جادوی ارتباط موثر

0

جادوی ارتباط موثر

ارتباط موثر  به معنای برخوردهای متفاوت با اشخاص متفاوت است، اما بعضی از مردم در این زمینه دچار گرفتاری‌هایی می‌شوند، علت اصلی گرفتاری‌های آنها در برقراری ارتباط با یکدیگر، این است که هرکدام به شیوه خود با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند.

ارتباط موثر با دیگران، نیاز به خلاقیت دارد. هریک از ما در هر لحظه در شرایط ادراکی ویژه‌ای به سر می‌بریم. اگر از شیوه مورد علاقه شخص مخاطب خود استفاده کنید و خود را در سطح دیگران قرار دهید و از زبان آنها برای انتقال نقطه نظرهای خود استفاده نمایید، او به اقدام و خواسته‌ شما پاسخ مثبت خواهد داد و اغلب به نتیجه دلخواه مورد نظر خود یعنی ارتباط مؤثر خواهید رسید. در بحث ایجاد ارتباط و چگونگی برقراری آن، متقاعد کردن دیگران، هنر بدست آوردن حمایت و همکاری افراد و فراهم آوردن شرایطی که افراد بتوانند مطابق میل و خواسته شما رفتار کنند، عناصری اصلی و تعیین کننده هستند. ایجاد ارتباط از راه‌های مختلفی صورت می‌پذیرد.

الف) به حرف‌های دیگران خوب گوش دهید.

یکی از روش‌های مهم در برقراری ارتباط موثر و درک بهتر مخاطب خود و ایجاد شرایطی که او نیز بتواند شما را بهتر درک کند، گوش دادن پویا است، که هنری است هم‌پای سخن گفتن و کسی که به خوبی به صحبت‌های دیگران گوش می‌سپارد می‌تواند رابطه خوبی با آنها برقرار کند.

ارتباط واقعی زمانی ایجاد می‌شود که به سخنان مخاطب خود به خوبی گوش فرا دهیم، منظور این است که به گفته‌ها و طرز تلقی و نقطه نظرهای مخاطب خود به گونه‌ای خاص گوش فرا دهیم، متوجه گردیم او چه منظوری و چه احساسی دارد و به قالب فکری او در مورد حرفی که می‌زند دقیق شویم. اگر از شیوه مورد علاقه شخص مخاطب خود استفاده کنید و خود را در سطح دیگران قرار دهید و از زبان آنها برای انتقال نقطه نظرهای خود استفاده کنید، او به اقدام و خواسته شما پاسخ مثبت خواهد داد.

ارتباط موثر - ۹-۱۰- ارتباط با جنس مخالف ارتباط موثر جادوی ارتباط موثر Communication

ب) درک همدلانه

روش بسیار موثری که می‌تواند تغییرات فراوانی در شخصیت و ارتباط موثر ایجاد کند. بنابراین در گوش دادن موثر به مخاطب بدین معناست که بتوان مانند او دید، شنید و احساس کرد. در واقع این نوع همگام شدن و برقراری ارتباط مؤثر است. با همسان کردن روش‌های ادراکی خود با مخاطبتان تضمین می‌کنید که شما و او در سطح مشابهی ارتباط برقرار می‌سازید. اما باید به این مسأله توجه داشت که حتی اگر منظور و نیت مخاطب خود را به درستی درک کنید، ممکن است هنوز در بسیاری مواقع اشخاص از معنای پنهان در پس پرده سخن خود،آگاه نباشند. از جمله راه‌های اطلاع از معانی پنهان و در پس پرده، استفاده از کلید چراست، اما کلمه پرسشی “چرا؟” نیز می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.

این طرز سؤال کردن گاه در شخص مخاطب احساس تحقیر و یا جبهه‌گیری ایجاد می‌کند، به خصوص اگر با لحنی متهم کننده وارد شود، داوری منفی را به مخاطب شما انتقال می‌دهد. راه دیگر آن برای اطلاع از معنای پنهان در پس سخنان دیگران طرح کلمه سؤالی “چه” است. این کلمه پرسشی و کلماتی چون چه کسی؟ کدام؟ کجا؟ اگر به شکل تهدید کننده‌ای مطرح نگردد. اغلب جواب‌های مشخصی فراهم می‌آورد. در کل باید به این نکته توجه داشت که سؤالاتی که با “چه” شروع می‌شوند، در مقایسه با جملاتی که با “چرا؟” شروع می‌شوند جواب مشخص‌تری به دست می‌دهد. طرح جملات سؤالی “چرا؟” اغلب منجر به تعمیم دادن یا گرفتن موضوع تدافعی می‌شود.

در انتها ضمن صحبت با مخاطب خود اقدامات زیر را انجام دهید تا ارتباط موثر خوبی داشته باشید  :

  • با آرامش خاطر و اطمینان بنشینید و نگاهتان را به چشمان مخاطب خود بدوزید.
  • با دقتی وسواس گونه به حرفهایش گوش دهید.
  • در صورت نیاز از او توضیح بخواهید، زیرا افراد خوششان می‌آید و این تصور ایجاد می‌شود که مطالبشان مهم بوده و شما به آن توجه دارید.
  • اگر صلاح دانستید، در پایان صحبت‌هایتان با دیگران با صراحت اظهار نظر کنید و در صورت نیاز پیشنهاد داده ولی بیاد داشته باشید که اگر می‌خواهید پیشنهادی ارائه دهید، سعی کنید اصول و ضوابط لازم را در نظر بگیرید.
  • در همدلانه، روش بسیار مؤثری است که می‌تواند تغییرات در شخصیت ایجاد کند بنابراین گوش دادن مؤثر به مخاطب بدین معناست که بتوان مانند او دید، شنید و احساس کرد.

 

همه این کار ها رو انجام دهید تا به یک ارتباط موثر برسید 


حجم:
گوینده:
دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For:  جادوی ارتباط موثر

شما همچنین ممکن است مانند سایر مقالات این نویسنده

انصراف از پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد ویژه "چگونه با هر کسی ارتباط بگیریم؟"توضیحات بیشتر + خرید
+ +

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3

ضمانت بازگشت وجه یک ماهه

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3