آموزش زبان بدن

زبان بدن چهره ی انسان ( مفاهیم اصلی )

زبان بدن چهره ی انسان ( مفاهیم اصلی )Reviewed by پویا ودایع on Jul 3Rating:

زبان بدن ، حالات چهره در انسان 

حالات چهره بسیار ظریف هستند و کوچکترین تغییر در ابرو می تواند مقصود کلی زبان بدن را تغییر دهد. انسان ها در فهمیدن حالات چهره بسیار توانمند هستند و به راحتی می توانند این حالات را تقلید کنند . (بسیار راحت تر از سایر جنبه های زبان بدن)

خنده دار زبان بدن

خیلی بامزه و خنده دار

مردم از لبخند زدن و خندیدن لذت می برند و آن قدر برای آن ها ارزشمند است که حاضر هستند برای آن پول پرداخت کنند. نمایش های کمدی،جوک، قلقلک دادن و موقعیت های خنده دار موجب خنده افراد می شود.حالت چهره ای که در تصویر می بینید حالت چهره “خیلی بامزه “است که وقتی رخ می دهد که خنده به نقطه ای می رسد که کنترل آن دشوار می شود.حالتی شبیه این ، زمانی که فرد قلقلک داده می شود نیز رخ می دهد که فرد نمی تواند جلوی خود را بگیرد.این بیشتر در بین زنان رایج است.

خوشی و سعادت زبان بدن

 خوشی و سعادت

این حالت چهره فردی است که از حالت احساسی که از آن به سعادت یاد می شود لذت می برد.چشم ها بسته هستند.پیشانی کاملا آرام است و خطوط خشم وجود ندارند.لب ها لبخند کوچکی را نشان می دهند. بعضی اوقات از این حالت، به نهایت شادی هم یاد می شود.اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم سعادت یک حالت احساسی است که راحتی ، رضایت و آسایش خاطر را با هم ترکیب می کند.این حالت چهره فردی است که در حال رویاپردازی چیزهای مطلوب خود است یا فردی که در حال لذت بردن از یک پیام آرامش بخش و صمیمانه است.حالت ذهنی که در آن خبری از دنیا و تمام نگرانی های آن نیست.

 

خیلی جالب زبان بدن

خیلی جالبه

این تصویر، حالت چهره مبهوت فردی است که با دقت به آن چه که گفته شده یا نمایش داده شده  نگاه می کند.چهره نسبتا خنثی است، اگر چه نشانه هایی از کمی اخم که بیشتر تمایل به دقت دارد تا انکار نیز در چهره وجود دارد.چشم ها باز و روی موضوع مورد نظر ثابت هستند و لب ها آرام روی هم قرار گرفته اند.این حالت چهره ای است که یک معلم ، علاقه مند است در صورت دانش آموزان خود ببیند. اگر فرد کمی لبخند بزند یا هر از چند گاهی سرش را به جلو تکان دهد، این نشانه تایید ارتباط است.

تردید زبان بدن

 تردید/ مطمئن نیستم

اگر تصویر قبل نشان دهنده علاقه مندی محتاطانه بود این تصویر نشان دهنده پیشرفت منفی است. چشم ها نازک شده اند، اخم کوچکی ظاهر شده است، لب ها به نشانه انکار، غنچه شده اند،چانه به حالت تدافعی کمی بالاتر آمده و سر کمی به عقب متمایل شده است. همه این علامت ها با هم حالت چهره ای را می سازند که به وضوح نشان دهنده این است که فرد نگرانی جدی در مورد آن چه می بیند یا می شنود دارد. این یک حالت کلاسیک است که به طور کلی نشان دهنده بی اعتمادی و رد ارتباطی است که درحال شکل گیری است.

در مقالات ویژه سعی شده با استفاده از منابع آکادمیک روانشناسی و روابط عمومی در جهت بهتر شدن روابط اجتماعی ، کسب و کار دوستان عزیز قدم بر داریم . این مقالات فقط ویژه اعضای وب سایت ترجمه و یا نوشته شده است و استفاده عموم از آن منوط به شرایط خاص خود می باشد .

 

خجالتی زبان بدن

خجالتی ( مفاهیم زبان بدن )

این حالت چهره می تواند با حالت فردی که در حال دروغ گفتن است اشتباه شود.افراد خجالتی وقتی با مردم برخورد می کنند نوعی فشار احساسی را تجربه می کنند و به پایین و اطراف نگاه می کنند. دروغ گوها هم فشار و استرس مشابهی را تجربه می کنند و علامت های مشابهی دارند. یکی از تفاوت های این دو گروه حرکت چشم های افراد است.چشم های یک دروغ گو اغلب به سمت فرد مقابل برمی گردد تا ببیند آن ها چه می کنند. ولی یک فرد واقعا خجالتی از تماس چشمی اجتناب می کند.سرعت تغییر حالت چهره هم مهم است. دروغ گوها این علائم را ناخودآگاه نشان می دهند و چون سعی نمی کنند که این گونه باشند ، اغلب نمایش این حالت در این دسته بسیار سریع است.

 

خشم زبان بدن

درد / نهایت خشم ( مفاهیم زبان بدن )

چرا مردم وبیشتر حیوانات هنگام درد جیغ  می کشند یا فریاد می زنند؟ منابعی هستند که ادعا می کنند این یک اظهار صوتی از یک تجربه فیزیکی یا احساسی شدید است که به تحریک ترشح آدرنالین(هورمون فرار یا جنگ) و اندورفین(ضد درد طبیعی بدن) کمک می کند. این حالت بسیار شبیه حالت خشم است با این تفاوت که در حالت درد چشم ها تمایل به بسته بودن دارند ولی در خشم یا عصبانیت چشم ها باز می مانند. در هر دو حالت این عمل یک تخلیه هیجانی لحظه ای است. منابع دیگری ادعا می کنند که جیغ در هنگام درد بسیار به حالتی شبیه است که فرد از یک مهاجم ترسیده است.

شرمنده زبان بدن

شرمنده / متاسف ( مفاهیم زبان بدن )

پایین انداختن سر و نگاه به پایین علامت کلاسیک شرمندگی و پشیمانی است.دهان بسته است و چشم ها،در صورت باز بودن، به  زمین خیره می شوند. بعضی روانشناسان اعتقاد دارند که این حالت چهره  نشان دهنده درون نگری عمیقی است که به علت شرمندگی و نگرانی که به دلیل آن چیزی که موجب چنین احساسی شده ، به وجود آمده است. بعضی اعتقاد دارند این یک پاسخ آموخته شده است که نشان دهنده چاپلوسی و ندامت و تقاضایی برای بخشش است. در بعضی از فرهنگ ها نگاه به پایین راهی برای گفتن این است که : “من آن قدر ارزشمند نیستم که به تو نگاه کنم.”(شرق دور).در فرهنگ غرب نگاه نکردن به یک فرد گاهی به عنوان علامتی از گستاخی یا ضعف تفسیر می شود.

 

چرا ما حالات چهره گوناگونی داریم؟یک تئوری محبوب در این زمینه این است که ارتباط کلامی در زمانی نزدیک به زمان ما تکامل پیدا کرده است. در واقع، به اندازه ای در همین اواخر که فقط یک گونه روی سیاره زمین از آن استفاده می کند.(نه، ما به این اعتقاد نداریم که دلفین ها یک زبان رمزی بین خود دارند که بیگانه ها یا تولید کنندگان فیلم به آن ها آموخته اند).

اگر بخواهیم این مسئله را به صورت عینی بررسی کنیم ، این زمان تکامل را به صورت یک دوره بیست و چهار ساعته در نظر می گیریم که لحظه حال آخرین لحظه های ساعت بیست و چهارم است. اگر از این قیاس استفاده کنیم ، ارتباط کلامی در آخرین ثانیه های ساعت بیست و چهارمین ساعت رخ داده است.سوال اینجاست که انسان ها تا آن لحظه چطور ارتباط برقرار می کرده اند؟پاسخ این است : توسط  صدا در آوردن، ژست هایی که در می آوردند و حالات چهره.

پس زیاد تعجب آور نیست که ما هنوز از آن ها استفاده می کنیم. امروز حالات چهره ما  پاورپوینت دائمی احساسات ما هستند. بخش عظیمی از ارتباطات از حالات چهره استفاده می کنند که نیازی به هیچ سخن گفتنی در آن ها نیست. یک لبخند برای این که بگویید: “من راضی ام” یا “من خوش حالم” یا حتی بگویید “دوستت دارم” کافی است.

این  حالات چهره بیشتر از حالت هیجانی هستند که برای حمایت یا مخالفت با یک گفته رخ می دهند.این حالات اغلب استفاده می شوند تا بازخوردی باشند برای ارتباطی که دریافت شده است. بچه ای که در حال توبیخ شدن است به پایین نگاه می کند تا به والدین بفهماند که ارتباط را فهمیده و احساس شرمندگی می کند.ارتباط دو طرفه در سطوح مختلف شکل می گیرد.

گاهی اوقات حالات چهره فقط پاسخ های خودکاری هستند برای اینکه اندام ظریف صورت را حفظ کنند.چشم ها در هنگام تهدید نازک می شوند و   بینی افراد در مواجه با بوی بد برای جلوگیری از ورود بویی که ممکن است خطرناک باشد چروکیده می شود.

 

انتشار این مطلب  بدون اجازه نویسنده غیر قانونی است و برای استفاده اعضای ویژه سایت ودایع . آی ار آموزش زبان بدن  طراحی شده است .

پویا ودایع 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *