آموزش زبان بدن

رفتارهاي زبان بدن

قسمتی از کتاب بدن سخن می گوید انتشارات نسل نو اندیش براتون اینجا می گذارم که بارها برای تدریس از ان استفاده کرده ام . این کتاب تازه ترین کتاب ترجمه شده درباره زبان بدن و ارتباطات غیر کلامی است . بخشی کوچکی از این کتاب توسط یکی از دانشجویان زبان بدن از روی کتاب تایپ شده است و در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است . توصیه می نمایم برای بهره گیری بهتر به کتاب بدن سخن می گوید و  کتاب مهندسی زبان بدن  مراجعه نمایید تا  از زبان بدن بهتر  استفاده کنید و مذاکره کننده خوبی باشید . 

 

 

رفتارهاي زبان بدن  شامل نيم‌تنه، باسن، سينه، شانه‌ها و خم شدن نيم‌تنه

مانند قسمت‌هاي ديگر بدن ما، نيم‌تنه با تلاش براي دور كردن خود از هر چيز استرس‌زا يا ناخواسته به خطرات تصورشده واكنش نشان مي‌دهد. براي مثال، وقتي چيزي به‌طرف ما پرتاب مي‌شود، سيستم اعضا و جوارح سيگنال‌هايي به نيم‌تنه مي‌فرستد كه به‌سرعت از تهديد دور شود. اين رفتار بدون توجه به ماهيت آن شيء انجام مي‌شود. اگر حركتي را در جهت خودمان حس كنيم، خودمان را عقب مي‌كشيم، خواه اين حركت، حركت توپ بيسبال باشد يا حركت يك ماشين.

ایستادن در زبان بدن : به‌شيوه‌اي مشابه، وقتي فرد كنار فردي ايستاده است كه نفرت‌انگيز است يا دوستش ندارد، نيم‌تنه‌اش به دور از آن فرد خم مي‌شود. چون نيم‌تنه بخش بزرگي از وزن ما را حمل مي‌كند و آن را به اندام‌هاي پاييني انتقال مي‌دهد، هرگونه تغيير جهت نيم‌تنه‌ي ما مستلزم انرژي و تعادل است. بنابراين، وقتي نيم‌تنه‌ي شخصي دور از چيزي خم مي‌شود، به اين دليل است كه مغز چنين مي‌خواهد. بنابراين، مي‌توانيم روي صداقت اين واكنش‌ها حساب كنيم. تلاش و انرژي بسياري براي حفظ اين موقعيت‌ها لازم است. فقط سعي كنيد خودآگاهانه يك موقعيت خارج از مركز را حفظ كنيد، خواه خم شدن به پايين باشد، خواه به‌سمت دور خم شدن باشد، آن‌وقت خواهيد فهميد كه بدنتان زود خسته مي‌شود. در هر صورت، وقتي چنين رفتار خارج از توازني به اين دليل انجام مي‌شود كه مغزتان ناخودآگاهانه تصميم مي‌گيرد، اين رفتار لازم است و شما به‌سختي اين رفتار را احساس يا مشاهده مي‌كنيد.

4f5827bae266b.image

 

ما نه‌تنها از رفتاري كه باعث معذب شدن ما مي‌شوند فاصله مي‌گيريم، بلكه ممكن است كمي از افرادي دور شويم كه براي ما جذابيت ندارند يا دوستشان نداريم. مدتي بعد از افتتاح موزه‌اي در اطراف محل زندگي‌ام، دخترم را به آن‌جا بردم. وقتي از كنار يادبودها مي‌گذشتيم، توجه كردم جوان‌ها و پيرها چطور اول به هر يادبود نزديك مي‌شوند. بعضي افراد صاف راه مي‌رفتند و به‌طرف آن يادبود خم مي‌شدند، درحالي‌كه سعي مي‌كردند همه‌چيز را جذب كنند. بعضي افراد با بي‌ميلي نزديك مي‌شدند، درحالي‌كه برخي ديگر نزديك مي‌شدند، بعد كمي به‌آرامي مي‌چرخيدند چون انسان‌ستيزي اعصاب آن‌ها را به هم مي‌ريخت. برخي از آن‌ها كه از ديدن فسادي كه شاهدش بودند، ناراحت مي‌شدند، ۱۸۰ درجه مي‌چرخيدند و به‌طرف ديگري رو مي‌كردند و منتظر مي‌شدند دوستانشان بررسي يادبودها را تمام كنند.

 

مغز اعضا و جوارح آن‌ها مي‌گفت: «نمي‌توانم اين را تحمل كنم.» بنابراين، بدن آن‌ها دور مي‌شد. نوع بشر تا جايي تكامل يافته است كه نه‌تنها مجاورت فيزيكي با كسي كه دوست نداريم، ممكن است باعث خم شدن ما به‌سمت عقب شود، بلكه حتي تصور چيزهاي ناخوشايند مانند عكس‌ها هم ممكن است باعث خم شدن نيم‌تنه شود.

در مقام ناظر دقيق رفتار انسان، بايد آگاه باشيد كه فاصله گرفتن گاهي اوقات به‌طور ناگهاني يا بسيار نامحسوس اتفاق مي‌افتد، جابه‌جايي چند درجه‌اي از زاويه‌ي بدن براي اظهار احساس منفي كافي است. براي مثال، همسراني كه از نظر احساسي در حال جدا شدن از هم هستند، از نظر فيزيكي هم از يكديگر فاصله مي‌گيرند. دست‌هاي آن‌ها خيلي همديگر را لمس نمي‌كند و نيم‌تنه‌هاي آن‌ها از يكديگر اجتناب مي‌كند. وقتي آن‌ها كنار هم مي‌نشينند، دور از هم خم مي‌شوند و فضايي ساكت بين خودشان ايجاد مي‌كنند و وقتي مجبور مي‌شوند كنار هم بنشينند، براي مثال در ماشين، فقط با دست‌هايشان نه با بدنشان به‌طرف هم مي‌چرخند.

 

 

برگرفته از کتاب بدن سخن می گوید یکی از بهترین کتاب های زبان بدن ترجمه شده 
نويسنده: جو ناوارو / مترجم: آزيتا نجات‌مهر  با  مقدمه پویا ودایع   / ناشر: نسل‌ نوانديش

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *