  بی حرکت می ماند و سپس آدرنالین جریان پیدا می کند و فرد یا پا به فرار می گذارد یا می جنگد.

 

نفرت زبان بدن

نفرت ( مفاهیم زبان بدن )

دکتر والری کورتیس از مدرسه بهداشت و داروهای گرمسیری لندن کشف کرد که مردم دنیا یک مجموعه ای از چیزها را همیشه نفرت انگیز می دانسته اند.این چیزها شامل این ها بودند: ترشحات بدن(استفراغ،چرک،مایعات جنسی و غیره)، اجزای بدن و خون،هر چیز در حال فاسد شدن، بعضی حشرات و حیوانات(شپش ، موش، پشه)،افراد دارای بیماری های مسری و آلوده.او نتیجه گرفت که نفرت یک غریضه بقاست که افراد را از آسیب در امان می دارد.به این ترتیب در حالت تنفر فرد سعی می کند بینی و چشمان خود را از تماس با چیز مسری باز دارد.

 

شرم زبان بدن

شرم ( مفاهیم زبان بدن )

شرم ، احساس گناه و حقارت تقریبا حالت هیجانی یکسانی در چهره دارند. فرد به پایین و اطراف نگاه می کند تا از نگاه به چشمان افراد دیگر اجتناب کند.ابروها در یک حالت غیر تهاجمی به خارج خمیده می شود و دهان با حالت افسوس به پایین می افتد.معمولا سر مقداری به جلو متمایل می شود یا به حالت تعظیم در می آید.این احساسات وقتی رخ می دهند که فرد تصدیق می کند که آن ها متوجه عمل اشتباه غیر قابل دفاع او شده اند. این اتفاق معمولا وقتی می افتد که فرد توسط دیگران گیر می افتد ولی این حالت می تواند وقتی که فرد در می یابد که کار اشتباهی کرده نیز رخ دهد.

 

اندوه زبان بدن

اندوه و پیدا کردن آن با زبان بدن 

لغت نامه Merriam Webster این لغت را این گونه توصیف می کند: درد احساسی شدید،رنج و اضطراب.اندوه را می توان به صورت ناراحتی شدید یا افسوس نیز ترجمه کرد. حالت چهره ای که در تصویر می بینید یک نمایش ساده از تغییر چهره است(اغلب غیر قابل کنترل) زمانی که حالت احساسی مورد نظرایجاد می شود رخ می دهد.تامکینز تظاهرات فیزیکی این حالت را این گونه توصیف می کند: گریه کردن یا هق هق ریتمیک،ابروهای خمیده شده ، دهان کمی باز و لب های به پایین چرخیده.هیچ تصویر چهره ساده ای مثل این،  نمی تواند این حالت را به خوبی توصیف کند.

حالات چهره اساس زبان بدن هستند. بعضی ها غریزی هستند و بعضی اکتسابی هستند که افراد با دیدن دیگران و تقلید از آنها ، این حالات را فرا می گیرد. این یک حقیقت است که کودکان ژست های استفاده شده توسط والدین خود را می بینند و آنها را در رفتار خود کپی برداری می کنند.

طبق معمول ، دانشمندان و محققین در مورد تعداد حالات چهره پایه با هم اختلاف دارند.چارلز داروین به عنوان اولین کسی که مطالعه علمی جدی در این زمینه را در سال ۱۸۱۷ منتشر کرد شناخته می شود. در مطالعه او با نام “حالات احساسات در انسان و حیوانات” او ادعا می کند ۱۳ حالت را که عمومیت دارند شناسایی کرده است.این حالات این ها هستند : بهت زدگی ، شرم، ترس، وحشت، غرور، نفرت، خشم ، عشق، لذت و شادی، احساس گناه، اضطراب،خجالت ، فروتنی یا حیا.

باید به این نکته اشاره کرد که بسیاری از افراد پیش از داروین اهمیت حالات چهره و ارتباط آن ها با احساسات را درک کرده بودند.

 

“زیبایی بدون بیان کسل کننده است.”

از شاعر و سخنران آمریکایی رالف والدو امرسون که در سال های ۱۸۸۲ -۱۸۰۳  زندگی می کرده است.

انتشار این مطلب  بدون اجازه نویسنده غیر قانونی است و برای استفاده اعضای ویژه سایت ودایع . آی ار  آموزش زبان بدن  طراحی شده است .

پویا ودایع 

 

پست های مرتبط

3 thoughts on “حالات چهره ، مفاهیم پایه ( زبان بدن چهره )

 1. فرامرز رزاززاده گفت:

  سپاسگزارم بابت مطالب فوق العادتون ، موفق و پیروز باشید

  1. vadaie گفت:

   سپاسگزاریم از شما به خاطر درج نظرتان جناب مهندس

 2. شاهرخ پاسدار گفت:

  سلام
  این درسهایی که دراین سایت قیدکردیدخیلی قابل استفاده هست ممنون
  من سریالی به اسم بامن حرف بزن بابازی زیبای تیم روث که خیلی خوب بود
  زمانی که FBIوciaکه کم میاوردن ازاین شرکت کمک میگرفتیعنی ازدکتریعنی تیم روث که حتی ازدروغ سنج هم بهترعمل میکرد.
  حالاایاکسانی که باتمرین به موضوع اشنامیشن خطری برای اعضای خانواده ودیگران نمیشن البته خیلی جالبه که انسان بدونه درموقابل کسی که خودش روازشمابالاترمیدونه وغیره استفاده کنه ولی طرف مقابل کسی باشه که یک شبه راه صدساله رفته یه خورده مشکل هست تاحالیش کنی ولی بازممنون که به این
  وسیله میتونم به یه سری ابله نشون بدم که کی هستم
  ممنون شاهرخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *