زبان بدن در مذاکره – قسمت سوم

آموزش زبان بدن در مذاکره

0

زبان بدن در مذاکره- قسمت سوم 

محسن به طور حرفه ای و هوشمندانه لباس پوشیده بود. او یک کت و شلوار آبی رنگ پوشیده بود و یک کیف سامسونت قهوه ای چرمی به دست داشت. به طور کاملا هدفمند وارد اتاق شد، محیط را بررسی کرد و سپس روی صندلی مورد نظرش نشست. کیفش را روی میز گذاشت و از داخل آن چند برگه یادداشت، یک قلم مونت بلان و ماشین حساب بیرون آورد. تمام حرکات او دقیق و از پیش تعیین شده بود. سپس نگاهی به جمع کرد و با حریف هایش که در آن طرف میز نشسته بودند تماس چشمی برقرار کرد. و مذاکرات آغاز شد.

زبان بدن در مذاکره - اموزش زبان بدن - پویا ودایع خیری  زبان بدن در مذاکره زبان بدن در مذاکره - قسمت سوم negotiation

شاید هم نشد!

در اصل مذاکره از همان لحظه که محسن وارد اتاق شد، شروع شده بود. در همان لحظه همه افراد داخل اتاق سیگنال های غیرکلامی که محسن فرستاده بود را دریافت کردند. برخی از آن سیگنال ها آگاهانه و برخی دیگر ناخودآگاه بودند. و هر کدام یک معنی خاص داشته و افراد مذاکره کننده را تحت تاثیر قرار داد.

بیایید ارتباطات غیر کلامی جین را تحلیل کنیم. در بسیاری از موارد، توانایی ما برای ارسال و درک نشانه های غیر کلامی ممکن است باعث شکست و یا موفقیت ما در مذاکره شود.

اولا، باید این را بدانیم که تجزیه و تحلیل پیام های غیرکلامی و برداشتن نشانه های بدن، دانشی دقیق نیست. تفسیر اشتباه سیگنال ها می تواند اثرات فاجعه آمیزی داشته باشد و این تفسیر ها بر اساس فرهنگ های مختلف، متفاوت و پیچیده است.

برای مثال در آمریکا زمانی که فرد مقابل صحبت می کند و شما سرتان را تکان می دهید به نشانه موافقت است. در ژاپن این حرکت به معنی دریافت پیام است و در بلغارستان به معنی اختلاف نظر می باشد. به همین خاطر در تفسیر و تجزیه این نشانه ها باید نهایت دقت را داشته باشیم. اما در داستان بالا، جین با حرکات غیرکلامی خود چه چیزی را به فهماند؟ به طور کلی احتمالا جین فردی با اعتماد به نفس، منطقی و سازمان یافته است. کسی که به تمام جزئیات توجه می کند و از این نمی ترسد که ممکن است آن ها را قاطی کند. در ادامه به تجزیه و تحلیل برخی از رفتار های محسن به طور کلی می پردازیم:

اَشکال صورت و تماس چشمی

محققان تخمین زده اند که صورت می تواند بیش از ۲۵۰۰۰۰ حس مختلف را در خود نمایان کند. همچنین حرکات چهره بیشترین تاثیر را در زبان بدن می گذارد. برای مثال در آمریکا به طور کلی انتظار می رود هنگامی که با کسی صحبت می کنید به شما نگاه کند. در صورت بر قرار نکردن تماس چشمی، این کار به منزله نادیده گرفتن و یا حتی بی احترامی تفسیر می شود.

حرکات بدن و ژست

با توجه به فرهنگ ها، هنجارها و عادت های مختلفی که وجود دارد تفسیر و در نظر گرفتن معنی حرکات در مذاکره با افراد غریبه کمی دشوار است. اما در حالت کلی خمیده نشستن می تواند به معنی عدم شور و اشتیاق تلقی شود. در مقابل زمانی که فرد مقابلتان به جلو خم شده باشد در حالی که دستش زیر چانه اش است، نشانی از علاقه و اشتیاق به ادامه حرف هایتان است.

 

بخش سوم اموزش زبان بدن در مذاکره 


حجم:
گوینده:
دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For:  زبان بدن در مذاکره – قسمت سوم

شما همچنین ممکن است مانند سایر مقالات این نویسنده

انصراف از پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد ویژه "چگونه با هر کسی ارتباط بگیریم؟"توضیحات بیشتر + خرید
+ +