آموزش زبان بدن

زبان بدن من در محیط کار

زبان بدن من در محیط کار : راز زبان بدن در محیط کار هنگام مواجه با جنس مخالف 

بسیاری از مردم در محیط کار عاشق می شوند، اما از آن جایی که قرار است در محیط کار فقط به کار پرداخته شود، نه ابراز صمیمیت و دوستی، عشاق اغلب رابطه ی خود را پنهان نگاه می دارند، به ویژه، اگر همان طور که گاه اتفاق می افتد، یکی از این دو نفر یا هر دوی آنها در حال حاضر نسبت به کس دیگری متعهد باشند! لذا ابراز عشق اغلب در محیط کار پنهانی است. حال چگونه می توان به آن پی برد؟

اگر با کسی هستید که چندان از شیدایی او مطمئن نیستید، هنگامی که با شخص مورد علاقه اش روبه رو می شود، رفتار او را تحت نظر بگیرید. چنین فردی ناخودآگاه جذاب تر می نماید، عضلاتش کشیده تر و لبهایش کمی برجسته می شود، حتی شاید پف زیر چشمان او محو شود! به طور غیر ارادی نقاط قوت خود را به رخ می کشد. سر خود را به سویی می چرخاند تا نیمرخ بی نقص اش” را نشان دهد، عضلات شکم را منقبض می کند. خیلی صاف می نشیند تا شانه های پهن خود را به رخ بکشد و چنانچه این دلباخته که بی قید و شرط شیدایی نشان می دهد، خانم باشد، سینه ها را جلو می دهد شروع به “خودآرایی” می کند.

به سر و وضع خود توجه می کند، یقه ی لباسش را مرتب می کند، موهایش را صاف و لبهای خود را با زبان تر می کند. (مثل گروهی مرد جوان که وقتی خانم مدیری وارد اتاق می شود، همه بی اختیار در آن واحد به مرتب کردن کراوات هایشان می پردازند.) 

به مرور زمان از روی کنجکاوی متوجه می شوید که دو نفری که در فرایند رابطه ای بالقوه عاشقانه قرار گرفته اند، به تدریج به گرایشی متقابل پی می برند و این گرایش را به یکدیگر ابراز می دارند. حتی چنانچه تصور کنند که می توانند آنچه را روی می دهد پنهان کنند، اما باز هم نشانه های ظریفی از آدمهایی که عاشق می شوند، یا تمایل به جفت دارند را بروز می دهند. خیلی از مواقع این زبان بدن است که موضوعات پنهان میان دو نف را لو می دهد . 

ارتباط چشمی را حفظ می کنند و بیش از حد معمول به یکدیگر نگاه می کنند و کمتر از حد معمول چشمها را باز و بسته می کنند. وقتی با یکدیگر صحبت می کنند، آهنگ صدایشان کمی متفاوت تر از زمانی است که با همکاران خود سخن می گویند (آرام و خشدار). وقتی در کنار یکدیگر هستند، پشت به دیگران می ایستند، تا مانع از آن شوند که دیگران خلوت آنها را به هم بزنند یا گفتگویشان را قطع کنند.

چند روز بعد ناگهان به نظر می رسد تمامی این نشانه ها زبان بدن محو می شوند. این دو دوست در کریدور اداره به یکدیگر بی اعتنایی می کنند، در آسانسور تنها به سلام و علیکی مؤدبانه اکتفا می کنند و چهره شان به طور کامل عاری از احساس و توجه یا حتی تا اندازه ای خصمانه می نماید. چه بسا رفته رفته به طریقی بنای ناسازگاری با یکدیگر را بگذارند، که پیش از این از آنها هرگز چنین چیزی دیده نمی شد. چه اتفاقی رخ داده است؟

ارتباط با جنس - زبان بدن - مخالف-2

به احتمال زیاد آنها تلاش کرده اند تا رابطه ای به وجود آید، ولی ناموفق بوده اند. زبان بدن آنها بیانگر این واقعیت است که آنها از یکدیگر دلخور هستند و سعی می کنند آن خاطره را از یاد ببرند.

اما عکس این قضیه نیز ممکن است: شاید رابطه ی آنها از دوستی معمولی فراتر رفته است و آنها نمی خواهند دیگران بدانند این رابطه تا کجا پیش رفته است.از این رو، نشانه های ناخودآگاه زبان بدن این دو را تحت نظر قرار دهید. آیا آنها هنوز یکدیگر را با بدنشان نشانه می گیرند – به عبارتی دیگر حرکات دست و پا و آرنج آنها به فرد مقابل علامت می دهد؟ آیا آنها با یکدیگر همانند هستند؟ برای مثال وضعیت بدنی آنها یکسان است، به طور همزمان از حرکات هماهنگ سر و دست استفاده می کنند، یا از روش خاص همسانی برای توضیح درباره ی مسائل استفاده می کنند؟چنانچه این نشانه های واقعی صمیمیت و نزدیکی را می بینید، به خصومت ظاهری توجهی نکنید. این خصومت تنها برای رد گم کردن است تا آدمهای تیزبینی مثل شما پی به واقعیت نبرند!

نحوه ی استفاده ی شما از زمان در محیط کاری به طور جدی، در میزان کارایی و میزان تعهداتان نسبت به کار و از میزان اهمیتی که برای خود قائلید، حکایت می کند. مهمترین موضوع در مورد شما آن است که آیا به موقع در محل کارتان حاضر می شوید یا خیر.

بسیاری شرکت ها افرادی را که دیرتر از زمان معمول می آیند، بی کفایت و ناکارآمد در شغل شان می دانند، صرف نظر از این که آیا آنها به راستی این گونه هستند یا نه؟ و حتی چنانچه به شیوه ی ساعات کار متغیر کار می کنید، با این حال باز هم نوعی محدودیت زمانی دارید. برای مثال آمدن شما به محل کار بعد از ساعت یازده، دیر تلقی می شود، حتی اگر روز گذشته تا پاسی از شب کار کرده باشید.

اما شگفت انگیز آن که زود حاضر شدن در محل کار نیز ذهنیتی منفی ایجاد می کند و می تواند بیانگر آن باشد که شما قادر نیستید از پس مسؤولیتهای خود در قالب یک روز کاری، نه صبح تا پنج بعد از ظهر بر آیید. یک ربع زودتر حاضر شدن در جلسه می تواند به این معنا باشد که کار مهم دیگری برای انجام دادن ندارید – و بنابراین در حال حاضر شغل مهمی ندارید. همین طور انجام دادن کاری در سریع ترین زمان ممکن و تحویل دادن آن قبل از زمان تعیین شده، ممکن است این تصور را به وجود آورد که آن کار را با دقت لازم انجام نداده اید.

اگر بر اساس ساعات کارتان دستمزد دریافت و اضافه کاری می کنید، نشان می دهد به پولی بیشتر نیاز دارید. اگر حقوق ماهیانه ثابت دریافت می کنید، چنانچه بعد از ساعات کاری همچنان مشغول کار باشید، مورد توجه قرار می گیرید. بررسیها نشان می دهند افرادی که بعدازظهرها تا دیروقت در محل کار می مانند، مهره های اصلی شرکت به حساب می آیند و در تصمیم گیریها بیش از دیگران مورد مشورت قرار می گیرند و شانس ترفیع گرفتنشان بیشتر است.از سوی دیگر در برخی شرکتها، تا دیروقت کار کردن قاعده است، نه استثنا، در این صورت اگر تا دیروقت نمانید، از زیر کار دررو و وظیفه نشناس قلمداد و از ترفیع گرفتن محروم می شوید، حتی اگر بر اساس اطلاعات موجود، کارتان را مطابق قانون ۴۰ ساعت در هفته انجام و کارهای لازم را در زمان مقرر تحویل داده باشید.

هر چقدر مقام شما در شرکت بالاتر باشد، بیشتر می توانید از وقت دیگران سوء استفاده کنید. چنانچه از جایگاه بالایی برخوردار نباشید، وقت شما از آن شما نیست، بلکه متعلق به کارفرمای شما است. چنانچه در صدر سلسله مراتب اداری قرار داشته باشید، وقت دیگران در اختیار شما است و می توانید زمان جلسات را مطابق میل خودتان طولانی کنید، ساعات برنامه ها را تغییر دهید، از دیگران بخواهید تا دیروقت کار کنند، یا زودتر در محل کار حاضر شوند. برای ساعتها یا روزها آنها را بیرون از دفتر کارتان منتظر نگه دارید. اگر دلتان بخواهد می توانید در دسترس نباشید. در محیطهای کاری پیام ضمنی آن است که هر چقدر فرد مهم تری باشید، وقت شما در مقایسه با وقت دیگران با ارزش تر است.

 زبان بدن یک ابزار خوب برای مدیریت منابع انسانی در محیط سازمانی است

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *