آموزش زبان بدن

زبان بدن در جلسه استخدامی

زبان بدن در جلسه استخدامی 

زبان بدن در جلسه استخدامی : تصور کنید برای تصدی شغل جدیدی درخواست داده اید که چیزی بیش از آنچه می خواهید، به شما می دهد، خواه خواسته ی شما رضایت شغلی باشد، خواه پول نقد. نخستین گامی که زبان بدن می تواند مؤثر واقع شود، آن است که نشان دهید به راستی خواهان آن شغل هستید.

نشانه های غیر کلامی می تواند اطلاعات سودمندی را درباره ی کارفرمای احتمالی شما در اختیارتان بگذارد. وقتی پیش از مصاحبه برای دیدن محیط کار مورد نظرتان می روید، به سبک معماری، به محیط پیرامون آن و به طور کلی به سبک غیرکلامی آن توجه کنید.

آیا میزهای ساخته شده از نوع تخته ی فشرده، حکایت از شرکتی سطح پایین می کند؟ اگر این طور است، چه احساسی در این مورد دارید؟ آیا فضای کاری تفکیک شده به این معنا است که برای دوام آوردن در این محیط باید تا حدود زیادی متکی به خود باشید؟ در این صورت آیا پذیرش این موضوع برایتان آسان است؟ آیا سرعت رفت و آمد افراد در طول کریدور نشان از آن دارد که باید کارشان را طبق زمانبندی فشرده انجام دهند؟ در این صورت آیا از کار کردن تحت فشار خشنود هستید؟ اگر آنچه می بینید، شور و شوقی در شما بر نمی انگیزد، در دراز مدت از آن شغل رضایت نخواهید داشت. اما اگر شما را به وجد می آورد، برای به دست آوردن آن شغل اقدام کنید.

وقتی به مرحله ای از مصاحبه ای رسیدید که می بایستی گزینش شوید، باز هم برای آن که خودتان را بهتر بنمایانید، از زبان بدن کمک بگیرید. برای مثال چنانچه در حین مصاحبه بتوانید اعتماد به نفس خود را آشکارا بروز دهید، کاری سودمند انجام داده اید، زیرا انتخاب یک روش مطمئن شما را قادر می سازد ارزش واقعی خود را نشان دهید. بنابراین با دم و بازدمی عمیق و منقبض کردن عضلاتتان و به دنبال آن “یکهو” شل کردن آنها، لحظه ای به خود آرامش دهید.

وضعیتی مطمئن به خود بگیرید. به جای آن که شل و وارفته به عقب تکیه دهید – که شما را بی علاقه نشان می دهد – یا روی لبه صندلی بنشینید – که شما را مضطرب و نگران نشان می دهد – یا به حالتی نامتقارن لم دهید- که از دودلی و عدم اطمینانتان حکایت می کند – کاملا روی صندلی خود جای بگیرید. دستهایتان را روی رانها بگذارید تا نتوانید با حالتی عصبی مداوم با آنها ور بروید واهمه نداشته باشید از این که برای تأکید آنچه می گویید، از حرکات دستتان کمک بگیرید.

زبان بدن در جلسه استخدامی

ضمن نشان دادن اعتماد به نفس تان، از زبان بدن تأیید و تصدیق کننده نیز استفاده نمایید، زیرا نتیجه ی تحقیقات، موید این مطلب است که الگوهای زبان بدن باعث می شود وقتی موافقت خود را ابراز می کنید، به احتمال بسیار زیاد مصاحبه کنندگان نظر مثبتی درباره ی شما خواهند داشت. از این رو وقتی سخن می گویند، آنچه را به زبان می آورند، یا درخواستهایی که از شما دارند را تصدیق کنید ارتباط چشمی مؤثر را کماکان حفظ کنید، لبخند بزنید و زمانی که با گفته آنان موافقید، به نشانه ی رضایت سر تکان دهید.

بگذارید زبان بدن شما و حرفهایتان، آنچه را پیش از مصاحبه در شرکت دیده اید، منعکس کنند. البته دلیلی برای دروغ گفتن وجود ندارد، چه کلامی و چه غیر کلامی، چون در نهایت برای تصدی آن شغل، یا واجد شرایط هستید یا نیستید. اما اگر از زبان بدن کارمندان فعلی شرکت دریافته اید که معاشرتی بودن لازمه ی آن شغل است، توانایی خود را در برقراری روابط دوستانه با دیگران و این که خود را عضوی از یک تیم کاری می دانید، گوشزد کنید.

آن گاه اجازه دهید زبان بدن شما، در تعامل با دیگران (مصاحبه کنندگان و کارکنان) برونگرایی شما را منعکس سازد. در عین حال که ادعا می کنید، نشان دهید که فرد مناسبی برای آن شغل هستید و این که در آینده بسیار موفق خواهید بود.

وقتی به پایان مصاحبه نزدیک می شوید، به خاطر داشته باشید که همان طور که تحقیقات جدید نشان می دهد، تأثیر پایانی که شما از خود بر جای می گذارید، بیش از هر مورد دیگر در ذهن مصاحبه کنندگان حک می شود. پس آنچه در توان دارید، به کار گیرید، دستهای آنها را محکم بفشارید، لبخند زنان و بی شتاب از آنجا خارج شوید. آن گاه برای دعوت به کار منتظر بمانید…

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *