زبان بدن دروغگو
آموزش زبان بدن

زبان بدن دروغگو ( قسمت اول )

زبان بدن دروغگو ( قسمت اول )

مواجهه با دروغگوها : چه کسی و چرا دروغ می­گوید؟

 

در این بخش نظرات مذهب­­ها و فرهنگ­های مختلف درباره دروغ گفتن و اینکه در چه موقعیت­ هایی دروغ گفتن قابل قبول است بیان می­شود. شما در این بخش خواهید آموخت چه زمانی دروغگویی آغاز می­شود و چگونه دروغگویی ممکن است بخشی از رشد معمول ما باشد. خواهید آموخت که چرا نوزدان، کودکان،نوجوانان، بالغین و حتی حیوانات دروغ می­گویند و با انواع مختلف دروغ آشنا می­شوید. با پیامدهای هیجانی دروغ گفتن و تأثیرات دروغگویی دیگران روی روانتان آشنا می­شوید. تأثیرات مثبت بالقوه دروغ­های کوچک مصلحتی و تأثیرات ویرانگر دروغ­های بزرگتر را کشف خواهید کرد. در نهایت خواهید آموخت چطور کلاهبرداری­های سایبری را در حوزه­ های کسب و کار و روابط عاشقانه تشخیص دهید.

دروغ چیست؟

دروغ گفتن یعنی دانسته اطلاعات اشتباه به دیگران دادن یا پنهان کردن اطلاعات درست. خروجی منفی نهایی دروغگویی این است که ممکن است زندگی مردم ویران شده یا حتی زندگی خود را از دست بدهند. به خاطر یک دروغ کشورهایی مورد هجوم واقع شده­اند و جنگ­ها آغاز شده است.

تقریباً در تمام مذاهب دروغگویی بد شمرده می­شود. عهد قدیم پر از اشاره­هایی درباره دروغگویی و تقلب است. پلیدی دروغگویی به یا درباره دیگران در فرمان نهم برجسته شده است: – تو نباید بر ضد همسایه­ات شهادت دروغ بدهی، فرمان هفتم می­گوید – تو نباید زنا کنی که به ما می­گوید نباید همسر خود را فریب دهیم. ما درباره دروغ­های مربوط به دارایی­ها مانند پول یا اشیاء قیمتی نیز می­خوانیم. در کتاب لاویان ۱۹:۱۱ می­خوانیم – تو نباید دزدی کنی یا در معامله فریبکاری کنی. عهد جدید به صراحت در مزموز ۶۳:۱۱ درباره دروغ صحبت می­کند: – باید جلوی صحبت کردن دروغگویان گرفته شود و در مزمور ۱۲۰: ۲ – پروردگار من، روح مرا از لب­های دروغگو و زبان فریبکار نجات بخش. در کتاب امثال سلیمان ۱۲:۲۲ می­خوانیم – پروردگار لب­های دروغگو را دوست ندارد و انجیل یوحنا ۸:۴۴، ۸:۴۵ به صراحت می­گوید – دروغگویی زبان مادری شیطان است. در تلمود می­خوانیم – خداوند همه گناهان را می­بخشد به جز گناه زبان شیطانی. پیروان یهود سه بار در روز نماز خود را با این کلمات به پایان می­برند: – پروردگارا، زبان مرا در مقابل شیطان محافظت کن و لب­های مرا از فریبکاری باز دار و چنان کن به کسانی که به من دروغ می­بندند اعتنایی نکنم.

باورهای یهودی-مسیحی تنها باورهایی نیستند که برای گفتن حقیقت ارزش قائل هستند و در مورد خطرات دروغگویی هشدار می­دهند. اصل چهارم در مکتب بودا می­گوید – من این اصل را به عهده می­گیریم تا از گفتار غلط خودداری کنم،…، از فریبکاری پرهیز کنم و صداقت را تمرین کنم. در کتاب حکمت بودا(دهاماپادا) می­خوانیم – هیچ گناهی نیست که دروغگو نتواند انجام دهد، کسی که قانون صداقت و درستی را زیر پا گذاشته است و نسبت به دنیای ماوراء بی­تفاوت است. مکتب تائوئیسم روی اهمیت راستگویی تأکید می­کند و هشدار می­دهد – با دهانتان روی چیزی که قلبتان انکار می­کند پافشاری نکنید. دست­ نوشته­ های سیک در کتاب آدی­گرانت می­گوید- دغلکاری در کسب و کار یا دروغ گفتن باعث غم درونی می­شود.

%d8%b2%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%af%d9%86-%d8%af%d8%b1%d9%88%d8%ba%da%af%d9%88-12

در مذهب هندو ۱۰ قانون خویشتن­داری وجود دارد. خویشتن­داری دوم درستی و راستی است که می­­گوید – از دروغگویی و عهدشکنی پرهیز کنید و فقط آن­چه را بگویید که حقیقت باشد، از روی مهربانی باشد، کمک­ کننده و ضروری باشد. در دست­­ نوشته ­های هندو آمده است که – همه چیز با گفتار مشخص می­شود؛ گفتار ریشه است و همه چیز ریشه در گفتار دارد. بنابراین کسی که در گفتارش صداقت ندارد در هیچ چیز صداقت ندارد. کنفسیوس در آنالکت ۲:۲۲ می­گوید – من نمی­دانم کسی که نمی­توان به حرف او اعتماد کرد را به چه کاری می­توان گماشت.

اسلام نیز دروغگویی، کلاهبرداری، ریاکاری و شهادت دروغ را منع می­کند. حضرت محمد(ص) به مسلمانان توصیه کرده است که راستگو و درستکار باشند. دو آیه قابل توجه در قرآن درباره دروغگویی به این ترتیب هستند:

 • و حقیقت را با باطل مخلوط نکنید و حق را درحالیکه که می­دانید پنهان نکنید. آیه دوم سوره بقره
 • وای بر هر دروغگوی گناهکار. آیه ۷ سوره جاثیه

بنابراین مسلمانان اعتقاد دارند که راستگویی به تقوا و پارسایی و پارسایی به بهشت ختم می­شود.

درحالیکه که همه مذهب­ها دروغگویی و فریب را منع کرده­اند یا حداقل بر ضد آن هشدار داده­اند، نمونه­ هایی وجود دارد که دروغگویی پذیرفته است. در یهودیت و مسیحیت، بعضی اوقات به منظور صلح یا نرنجاندن دیگران دروغ گفتن مجاز شمرده شده است. طبق قانون یهودیت افراد می­توانند در موقعیت­های خاص دروغ بگویند، به طور مثال برای ایجاد احساس آرامش هنگامی که راست گفتن ممکن است فرد را برنجاند یا به او آسیب برساند؛ به منظور رفتار ملایم برای اینکه مغرور ظاهر نشود؛ برای رعایت ادب به طور مثال نگفتن مسائل خصوصی و محرمانه و برای محافظت از اموال و دارایی­های شخص. در عهد قدیم نیز حداقل دو نمونه وجود دارد که دروغگویی نتایج خوبی را به دنبال دارد. در کتاب خروج انجیل ۱:۱۵ تا ۱:۲۱، مامای بنی­ اسرائیل به فرعون دروغ می­گوید که جان بسیاری از نوزادان بنی­ اسرائیل را نجات می­دهد. در انجیل یوشع ۲:۵ نیز یک نمونه وجود دارد وقتی رهاب برای محافظت از جاسوسان اسرائیلی دروغ می­گوید.

%d8%b2%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%af%d9%86-%d8%af%d8%b1%d9%88%d8%ba%da%af%d9%88-13

در اسلام می­توان در جنگ برای حفظ جان یک فرد ، به منظور ایجاد دوستی و آشتی بین افراد و به منظور ایجاد صلح بین زن و شوهر دروغ گفت. در مکتب بودایی نیز به همین شکل است اما در این مکتب به جای اجتناب از دروغگویی به پاسخ ندادن، عوض کردن موضوع و بی­­ توجهی تشویق می­کند.

فارغ از دین و مذهب و مکتب زمان­هایی است که انسانیت بالاتر از همه قرار می­گیرد. بنابراین دروغگویی تقریباً همیشه به منظور حفظ جان افراد قابل قبول است. در حین تهاجم نازی­های در جنگ جهانی دوم، حتی مذهبی ­ترین افراد مانند راهبه ­ها، کشیش­ها و سایر افراد روحانی برای محافظت از دیگران و نجات جان مردم بیگناه که در کلیساها، صومعه ­ها و خانه­ های آن­ها پنهان شده بودند دروغ می­گفتند.

 

 

 

 

.

.

.

 دوره شناخت دروغگو ها  – ورود به دوره آموزشی 

 

۰

۰

۰

 

پست های مرتبط

4 thoughts on “زبان بدن دروغگو ( قسمت اول )

 1. مرسی مطلب خوبی بود
  سوالی داشتم؛ آیا خاراندن پیشانی با انگشت شصت در حال صحبت هم می تونه نشانه ای دروغگویی فرد باشه؟
  با تشکر موفق باشید

  1. pooya vadaie گفت:

   با یک نشانه هیچ وقت نمی توان کسی متهم کرد و یا تحلیل برای خوانش زبان بدن یک نفر چندین نشانه همزمان لازم است که همراه باشد .

 2. محمد حسین گفت:

  سلام میخواستم درمورد این ژستها و خندهای رامبد جوا ن مطلبی بنویسید- برنامه مجید بنی فاطمه در خندوانه هست اینم لینک دانلود و عکسها-مخصوصا عکس آخری که موقع حرفها مجید بنی فاطمه در مورد امنیت کشور و یه مقدار سیاسی بود..البته نمیخوان که برداشت سیاسی کنید یا چیزه دیگه ای فقط روانشناسی این نوع خنده ها , مثل روانشناسی شخصیتهای سیاسی و ورزشی که در سایت دارین اگر وقت داشتین متشکرم آقای ودایع…
  لینک دانلود فیلم:http://newclip.blog.ir/1395/06/30
  عکسها:
  http://rozup.ir/view/1854826/vlcsnap-2016-09-23-03h19m47s130.jpg
  http://rozup.ir/view/1854827/vlcsnap-2016-09-23-03h20m45s234.jpg
  http://rozup.ir/view/1854828/vlcsnap-2016-09-23-03h21m22s93.jpg

 3. کسب وکار گفت:

  مرسی از شما که روی زبان بدن کار میکنید یه چیزی هست که باید روش تمرکز کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *