حنده‌ی مصنـوعی
روز نوشته ها

خنده‌ی مصنوعی | آیا خنده‌ی مصنوعی می‌تواند ما را شــاد کند؟

خنده‌ی مصنـوعی

آیا خنده‌ی مصنوعی می‌تواند ما را شــاد کند؟

ما معمولاً به این خاطر می‌خـندیم که خوشـحالیم، و اخم می‌کنیم چون ناراحـت یا عصــبانی هستیم؛ اما آیا وضعیت می‌تواند برعکس هم باشد؟ به عبارتی آیا ما می‌توانیم شاد شویم صرفاً چون می‌خندیم؟ پژوهش‌های جدید پیشنهاد می‌دهند که بسیاری هیجانات و احساسات ما به‌ وسیله‌ی حالت‌های چهره‌ی خودمان تقویت و یا حتی ایجاد می‌شوند.

قبل از همه این داروین بود که متوجه شد اگر از بروز نشانه های یک هیجان مثلا حالت بغض و غم جلوگیری کنیم احساس غم و اندوه کمتری خواهیم داشت. روان‌شناس مشهور قرن نوزدهم «ویلـیام جیــمز» که پدر علم روان‌شناسی نامیده می‌شود به یک نظر افراطی رسید و عنوان کرد که: «اگر یک نفر هیجانی را با صورتش بروز ندهد، اصلاً حسش نخواهد کرد»

در حال حاضر به‌ ندرت روان‌شناسی را می‌توان یافت که با ایده ویلـیام جیــمز موافق باشد، اما شواهد چشم‌گیر جدیدی وجود دارد که به شکل های دیگر بخشی از نظرات وی را تائید می کند مبنی بر اینکه احساسات تنها به مغز مربوط نیستند، بلکه به‌عنوان‌مثال حالت‌های چهره نیز نقش قابل‌توجهی در شکل‌گیری و تقویت هیجان ها ایفا می‌کنند.

اخیراً روان‌شناسان دانشگاه کاردیف در ولز دریافتند افرادی که توانایی اخم کردنشان به‌وسیله‌ی تزریق «بـوتـاکس» تحلیل رفته بود به‌صورت میانگین «شادتر» از افرادی هستند که قدرت اخم کردن شان مختل نشده است.

نکته‌ی عجیب‌تر اینکه پژوهش‌های بعدی نشان داد نـاتــوانی در بــروزِ یک هیـجان نه‌ تنها از تاثیر روحی و درونی آن می کاهد بلکه توانایی تشخیص آن را نیز پایین می‌آورد. افرادی که با بوتاکس توانایی اخم کردن را از دست‌ داده بودند جمله‌های مربوط به «ناراحتی» و «غم» را کُندتر و سخت‌تر می‌خواندند یا به عبارتی تاثیر احساسی کلمات غمگین را کمتر حس می کردند.

اما شاید هیجان‌انگیزترین پژوهش در این رابطه مربوط به محققین دانشگاه مانهیم آلمان باشد که حتی شرکت‌کنندگان در آن انگیزه‌ی اصلی پژوهش‌گران را نمی‌دانستند. به شرکت‌ کننده‌ها گفته‌شده بود شما در پژوهشی شرکت می‌کنید که قرار است میزانِ دشواریِ انجام کارها بدون استفاده از «دســت» را بسنجد. سه گروه شرکت‌کننده‌ می بایست «مــدادی» را به یکی از دو حالت زیر در طول آزمایش با دهان شان نگه می‌داشتند.

به گروه اول گفته شد مدادها را با لـب خود نگه‌ دارند که ناخواسته موجب می‌شد چـهـره‌شـان حالت اخــم و نـاراحتـی به خود بگیرد. گروه دوم باید مداد را با دنــدان نـگه می‌داشت (برای این عمل Risorius یا عضـله‌ی خنــده به گوشه‌ها جمع می‌شود) که ناخواسته حالت چـهره‌ی خـنـدان را ایجاد می‌کند و گروه سوم که گروه کنترل بود باید مداد را با دستی نگه می‌داشت که کار کمتری از ان می کشید.

هر سه گروه می‌بایستی سؤالات پرسش‌نامه و همین‌طور میزان دشواری این عمل را نمره می‌دادند. آخرین تکلیف برای این شرکت‌کننده‌ها (که درواقع هدف اصلی پژوهش بود) نمره دادن به «میزانِ خنده‌دار بودنِ» یک کارتون کوتاه بود آن هم وقتی که که مداد را با دهان یا دندان نگه‌ داشته بودند و طبیعتاْ چهره‌شان ناخواسته حالت غم یا شادی به خود گرفته بود.

همان‌طور که انتظار می‌رفت گروهی که مداد را با دندان نگه‌داشته بود (گروه خندان) کارتون را بسیار خنده‌دارتر ارزیابی کرده بود، بدون آن‌که شرکت‌کننده‌ها کوچک‌ترین سرنخی از واقعیت ماجرا داشته باشند.

چیزی که این یافته‌ها پیشنهاد می‌دهد کاملاً واضح است: خنده‌ی مصنوعی می‌تواند باعث شادی شود و حالت‌های صورت حتی اگر واقعاً منظور خاصی پشت شان نباشد می‌توانند به‌صورت معناداری خلق و خو و احساسات ما را تحت تأثیر قرار دهند. پس بخندید، حتا اگر واقعاً دلیلی برای خندیدن ندارید. خودش به‌مرور زمان تبدیل به دلیلی برای خندیدن می‌شود، خنده‌ی واقعی.
اما بد نیست بدانید اخم و حالت چهره‌ی درهم نیز فواید خاص خودش را دارد. دنیل کانمان روان‌شناس معروف توصیه‌ها جالبی برای نوشتن دارد: اگر قصد دارید مطلب تحلیلی و دقیقی بنویسید حالت اخم به چهره‌تان بگیرید، این باعث می‌شود دید موشکافانه و منطقی‌تان تقویت شود. اگر تمایل دارید نوشته‌ای خلاقانه، آزاد و شهودی بنویسید با چهره‌ای خندان شروع به نوشتن کنید.

برگرفته از مجله مرد روز

بنمایه ها:

http://www.scientificamerican.com/article/smile-it-could-make-you-happier/

http://en.wikipedia.org/wiki/Facial_feedback_hypothesis

http://www.psychologytoday.com/blog/the-science-willpower/201208/smile-your-way-out-stress

 

 

پست های مرتبط