آموزش زبان بدن

زبان بدن در ارتباطات روزمره

زبان بدن در ارتباطات روزمره : زبان بدن چگونه به ما  کمک می کند ؟

بیش از نود درصد از ارتباطات افراد با یکدیگر به شیوه ی غیر کلامی است. از این رو بدیهی است که نادیده انگاشتن زبان بدن موجب می شود روابط چندان رضایت بخشی نداشته باشید. زبان بدن پیش از هر چیز شما را در درک دیگران یاری می کند. می توانید ورای واژه هایی که دیگران به کار می برند، به منظور واقعی آنها پی ببرید، آنچه را می کوشند به زبان بیاورند، تحلیل کنید و آنچه را می کوشند از بیان آن خودداری کنند، دریابید.

می توانید به طرز ایستادن، حرکات دستها، نحوه ی سخن گفتن و حالات چهره ی آنها دقت کنید و از تمامی اینها برای خلق تصویری کامل از شخصیت یک فرد یا تصویری آنی از او در موقعیتی خاص کمک بگیرید.

همچنین می توانید برای ایجاد روابطی رضایت بخش تر با دیگران، به زبان بدن خود انعطاف دهید. به جای آن که تنها گوینده یا شنونده باشید، بی خبر از تأثیری که بر جای می گذارید، می توانید رفته رفته آن پیامهای زبان بدن را که مورد نظر شما است، به دیگران انتقال دهید؛ این که از دیدن آنها خرسند هستید، این که مایلید دوباره آنها را ببینید، یا از بودن با آنها احساس کسالت می کنید. به خصوص می توانید از مواردی آگاه شوید که ناخواسته تأثیر ناخوشایندی از خود باقی می گذارید. پس آن گاه در کمترین زمان ممکن در رفع آن بکوشید.

how-it-works

محققان اخیراً در مورد زبان بدن به صورت گروهی، به نتایجی دست یافته اند. بنابراین می توانید به کمک زبان بدن، به ویژه هنگام غذا خوردن، در میهمانیها، یا به هنگام ورزش و سرگرمی، آنچه را در لایه های پنهان روابط گروهی اتفاق می افتد، تجزیه و تحلیل کنید. ضمن آن که باعث می شوید کارهای گروهی بهتر پیش برود، چون تمامی عناصر غیر کلامی مثل مکان، زمان و نیز ملزومات مورد نظر فراهم هستند.

زندگی اجتماعی شما اهمیت دارد، پس مهم است که به آن سر و سامان بدهید. خواه در دوستیهای دو نفره یا گروهی، خواه در ارتباط با افرادی بیگانه، یا افرادی که سالها با آنها آشنایی دارید. زبان بدن ابزار بیشتری در اختیارتان قرار می دهد تا به اهدافتان برسید.

وقتی با فرد جدیدی برخورد می کنیم، به راستی چه اتفاقی می افتد؟ هنگامی که کسی را برای اولین بار ملاقات می کنید در یک میهمانی، در رستوران یا در خیابان – به یک دوربین فیلمبرداری تبدیل می شوید. با چشمها و گوش هایتان از او عکس فوری می گیرید. با حرکات چشم، آشکارترین جزییات مربوط به تازه وارد را آن چنان سریع از نظر می گذرانید که این حرکات در عمل چندان محسوس نیست.

جزییاتی مثل قد، وزن، رنگ پوست، نحوه ی پوشش. گوش هایتان با توجه به لهجه، لحن و رسایی صدای او، به اولین اصوات وی واکنش نشان می دهند و با استفاده از تصویری که از او خلق کرده اید، طی ده ثانیه ی اول که برای از نظر گذراندن کسی بسیار مهم است، نوعی ارزیابی آنی به عمل می آورید.

زبان بدن در زندگی -3

تصویری که یک فرد از خود به جا می گذارد، تعیین می کند نسبت به او چه تصور، احساس و رفتاری داشته باشید. به طور مثال پژوهشها نشان می دهند، اگر فردی که تازه با او آشنا شده اید، دارای قامت بلندی است، تمایل دارید او را باهوش و موفق قلمداد کنید. از سوی دیگر چنانچه دارای قد کوتاهتر از شما است، او را فردی ناکارآمد – در صورت مذکر بودن – و- چنانچه یک زن است – تا اندازه ای بی خاصیت و نیازمند به حمایت بپندارید.

اگر این ناآشنا بیش از اندازه چاق باشد، به نظرتان خوش برخورد اما تنبل می آید. اگر فردی جذاب است، یا دست کم با معیارهای جذابیت، با توجه به اندام و نحوه ی پوشش همخوانی دارد، از نگاه شما فردی آسوده خیال و دارای اعتماد به نفس به نظر می رسد. اگر دختر یا زن باشد، انتظار دارید که فردی معاشرتی باشد، در نتیجه شاید لبخند زنان به سوی او بروید، حال آنکه اگر مذکر باشد، از نظر شما آدمی پر مدعا و ستیزه جو است. بنابراین از جایتان تکان نمی خورید – و چنانچه جنسیت تازه وارد معلوم نباشد، مثلا مردی با چشمهای سرمه کشیده یا زنی با قیافه و اندامی مردانه، همان طور که مطالعات نشان می دهد، باعث سردرگمی، خشم و اضطراب شما می شود.

زبان بدن در زندگی-2

اصلی ترین ارزیابی ای که می توانید در مورد کسی که برای اولین بار با او ملاقات می کنید، داشته باشید، شاید توجه به موقعیت اجتماعی او باشد. به بیان دیگر آیا او از شما مهمتر و بانفوذتر است؟ در بریتانیا در حال حاضر برخی نمادهای غیر کلامی که از موقعیت اجتماعی حکایت می کنند، اینها هستند: مذکر بودن، داشتن سن بیشتر پوشیدن لباسهای گران قیمت و داشتن یک لهجه ی استاندارد انگلیسی (لهجه ی جنوبی). در نتیجه به طور مثال اگر تازه وارد آشکارا از شما مسن تر باشد، شاید با او به گونه ای رفتار می کنید که گویی عاقل تر است. اجازه می دهید ابتدا او باب گفتگو را باز کند، در بیشتر موارد با او موافق هستید و وقتی نقطه نظرات خود را مطرح می کند، به نشانه ی موافقت سر تکان می دهید.تنها یک مشکل وجود دارد: چنین برداشتهایی از ظاهر غیر کلامی افراد، نه تنها غریزی و آنی نیستند، بلکه در اغلب موارد صددرصد نادرست هستند. همه ی کسانی که دارای وزن بالا هستند، تنبل نیستند، یا همه ی اشخاص زیبا همیشه دارای اعتماد به نفس نیستند.

البته یک نکته ی انحرافی نیز وجود دارد: وقتی که در مورد دیگران بر اساس ظاهرشان قضاوت می کنید، بی تردید آنها نیز در مورد شما همین شیوه را به کار می گیرند. تصوراتی که شما درباره ی دیگران در ذهنتان می پرورانید، درست مانند تصورات آنها درباره ی شما است…

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *