آموزش زبان بدن

زبان بدن در جلسات مذاکره

زبان بدن در جلسات مذاکره : چگونه می توان از زبان بدن برای بهتر برگزار شدن جلسات استفاده کرد؟

آنچه در جلسات گفته می شود تنها نوک کوه یخی را در بر می گیرد. در حالی که لایه ی کاملی از نشانه های زبان بدن در زیر آب قرار دارد که افکار و احساسات حاضرین را آشکار می کند. چنانچه هدایت جلسه ای را بر عهده دارید – یا در موقعیتی هستید که می توانید بر آن تأثیر بگذارید – به محض پی بردن به این نشانه ها می توانید اقدام کنید.

چه کسی به راستی حضور فعال در جلسه دارد و چه کسی تنها وقت گذرانی می کند؟ نماینده ای که به جلو خم می شود در حالی که پاها را زیر صندلی جمع کرده است، سرش را با هشیاری به اطراف می چرخاند و با شنیدن موضوعی مهم چشمهایش گشادتر می شوند، به طور حتم فردی علاقه مند است – حال آن که کسی که به عقب تکیه داده و پاهایش را به اطراف گشوده، سرش را به سویی می چرخاند یا چشمانش هیچگونه واکنشی نشان نمی دهد، در واقع چندان درگیر موضوع نیست یا در اصل توجهی به آن ندارد.

شما می توانید با دعوت از او برای صحبت کردن، توجه او را به بحث مورد نظر جلب نمایید و آنگاه به دلیل مشارکت او، به نشانه ی قدردانی معمول انسانها، با لبخندی ملایم یا تکان آهسته ی سر به علامت تأیید، به او پاداش دهید.

زبان بدن در مذاکره

اما چطور می توان آن کسی را که مایل به مشارکت در بحث است، شناسایی کرد؟ نشانه هایی وجود دارند مثل تماس چشمی مستقیم با رییس جلسه در تلاش برای ایجاد ارتباط، چهره ای برافروخته با ابروهایی پایین افتاده، یک نفس عمیق به نشانه ی آمادگی برای صحبت کردن و یا انگشت یا قلمی بالا نگه داشته شده، علامتی باقیمانده از دوران مدرسه که یک دست را برای اجازه ی صحبت خواستن بالا می بردیم! اگر با این نشانه ها روبه رو شدید، مدام به کسی که این نشانه ها را بروز می دهد، نگاه کنید، این کار موجب جلب توجه دیگران شده و آن شخص اطمینان می یابد که به حرفهایش توجه می شود.

افراد موفق چه کسانی هستند؟ زبان بدن در اغلب موارد رویکردهای ذهنی را منعکس می کند و شما می توانید بفهمید کدام یک از افراد در یک خط فکری هستند زیرا هنگام نشستن یا ایستادن در جلسه مذاکره وضعیت بدنی یکسان دارند و حرکات دست یکسان به کار می گیرند.

اگر کسی حرکتی در جلسات مذاکره  انجام دهد و دیگری بلافاصله پس از او در همان وضعیت بدنی قرار گیرد، می توانید اطمینان داشته باشید که آنها با یکدیگر همدل و هم رای هستند. اگر یکی از آنها از رفتار یکی از اعضای گروه مخالف تقلید می کند، باید به دنبال رگه هایی از عدم وفاداری باشید!

” کسانی که زبان بدن را می فهمند می توانند تا حدود ۲۰ درصد زمان جلسه را کاهش و نتیجه را زودتر کسب نمایند “

مخالفت تمام عیار به آسانی معلوم می شود: افراد اخم می کنند، سرشان را تکان می دهند و فریاد می زنند! در عین حال مراقب نشانه های زودهنگام بروز خشم باشید. نگاه گذرا به اطراف انداختن – عدم تمایل آشکار به توجه به فرد مقابل و دیدگاه هایش – حاکی از ناشکیبایی است.

ابروهای پایین افتاده و لبهای به هم فشرده، می تواند به معنای “خشم ” فوق العاده و نگرانی باشد – حالت دست به سینه خلق و خوی تدافعی را تداعی می کند – البته شاید به دلیل سرمای اتاق هم باشد! – در تمامی این موارد می توانید با لحنی آرام و رفتاری دلجویی کننده، جلسه را کنترل کنید، یا با لحنی قاطع و رفتاری مصمم، افراد را به اطاعت از مقررات جلسه وادار کنید.

و بالاخره آن که وقتی جلسه مذاکره به پایان خود نزدیک می شود، بد نیست که ببینید آیا تصمیمات گرفته شده مورد توافق همگان قرار گرفته است یا نه. چنانچه به هنگام بررسی راهکارهای پیشنهادی، متوجه نگاه گریزان افراد یا جابه جا شدن آنها در صندلیهایشان شدید، شاید این نشان از عدم اطمینان یا عدم حمایت عملی آنان از برنامه ریزی های شما باشد.

در این صورت بحث و گفتگو را تا جایی ادامه دهید که وقتی خلاصه قراردادها را ارائه می کنید، شاهد آن باشید که افراد نگاهشان را از شما بر می گیرند؟ و به نشانه ی موافقت سر تکان می دهند – این بدان معنا است که شما از همدلی و مساعدت آنها بهره مند خواهید شد.زبان بدن می تواند یک ابزار کار امد و خوب برای پیشرفت  در مذاکرات باشد . 

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *