شش فن برای برقرار ارتباط صحیح

0

شش فن برای برقرار ارتباطی صحیح

قانون ارتباطی ۱:

به یک موضوع بپردازید متخصصین آموزش مهارت‌های کلامی به این قانون بهای فراوانی می‌دهند. به اعتقاد آنها موضوع جاری به اندازه کافی دشوار هست که باید به آن رسیدگی کنیم در این شرایط نباید با طرح مسائل مربوط به گذشته‌های دور بر حساسیت‌ها بیفزاییم.

 

قانون ارتباطی ۲:

رنجش‌های کهنه را از نو زنده نکنید. مسائلی که قبلاً شما را رنجانده است و به اندازه کافی در مورد آن مشاجره داشته‌اید را مجدداً مطرح نکنید. رجوع به گذشته برای یافتن شاهد همیشه در زندگی‌های مشترک ایجاد اشکال نموده است و باعث تیرگی روابط می‌گردد.

 

قانون ارتباطی ۳:

از موضوع خارج نشوید، سعی کنید به هنگام به وجود آمدن مشکل به طرح اصل مسئله بپردازید و از پرداختن به مسائل حاشیه‌ای خودداری فرمایید، وقتی با همسرتان درباره موضوعات بی تناسب و بی‌مورد بحث می‌کنید، بدانید که از موضوع اصلی منحرف نشده‌اید و از یکدیگر دلخور و ناراحت هستید. در چنین شرایطی بهتر است در حال آرامش قرار بگیرید و کاملاً آرام مشکل را مطرح و ضمن قضاوت و صحبت کردن صادقانه وی را به حل مشکلات دعوت نمایید.

 

ارتباط صحیح با دیگران - ارتباط موثر  ارتباط شش فن برای برقرار ارتباط صحیح 9919115 how2becool hype emoji ballroom 8d447cfc m

قانون ارتباطی ۴:

از برچسب زدن و ناسزا گفتن خودداری نمایید. هر وقت که ناسزا می‌گویید از منطق فاصله می‌گیرید درست‌اندیشی حتی در شرایط عادی هم دشوار است و زمانی که شما حتی احساساتتان را نتوانید کنترل کنید بر مشکلات خود می‌افزایید.

 

قانون ارتباطی ۵:

از طرح شکایات انباشته شده خودداری کنید. همه ما شکایات ر روی هم انباشته می‌کنیم، هرچند ممکن است به ظاهر از آن مطلع نباشیم، اما از ما می‌خواهند که مؤدت باشیم، احترام بگذاریم و ملاحظه دیگران را بکنیم.

 

قانون ارتباطی ۶:

در واقع مؤدب بودن، احترام گذاشتن و ملاحظه‌ی دیگران را کردن قانون بعدی است که متخصصین آموزش‌های ارتباطی اغلب آن را متذکر می‌شوند، اما مؤدب بودن، احترام گذاشتن و رعایت دیگران را کردن، سرکوب و فرونشانی شکایات است و سرکوب شکایات نیز به معنای انباشت کردن، آنها است تا روزی که از خشم همه آنها را یک جا بیرون نریزیم. لذا پیشنهاد می‌کنیم به جای اینکه شکایت انباشته شده خود را یکجا تخلیه کنید از این شکایات به عنوان یک راهنما برای حل گرفتاری‌هایتان استفاده کنید.

در کل باید گفت برقراری ارتباطات، عامل تعیین‌کننده در زندگی ماست، اگر درست شکل بگیرد به اجتناب از موقعیت‌های استرس‌ زا کمک کرده و به حل بسیاری از مسائل زندگی منجر می‌شود. طرز برقراری تعامل  با دیگران و واکنش آنها ریشه در حرمت نفس داشته و متقابلاً بر آن اثر می‌گذارد.

ارتباط مؤثر، صادقانه و متناسب با موقعیت است. شخص در پی این ارتباط اجتماعی احساس عزت نفس می‌کند و با دیگران و با موقعیت‌های استرس‌زا راحت‌تر کنار می‌آید. در ارتباط قاطعیت مطرح است و معنا و مفهومش این است که به انتخاب خود آزادانه حرف می‌زنید، ولی ارتباط غیر مؤثر عمدتاً با سرزنش خود شخص، افکار، حمله و کاهش عزت نفس همراه است افراد در برخوردهای اجتماعی‌شان ممکن است چند جور واکنش نشان دهند. گاهی واکنش‌ها پرخاشگرانه است، این طرز برخورد به این معناست که “من مهم هستم ولی تو مهم نیستی” گاهی واکنش‌ها انفعالی است، این طرز برخورد به این معناست که “تو مهم هستی ولی من مهم نیستم” چنانچه واکنش قاطعانه باشد به هر دو توجه می‌شود، آشکارا، صادقانه و جا به جا هستند “من مهم هستم و تو هم مهم هستی”.

ارتباط مؤثر یعنی آنچه را که می‌خواهید و نمی‌خواهید مطرح سازید تعریف و تحسین‌ها را بپذیرید و بدانید چه موقع آری و چه موقع نه بگویید، ارتباط مؤثر یعنی احساسات خود را به تناسب مطرح کنید. به راه حل پیروزی طرفین بیاندیشید، حرف خود را بزنید، مشخص باشید، خواسته‌های خود را بشناسید. نباید انتظار داشته باشید که دیگران نیازها و خواسته‌های شما را بدانند. برخورد همدلانه داشته باشید.

برخورد همدلانه می‌تواند اضطراب را تخفیف دهد و مهارت‌های ارتباطی را بهبود بخشد. با خود مهربان باشید تنها در این صورت می‌توانید به دیگران محبت کنید. اصولی که گوینده باید آنها توجه داشته باشد:

۱) خلاصه حرف بزنید. ۲) صریح و موجز حرف بزنید. ۳) از توهین، تهمت و سرزنش بپرهیزید. ۴) از مطلق‌گویی و استفاده از کلماتی مانند هرگز یا همیشه خودداری نمایید. ۵) از زدن برچسب‌هایی مانند: خودخواه، بی‌ملاحظه، بدجنس، خودداری کنید. ۶) ذهن‌خوانی نکنید.


حجم:
گوینده:
دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For:  شش فن برای برقرار ارتباط صحیح

شما همچنین ممکن است مانند سایر مقالات این نویسنده

انصراف از پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد ویژه "چگونه با هر کسی ارتباط بگیریم؟"توضیحات بیشتر + خرید
+ +

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3

ضمانت بازگشت وجه یک ماهه

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3