آموزش زبان بدن

زبان بدن احساسات در چهره

زبان بدن احساسات در چهره : زبان بدن را همه ما بلد هستیم و به صورت ذاتی آن را یاد خواهیم گرفت ، همه می دانیم که بعضی احساسات مانند شادی تغییراتی در بدن ایجاد می کنند. این تغییرات شامل ضربان قلب،تعریق، یا حرکت ماهیچه اصلی گونه می شوند. حرکات گونه منجر به لبخند می شوند.

زبان بدن-8-9-94

جالب ­تر این که عکس این قضیه نیز درست است. وقتی حالت ماهیچه های صورت خود مانند عضله اصلی گونه را تغییر می دهید ، احساسات مربوط به این حالت چهره را نیز احساس خواهید کرد. در این مورد این احساسات شادی و خوشحالی هستند. به این حالت فرضیه بازخورد صورت می گویند. یکی از اولین کسانی که این مسئله را عنوان کرد چارلز داروین بود که اشاره به این داشت که تغییرات فیزیولوژیکی تاثیر مستقیمی روی احساس دارند.

بررسی این فرضیه کار دشواری بود زیرا افراد مورد آزمایش باید بدون این که آن احساس را داشته باشند باید حالت مورد نظر را انجام می­دادند و نباید  حدس می­زدند که این آزمایش با چه هدفی انجام می شود. سال ۱۹۸۸ گروهی از پژوهشگران مطالعه مبتکرانه ای انجام دادند ( استرک ۱۹۸۸ ). آن ها به افراد مورد آزمایش گفتند در حال تعیین دشواری  کار با اشیاء هنگام استفاده نکردن از دست هستند. آزمایش به این شکل انجام گرفت که افراد باید به یکی از روش های زیر یک خودکار را در دهان خود می گرفتند: 

  • با استفاده از لب: حالت صورت منجر به اخم می شد.
  • با استفاده از دندان: حالت صورت منجر به لبخند می شد.
  • گروه کنترل: خودکار را دردست  غیرغالب خود گرفته بودند.

سپس به همه گروه ها گفته شد تا یک پرسشنامه را در آن حالت پر کنند که باید درآن دشواری حرکت را مشخص می­کردند.  آزمایش واقعی درآخر کار انجام شد که در آن از افراد خواسته شده میزان بامزگی و خنده­دار بودن یک کارتون را مشخص کنند. بااین روش، افراد مورد آزمایش قبل از امتیاز به کارتون مورد نظر هیچ حالت احساسی خاصی نداشتند و بنابراین آزمایش ها به درستی تاثیر حالت­های اجباری صورت را هنگام ارزیابی یک کارتون مشخص می­کردند. نتیاج این آزمایش نشان داد افرادی که در دسته دندان بودند درجه خوشحالی بیشتری نسبت به دسته لب نشان دادند. به نظر می­رسد در همه این سال­ها حق با داروین بوده است.

نتیجه ساده است. به دنیا بخندید تا دنیا به شما بخندد. لبخند زدن شما را شاد می­کند و شاد شدن شما دیگران را شاد می­کند و لبخند آن­ها دوباره شما را شادتر می­کند.

زبان بدن - 8-9-94-1

به لبخند زدن ادامه دهید و دنیا به شما لبخند خواهد زد

زبان بدن خشم

این تمرین را امتحان کنید. حالت چهره خود را به شکل آدم­های عصبانی یا ناراضی در بیاورید. این کار را می­توانید  با بالا بردن فشار در ناحیه پایین و وسط پیشانی خود انجام دهید. ماهیچه چین دهنده سوپرسیلی، ابروها را به پایین می­کشد و موجب چروک در پیشانی می­شود.

زبان بدن خشم-9

از خط انداختن در پیشانی خود بپرهیزید که این کار باعث می­شود احساس خشم یا حساسیت شدید کنید

حالا هنگام خواندن این جمله چه احساسی دارید؟ وقتی خطی بین ابروهای خود ایجاد کرده­اید، مغز شما علائمی از ماهیچه­ ها دریافت می­کند و فکر می­کند چون ماهیچه ­ها در این حالت خاص هستند پس من باید ناراحت باشم. به عبارت دیگر با به خود گرفتن یک حالت فیزیکی خاص، می­توانید روی حالت احساسی خود تاثیر بگذارید.

مطالعات زیادی سعی کرده­اند این تاثیر را اندازه­گیری کنند و به نتایج جالبی دست پیدا کرده­اند. برای نمونه، در یکی از این مطالعات، از افراد مورد مطالعه خواسته شد هنگامی که بین ابروهای خود خط اخم ایجادکرده­ اند به تصویر افراد مشهور نگاه کنند(Strack,Neumann 2000). نتایج نشان داد وقتی بین ابروها خط ایجاد شده بود، افراد کمتر تحت تاثیر شهرت آن­ها قرار می­گرفتند و آن­ها در نظر این افراد از شهرت کمتری نسبت به زمانی که خط بین ابروها وجود نداشت برخوردار بودند. این مطالعه نشان می­دهد حالات چهره می­توانند روی احساسات غیرهیجانی تاثیر بگذارند و این احساسات ممکن است مبنای قضاوت قرار گیرند.

وقتی از فرضیه بازخورد چهره منفعل که توسط مطالعات زیادی اثبات شده استفاده می­کنید، مسئله از این هم جالب­تر می­شود. سوال این است که اگربه صورت مصنوعی یک ژست یا حالت چهره را به خود بگیریم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ دریک مطالعه یک نوارچسب با حالت کشسانی روی پیشانی شرکت کنندگان قرار گرفت تا یک خط اخم مصنوعی ایجاد کند. از آن­ها خواسته شد به احساس خود نسبت به تعدادی هدف خنثی امتیاز دهند. نتایج نشان داد خط اخم مصنوعی علاقه فرد نسبت به آن هدف­ها را نسبت به زمانی که خط اخم وجود نداشت کاهش داده بود(Mori&Mori,2010). در یک مطالعه مشابه، محققین در چشم شرکت­ کنندگان اشک­های مصنوعی قرار دادند تا ببینند آیا اشک­های مصنوعی منجر به احساس غم می­شود. نتایج نشان داد ۸/۵۳ درصد شرکت­ کنندگان احساس غم را بیان کردند و تنها ۶/۲۸ درصد احساس شادی را عنوان کردند(Mori&Mori,2007).

زبان بدن خشم -94

این مطالعات روی زبان بدن نشان می­دهد یک حالت چهره یا ژست خاص حتی درصورتی که مصنوعی ایجاد شده باشد دوطرفه است. اگر احساس اضطراب، استرس و خشم کنید، خط بین ابروها ظاهر می­شود و اگربین ابروهای خود خط بیندازید به احتمال زیاد احساس خشم یا بی­علاقگی خواهید کرد که شاید روی قضاوت­ های شما تاثیر بگذارد. به این ترتیب آگاهی از زبان بدن به شکل قابل­ توجهی به بهبود کیفیت زندگی، تصمیم­ گیری­ ها و مهارت­های ارتباطی شما کمک خواهد کرد. به محض اینکه متوجه این شدید که حالت فیزیکی شما با یک هیجان منفی مرتبط است، سعی کنید آرام باشید و به یک حالت خنثی­تر تغییر حالت دهید. درغیر این­صورت شما در خطر تصمیم­ گیری در یک حالت هیجانی منفی هستید.

در مقالات قبلی سایت ما به زبان بدن خنده و زبان بدن چهره پرداخته ایم ، می توانید به آنها مراجعه نمایید .

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *