آموزش زبان بدن

زبان بدن دروغگویی

زبان بدن دروغگویی : بسیاری از مردم می­خواهند زبان بدن دروغگویی را یاد بگیرند. مردم تمایل زیادی به تشخیص دروغ و یادگیری شیوه دروغ گفتن دارند.

زبان بدن دروغگویی

اگرچه دروغ گفتن از لحاظ اخلاقی اشتباه و از لحاظ اجتماعی غیرقابل قبول است، همه ما تمایل به دروغ گفتم داریم. بله، این شامل شما و هرکس دیگری نیز می­شود. به جوابی که به این سوال می­دهید دقت کنید،«عزیزم،آیا غذایی که امشب پختم را دوست داشتی؟» تصور کنید که شما غذا را دوست نداشتید و صادقانه پاسخ  می­دادید«نه، مرغ مزه مقوا می­داد، به اندازه کافی سس نداشت و خیلی شور بود، فکر می کنم مریض شوم!» به احتمال زیاد تا مدت  زیادی از شام خبری نخواهد بود. کمی تغییر حقیقت (دروغ مصلحتی) شانس شما را برای اینکه دوباره از شام برخوردار شوید افزایش می­دهد.

جدا از این کاربرد بدیهی، مردم در جاهای دیگر هم از دروغ گفتن سود می­برند. فروشندگانی که از فروختن به شما ناامید شده ­اند سعی ­می­کنند با دادن اطلاعات غلط یا نگفتن اطلاعات حیاتی، محصولی را به شما بفروشند. بعضی افراد مانند جاسوس­ها در حرفه­ای کار ­می­کنند که نیاز به دروغگویی دارد. فردی که متهم شده و در صورت اثبات اتهام سال­ها به زندان خواهد رفت انگیزه زیادی برای دروغ گفتن و فرار از این مجازات دارد. به طور خلاصه، مسائل اخلاقی که افراد را از دروغ گفتن باز می­دارند نسبی هستند. وقتی عواقب راستگویی زیاد باشند هر اتفاقی محتمل است.

از زمانی که انسان­ها زبان را آموختند، یاد گرفتند چگونه ازآن برای دروغگویی استفاده کنند. برای رفتار متقابل در برابر دروغگویی، جوامع قوانین اجتماعی و شعائری ایجاد کردند که هر عضو جامعه برای اینکه بخشی از آن جامعه باشد باید از آن تبعیت کند. در واقع به این شکل مذهب شکل گرفت و قوانین صریح و مجازات­های مشخص برای دروغگویان در نظرگرفته شد(در این دنیا و دنیای پس از مرگ). این تکامل همزمان زبان و آیین­ها در نهایت به شکل ­گیری جوامع پیچیده امروزی با فرهنگ ها و هنجارهای پیچیده در مورد دروغگویی منجر شد.  از دوران کودکی به بچه ­ها گفته می­شود که دروغ نگویند اما رفتار پدر و مادر لزوما با این توصیه سازگار نیست. مادر به فرزند خود می­گوید به پدر چیزی در مورد کیک تولد که داخل یخچال است و جشنی که برنامه­ریزی کرده اند نگوید. در عمل مادر به فرزند خود می­گوید دروغ بگوید. این تناقض­ها تا دوران بلوغ با ما می­مانند. فریبکاری همه جا هست و ما پیوسته به این فکر می کنیم که هر جا فریبکاری مناسب بود و به نفع ما بود از آن استفاده کنیم.

زبان بدن دروغگویی-1

بنابراین، همه به توانایی شناسایی موفق علائم غیرکلامی مربوط به دروغگویی  علاقه­مند هستند. سوال اینجاست که آیا تشخیص دروغ امکان­پذیر است؟

آیا می­توانید دروغ را تشخیص دهید؟

در میان محققین زبان بدن، دو اردوگاه وجود دارد. یک اردوگاه اعتقاد دارند که ژست­هایی وجود دارد که با دروغگویی مرتبط هستند و اگر با درنظر گرفتن علائم دیگر دیده شوند می­توانند دروغگویی را تشخیص دهند. یکی از مهمترین افراد این گروه آلن پیس(Pease 2004) است که بسیاری از این ژست­ها را دسته بندی کرده است. لمس بینی، نوازش گردن، گرفتن گوش، مالیدن چشم و … از این ژست­ها هستند. اردوگاه دیگر اعتقاد دارند نشانگری غیرکلامی که به تنهایی نشان­ دهنده دروغگویی فرد باشد وجود ندارد(Matsumoto,2011). این گروه اعتقاد دارند خواندن این ژست­ها مانند مالیدن بینی و غیره بی معنی است زیرا افرادی که در دروغ گفتن ماهر هستند این مسئله را می­دانند و به راحتی بقیه را فریب می­دهند. بهترین افراد این اردوگاه جو ناوارو، پاول اکمن، ماتسوموتو و آلدرت وریج هستند(Navarro 2008).

به نکاتی که توسط اردوگاه دوم بیان می­شود دقت کنید. یکی از علائم دروغگویی اجتناب از تماس چشمی است. طبق معمول این علامت باید به همراه علائم دیگر در نظر گرفته شود تا بتوان نتیجه گرفت فرد در حال دروغ گفتن است و این چیزی است که اردوگاه اول نیز روی آن توافق دارند. محققینی مانند آلدرت وریج به این نتیجه رسیده­اند که افرادی که از روی عادت دروغ می­گویند به مدت بیشتری تماس چشمی را حفظ می­کنند (Vrij 2008). ضداجتماع­ها، شخصیت­های ماکیاولی و آن­ها که با دروغ گفتن زندگی می­کنند از این دسته هستند. از آنجاییکه آن­ها می دانند دیگران به دنبال یافتن این رفتار هستند و به این دلیل که واقعاً به این که لو بروند اهمیتی نمی­دهند، با نگاه بیشتر به چشمان دیگران، اجتناب از تماس چشمی را جبران می­کنند.

پس اگر می­خواهید برای تشخیص دروغگویی یک فرد فقط به نگاه او تکیه کنید، به احتمال زیاد توسط فردی که در دروغگویی مهارت دارد فریب خواهید خورد، مخصوصاً زمانی که کیفیت زندگی آن شخص به این دروغ وابسته باشد(مانند نجات از زندان).

زبان بدن دروغگوی -3

پاسخ به این سوال که آیا می­توان با استفاده از زبان بدن دروغگویی را تشخیص داد بستگی به این دارد که شما او را می­شناسید یا خیر. اگر شخص را بشناسید،گذشته او را بدانید، الگوی رفتاری او را بفهمید و به علائم غیرکلامی که به همراه حرف­های او می­آیند دقت کنید، می­توانید در مورد دروغ گفتن او نظر دهید. اما اگر آن شخص را نشناسید، محیط شلوغ باشد، او دروغگوی ماهری باشد، عواقب راستگویی زیاد باشد، شخص تحت فشار یا مست باشد، در این صورت علائم غیرکلامی به تنهایی نشانگر خوبی نیستند و نیاز به ارزیابی گسترده تری برای تشخیص دروغ دارید.

آیا به این مرد اعتماد می­کنید ?

با این وجود، هنوز شناخت ژست­های دروغ­گویی استاندارد مفید است و در موقعیت­های مناسب می­توانید از این دانش به همراه سایر علائم مانند جملاتی که فرد به زبان می ­آورد، شخصیت و گذشته فرد استفاده کنید. در واقع هدف این کار جستجوی بروز هیجانات است. این عبارت برای توضیح نمایش ناخودآگاه هیجانات سرکوب شده استفاده می­شود. بروز هیجانات هنگامی که شخص فریبکار هیجانات شدیدی را تجربه می­کند رخ می­دهد. تشخیص این بروز به شما کمک می­کند متوجه شوید فردی که با او در ارتباط هستید راست می­گوید یا دروغ می­گوید. آیا زبان بدن دروغگو را می توانید تشخیص دهید ؟

مقاله مکمل  :  ۱۲ روش برای شناخت دروغگو از طریق زبان بدن

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *