آموزش زبان بدن

تسلط يافتن بر ارتباطات غير كلامي ( زبان بدن ) مستلزم مشاركت است .

00

تسلط يافتن بر ارتباطات غير كلامي ( زبان بدن ) مستلزم مشاركت است  : قسمتی از کتاب بدن سخن می گوید انتشارات نسل نو اندیش براتون اینجا می گذارم که بارها برای تدریس از ان استفاده کرده ام . این کتاب تازه ترین کتاب ترجمه شده درباره زبان بدن و ارتباطات غیر کلامی است . بخشی کوچکی از این کتاب توسط یکی از دانشجویان زبان بدن از روی کتاب تایپ شده است و در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است . توصیه می نمایم برای بهره گیری بهتر به کتاب بدن سخن می گوید و  کتاب مهندسی زبان بدن  مراجعه نمایید تا  از زبان بدن بهتر  استفاده کنید و مذاکره کننده خوبی باشید . 

تسلط يافتن بر ارتباطات غير كلامي مستلزم مشاركت است

من متقاعد شده‌ام كه هر فرد داراي هوش طبيعي مي‌تواند نحوه‌ي استفاده از ارتباطات غير كلامي را ياد بگيرد. من اين موضوع را مي‌دانم چون طي دو دهه‌ي گذشته به هزاران نفر، درست مثل شما، ياد داده‌ام چطور رفتار غير كلامي را با موفقيت رمزگشايي و از اين اطلاعات براي غني ساختن زندگي خود، عزيزانشان و براي رسيدن به اهداف فردي و حرفه‌اي‌شان استفاده كنند. در هر صورت، انجام اين كار ايجاب مي‌كند كه من و شما يك مشاركت كاري ايجاد و هر يك براي اين موضوع مهم، به‌صورت دوجانبه تلاش كنيم.

پيروي از ده فرمان براي مشاهده و رمزگشايي موفقيت‌آميز ارتباطات غير كلامي

خواندن موفقيت‌آميز ذهن افراد، جمع‌آوري اطلاعات غير كلامي براي ارزيابي افكار، احساسات و نيات آن‌ها مهارتي است كه مستلزم تمرين مداوم و آموزش مناسب است. براي كمك به شما در امر آموزش، مي‌خواهم خط‌مشي‌هاي مهم (ده فرمان) را به شما ارائه كنم تا كارايي‌تان براي درك رفتارهاي غير كلامي به حداكثر رسانده شود. وقتي اين فرمان‌ها را در زندگي روزمره‌تان تركيب و آن‌ها را بخشي از روال عادي خود كنيد، به‌زودي ماهيت دوم شما خواهد شد و به تفكر آگاهانه‌ي اندكي نياز خواهد داشت. اين كار خيلي شبيه ياد گرفتن رانندگي است. آيا اولين باري كه رانندگي كرديد، يادتان مي‌آيد؟ اگر مثل من بوديد، آن‌قدر توجه‌تان به فرمان خودرو بوده است كه پيگيري آنچه در داخل ماشين انجام مي‌داديد و تمركز بر آنچه در جاده در همان زمان اتفاق مي‌افتاد، برايتان مشكل بود. شما فقط وقتي پشت فرمان احساس راحتي مي‌كنيد كه بتوانيد تمركزتان را توسعه بدهيد تا بر تمام محيط رانندگي احاطه پيدا كنيد. در مورد رفتار غير كلامي هم همين‌طور است. وقتي بر مكانيك استفاده‌ي مؤثر از ارتباطات غير كلامي مسلط شويد، اين كار به‌صورت خودكار انجام خواهد شد و شما مي‌توانيد تمام توجه خود را بر رمزگشايي جهان اطرافتان متمركز كنيد.

فرمان ۱: ناظر كارامد محيط خود باشيد. اين اساسي‌ترين شرط براي هركسي است كه مي‌خواهد ارتباطات غير كلامي را رمزگشايي و از آن استفاده كند.

فردي را تصور كنيد كه با وجود چوب‌پنبه در گوش‌هايش تلاش مي‌كند صداي اطرافش را بشنود. با اين وضعيت نمي‌توانيم پيغام را بشنويم و هر چيزي كه گفته مي‌شود، از دست ما مي‌رود. بنابراين، اغلب شنوندگان با قصد و نيت، گوشي نمي‌گذارند؛ اما وقتي نوبت به ديدن حركات و رفتار غير كلامي مي‌رسد، ممكن است بسياري از بينندگان چشم‌بند زده باشند، چون به پيام‌هاي بدني اطرافشان بي‌توجه هستند. اين موضوع را در نظر بگيريد. درست همان‌گونه كه گوش دادن دقيق براي درك اظهارات كلامي ما اهميت بسياري دارد، مشاهده‌ي دقيق براي فهميدن رفتار و حالات بدن ما بسيار مهم است. آهسته‌تر، اين جمله را سرسري نخوانيد و به خواندن بقيه‌ي مطلب نپردازيد. مفهوم اين جمله بسيار مهم است. مشاهده‌ي منسجم (پر تلاش) براي خواندن ذهن افراد و آشكارسازي موفقيت‌آميز بيانات غير كلامي آن‌ها لازم و ضروري است.

مسأله اين است كه اغلب افراد زندگي خود را براي نگاه كردن سپري مي‌كنند نه براي ديدن، يا آن‌گونه كه شرلوك هولمز كارآگاه معروف انگليسي به دستيار خود دكتر واتسون مي‌گويد: «تو مي‌بيني اما مشاهده نمي‌كني» متأسفانه اغلب افراد، اطراف خود را با حداقل تلاش مي‌بينند. چنين افرادي به تغييرات ظريف در جهان خود بي‌توجه هستند. آن‌ها از جزئيات غني، كه احاطه‌شان كرده است، آگاه نيستند، مانند حركت ظريف دست يا پاي يك فرد كه ممكن است افكار يا نيات او را آشكار كند.

درواقع، بررسي‌هاي علمي مختلف نشان داده است كه افراد، مشاهده‌كنندگان ضعيف جهان خود هستند. براي مثال، وقتي مردي كه لباس گوريل پوشيده بود، در جلوي گروهي از دانشجويان راه رفت درحالي‌كه فعاليت‌هاي ديگري در حال صورت گرفتن بودند، نيمي از دانشجويان حتي گوريل را در بين خود نديدند.

افرادي كه به فقر مشاهده دچارند، فاقد چيزي هستند كه خلبان‌ها با عنوان «آگاهي از وضعيت» به آن اشاره مي‌كنند كه حس كردن جايي است كه فرد در تمام اوقات در آن است. آن‌ها از آنچه پيرامونشان يا حتي در جلوي آن‌ها در حال وقوع است، تصوير ذهني منسجمي ندارند. از آن‌ها بخواهيد داخل اتاقي شوند كه از افراد غريبه مملو است، به آن‌ها فرصت بدهيـد به اطـراف نگاه كنند و بعد بخواهيـد چشمان خود را ببندند و چيزي را كه ديده‌اند، گزارش كنند. به اين ترتيب از ناتواني‌شان براي به‌خاطر آوردن حتي واضح‌ترين موضوع در اتاق متعجب خواهيد شد.

دريافتن اين موضوع براي من ناراحت‌كننده بود كه ما چقدر با افرادي مواجه مي‌شويم يا در مورد افرادي مطلب مي‌خوانيم كه به‌نظر مي‌رسد هميشه چشمانشان به‌روي رويدادهاي زندگي بسته است. شكايات اين افراد هميشه يكسان است.

ـ همسرم درخواست طلاق كرده است، من هيچ وقت سرنخي نداشتم كه او از ازدواجمان ناراضي است.

ـ مشاور راهنما به من مي‌گويد سه سال است پسرم كوكائين مصرف مي‌كند، من فكر نمي‌كردم او مشكل اعتياد داشته باشد.

ـ من با اين مرد بحث مي‌كردم و او ناگهان به من مشت زد. من حركت مشت او را به سمت خودم نديدم.

ـ من فكر مي‌كردم رييسم از عملكرد شغلي‌ام راضي است. فكر نمي‌كردم قرار است اخراج شوم.

اين‌ها انواع جملاتي است كه زنان و مرداني گفته‌اند كه هرگز ياد نگرفته‌اند جهان اطراف خود را به‌طور مؤثر و كارامد ببينند. چنين ناكامي‌هايي تعجب‌برانگيز نيست. هرچه باشد، وقتي افرادي بزرگ و بالغ مي‌شويم، هرگز به ما آموخته نمي‌شود چطور سرنخ‌هاي غير كلامي ديگران را مشاهده كنيم. هيچ كلاسي در مدرسه‌ي ابتدايي، دبيرستان يا دانشگاه وجود ندارد كه آگاهي از وضعيت ديگران را به افراد ياد دهد. اگر شما خوش‌شانس باشيد، به خودتان ياد مي‌دهيد كه يك مشاهده‌گر دقيق باشيد. اگر اين‌طور نباشد، مقدار زيادي اطلاعات مفيد را از دست مي‌دهيد كه ممكن است به شما كمك كنند، از مسائل اجتناب و زندگي خود را رضايت‌بخش‌تر كنيد، خواه در مورد قرارهاي دوستانه و خواه در مورد كار يا خانواده‌تان باشد.

خوشبختانه مشاهده مهارتي است كه مي‌توان آموخت. ما مجبور نيستيم زندگي را با نابينايي بگذرانيم. علاوه‌بر اين، چون مشاهده يك مهارت است، مي‌توانيم با آموزش و تمرين صحيح عملكردمان را بهتر كنيم. اگر از لحاظ مشاهده به چالش كشانده شده‌ايد و مشكل داريد، نااميد نشويد. اگر مايل باشيد، مي‌توانيد از وقت و تلاشتان براي مشاهده‌ي خودآگاهانه‌تر نسبت به جهان استفاده و بر ضعفتان در اين حوزه غلبه كنيد.

كاري كه بايد انجام دهيد، اين است كه مشاهده (مشاهده‌ي متمركز) را شيوه‌ي زندگي‌تان كنيد. آگاهي از جهان اطرافتان يك عمل بدون اراده نيست. مشاهده يك رفتار تعمدي و خودآگاهانه است كه رسيدن به آن تلاش، انرژي و تمركز مي‌خواهد و حفظ آن تمرين هميشگي مي‌طلبد. مشاهده مثل يك ماهيچه است. ماهيچه با تمرين قوي‌تر و بدون استفاده ضعيف مي‌شود. پس ماهيچه‌ي چشمانتان را ورزش دهيد تا جهان اطرافتان را قدرتمندتر رمزگشايي كنيد.

راستي، وقتي من در مورد مشاهده‌ي متمركز صحبت مي‌كنم، از شما مي‌خواهم از تمام حس‌هايتان استفاده كنيد، نه‌فقط حس بينايي‌تان. هرگاه وارد آپارتمانم مي‌شوم، نفس عميقي مي‌كشم. اگر همه‌چيز بوي «عادي» ندهد، نگران مي‌شوم. يك بار وقتي از سفر به خانه آمدم، بوي كم دود سيگار را احساس كردم. قبل از اين‌كه چشم‌هايم بتوانند آپارتمان را بگردند، بيني من در مورد خطر احتمالي به من هشدار داد. مشخص شد كه مأمور نگهداري آپارتمان براي رفع نشتي لوله آن‌جا بوده است و دود روي لباس‌ها و پوست او چند ساعت بعد هنوز در هوا باقي‌مانده بود. خوشبختانه او مزاحم خوشايندي بود؛ اما به‌همين سادگي امكان داشت دزدي در اتاق باشد. نكته اين است كه با استفاده از تمام حس‌هايم، بهتر توانستم محيط خود را ارزيابي و به امنيت و رفاه خودم كمك كنم.

برگرفته از کتاب بدن سخن می گوید
نويسنده: جو ناوارو / مترجم: آزيتا نجات‌مهر  با  مقدمه پویا ودایع   / ناشر: نسل‌ نوانديش

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *