آموزش زبان بدن

توجه به زبان بدن کودکان

توجه به زبان بدن کودکانReviewed by پویا ودایع on Apr 29Rating: 5.0توجه به زبان بدن کودکانمقاله پویا ودایع در زمینه زبان بدن کودکان که در خبرگزاری تنسیم ثبت شده است. زبان بدن کودکان در سراسر دنیا مشترک است و اگرچه بسیاری از رفتارهای غیرکلامی آنها از طریق غریزی است اما با گذشت زمان، کودکان به الگوبرداری از پدر و مادر خود پرداخته و زبان بدن آنها را تقلید می‌کنند بر همین اساس لازم است والدین بیش از پیش با شیوه‌های ارتباطی غیرکلامی آشنا شوند

توجه به زبان بدن کودکان

پویا ودایع مشاور علوم رفتاری علت نافرمانی و تربیت نادرست برخی از کودکان به‌دلیل ضعف والدین در برخوردهای غیرکلامی با فرزندان را تشریح کرد.

پویا ودایع در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، درباره فواید یادگیری زبان بدن کودک توسط والدین اظهار داشت: تمامی کودکان به‌طور غریزی زبان بدن مشترکی دارند و تا سن دوسالگی به‌دلیل ناتوانی در صحبت کردن، تلاش می‌کنند تمامی نیازهای خود را از طریق حرکات به دیگران انتقال دهند، درحالی که برخی از والدین تصور می‌کنند فقط با صحبت کردن می‌توانند فرزندانشان را تربیت کرده و به نیازهای آنها پاسخ دهند.

ودایع تصریح کرد: انتقال نیازها و همچنین پذیرفتن اشتباهات از طریق رفتارهای غیرکلامی در کودک ممکن است تا پنج‌سالگی نیز ادامه داشته باشد و همین امر ضرورت یادگیری زبان بدن کودک را برای والدین دوچندان می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اهمیت برخوردهای غیرکلامی در تربیت کودک بیش از صحبت کردن است، افزود: کودکان به‌واسطه دو سال انتقال پیام از طریق زبان بدن بیشترین تأثیر را از طریق رفتارهای غیرکلامی اطرافیان خود درک می‌کنند و به‌خلاف تصور، پذیرش مفاهیم کلامات در آنها بسیار کم است.

زبان بدن کودکان-۹۶-۱

این مشاور زبان بدن  ادامه داد: به‌طور مثال وقتی پدر یا مادری از فرزندش می‌خواهد که اسباب‌بازی‌های خود را وسط اتاق پرت نکند کودک به‌طور ناخواسته نسبت به هشدارهای کلامی والدین بی‌اهمیت است و کارش را تکرار می‌کند، در این مواقع لازم است تا به فرزند اجازه ندهند که به بازی‌اش ادامه دهد مگر اینکه اسباب‌بازی‌هایش را جمع کند، این الگوی غیرکلامی رابطه عمل و نتیجه عمل را به کودک نشان می‌دهد و باعث القای حس مسئولیت پذیری در کودک می‌شود.

ودایع اضافه کرد: همچنین حالات چهره برای آموزش و تربیت کودک بسیار مهم است به‌طور نمونه والدینی که از طریق کلمات توهینی و تهدیدی عصبانیت خود را نشان می‌دهند اغلب نتیجه مطلوبی نمی‌گیرند درحالی که تغییر یک حالت چهره و یا تکان دادن سر این پیام را به کودک می‌رساند که کار ناپسندی انجام داده است.

وی با بیان اینکه هیچ چیز اسرارآمیزی در فهم ارتباطات غیرکلامی کودک وجود ندارد، افزود: علائم غیرکلامی بسیاری در کودک وجود دارد ولی از آنجایی که خیلی آشکار و واضح نیستند والدین آنها را نادیده می‌گیرند درحالی که اگر پدر و مادر با زبان بدن فرزندانشان آشنا شوند می‌توانند مفاهیم یکدیگر را بیشتر درک کرده و به خواسته‌های هم پاسخ دهند.

پویا ودایع خاطرنشان کرد: زبان بدن کودکان در سراسر دنیا مشترک است و اگرچه بسیاری از رفتارهای غیرکلامی آنها از طریق غریزی است اما با گذشت زمان، کودکان به الگوبرداری از پدر و مادر خود پرداخته و زبان بدن آنها را تقلید می‌کنند بر همین اساس لازم است والدین بیش از پیش با شیوه‌های ارتباطی غیرکلامی آشنا شوند.

لینک اصلی خبر : http://tn.ai/1373804

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *