آموزش زبان بدن

بدن حرف می زند ! به صدای زبان بدن خود گوش دهید

بدن حرف می زند ! به صدای زبان بدن خود گوش دهیدReviewed by پویا ودایع on Nov 3Rating:

آیا بدن حرف می زند؟

بدن حرف می زند شاید این رو از خیلی از اساتید زبان بدن شنیده باشید که بدن ما می تواند حرف بزند و اعمال و رفتار ما می تواند کلمات و جملات بی شماری را ادا کند . زبان بدن می تواند با اندام ما روابط پنهان و ایا احساسات ما را اشکار کند . هرچند باور کردن آن مشکل است، اما بدن شما دقیقه به دقیقه با شما ارتباط برقرار می کند. بدنتان به شما می گوید، چه وقت اقدام کنید، چه وقت از انجام دادن کاری امتناع کنید و حتی چه وقت شادمان باشید! این همان زبان بدن ماست که صدایش از کلمات بیشتر شنیده می شود .

در واقع گویی پیشتر، ازاین موضوع آگاه بودید و از قبل می دانستید که بدنتان در زمینه های مربوط به بقا و زنده ماندن با شما ارتباط برقرار می کند. برای مثال به هنگام تشنگی، بدن از طریق ایجاد حس خاصی در دهان و گلویتان علامت می دهد.

هنگامی که به خواب نیاز دارید، خمیازه می کشید، پلک ها سنگین شده و دستها و پاها نیز احساس سنگینی می کنند. وقتی انگشت خود را بیش از حد به شعله ی شمعی نزدیک می کنید، بدن بی درنگ با احساس سوزش شدیدی که باعث م یشود دستتان را عقب بکشید، به شما هشدار می دهد. این حسهای جسمانی و این علائم «درونی» در واقع پیامی مشخص از سوی بدنتان هستند که شما نمی توانید آن را نادیده بگیرید. پیام های زبان بدن واضح و آشکار است فقط بشنوید و آن را درک کنید . 

البته واکنشهای درونیتان از مفاهیم بسیار دقیق تری حکایت می کنند. آنها ممکن است به شما بگویند، ممکن است به زودی بیمار شوید. کسانی که از میگرن رنج می برند اغلب از طریق یک حس هشدار دهنده چند روز قبل از بروز آن، خبردار می شوند. این واکنش ها گاه اشتباهی را که مرتکب شده اید، گوشزد می کنند.

زبان بدن - بدن حرف می زند

مثلا وقتی که دچار حال به هم خوردگی می شوید، یا یک انقباض عضلانی ناگهانی احساسمی کنید، با خود می اندیشید چه عاملی موجب آن شده است و علت آن را غذای خاصی می دانید. حتی ممکن است پیامهای درونیتان شما را از تغییر وضعیت هوا با خبر سازند، به طوری که اگر به بیماری التهاب مفاصل مبتلا باشید، هنگامی که قرار است باران ببارد، “حس ناخوشایندی ” به شما دست می دهد.علاوه بر آن بدن شما به طرزی خاص از احساساتتان درباره ی هر موضوعی حکایت می کند. چنانچه هر یک از احساسات گوناگونی را که انسانها از خود بروز می دهند، نظیر: ترس، خشم، اضطراب، هیجان، تعجب و تنفر، تجربه کنید، آنچه را تجربه می کنید درواقع حسهای جسمانی درونی تان هستند.بنابراین اگر از به دست آوردن مواردی که خواهان آن بوده اید، شادمان هستید، این احساس شعف ممکن است خود را به شکل حسی آرام در تمام بدن و لرزشی خفیف در دلتان نشان دهد. یا چنانچه به خاطر از دست دادن فرصتی، عصبانی و مضطرب هستید، شاید این احساس اندوه، به صورت حسی سنگین در تمام وجودتان و احساس اشک و سوزش در چشمانتان در آید. در مقالات دیگر به زبان بدن چشم ها و صورت پرداختیم.

زبان بدن درونتان را جدی بگیرید. زبان بدن می تواند شما را آگاه کنید که چه وقت می بایستی مراقب باشید. برای مثال ممکن است دچار حال به هم خوردگی شوید، یا پشتتان قولنج کند. زبان درونتان می تواند به شما بگوید چه زمانی دلایلی برای امیدوار بودن وجود دارد. زمانی که لبخندی بر لب می آورید یا ضربان قلبتان دراثر هیجان بالا می رود، اگر به تدریج از پیامهایی که زبان بدنتان برای شما می فرستد، آگاه شوید، قادر خواهید بود شرایط را به طور کامل درک کنید، زیرا نه تنها از گوشها و چشم هایتان، بلکه از احساسات درونیتان نیز هشدارهایی دارید.

آن زمان که انسانها در معرض خطرات گوناگون جسمی قرار داشتند، آنهایی که نمی دانستند چه وقت باید از این خطرات برحذر باشند، حیات شان دوام چندانی نداشت. از این رو علیرغم آن که در روزگار کنونی لازم نیست همواره در حالت آماده باش باشیم، به شدت در برابر خطرات احتمالی واکنش نشان می دهیم. ما یک سری واکنشهای درونی بروز می دهیم که آنها را ترس، یا اضطراب، احتیاط و عدم امنیت می نامیم.

بدن ما هشدار می دهد چه وقت رویدادی تهدید کننده است، خواه آن رویداد تهدیدی جسمانی باشد، مانند: خودرویی که با سرعت به سوی ما می آید، یا تهدیدی عاطفی مثل نفرت کسی از ما در نتیجه به این نشانه های درونی خود توجه و در صورت نیاز آنها را آشکار می کنیم تا کمک بخواهیم.زبان بدن حاکی از ترس، چیزی نیست جز گریز و رهایی، اندامهای داخلی بدن شما را آماده می سازند تا بگریزید. برای مثال ضربان قلب افزایش می یابد، کبد، بدن را از قند انباشته می سازد، فشار خون بالا می رود. این آماده سازیها برای آن است که انرژی لازم را برای فرار به دست آورید، ضمن آن که به نشانه های بارزی توجه داشته باشید.

از جمله احساس دلشوره، هنگامی که آدرنالین به میزان زیاد ترشح می شود، احساس سرما می کنید، چون خون برای حمایت از اندامهای داخلی بدنتان به سمت آنها هجوم می آورد. خشکی دهان، به دلیل نفس زدن های تند و گاه نیاز مبرم برای رفتن به دستشویی، تا از قرار معلوم بدن را برای حرکتی سریع تر، سبک تر کنید! این علائم درونی، همان هشدار بدن برای آگاه ساختن شما از این موضوع است که اتفاقی در شرف وقوع است که شما را ناگزیر به فرار از آن می کند.

در حقیقت در شرایط عادی، اغلب وقتی با تغییر وضعیتی روبه رو می شوید، از گریختن امتناع می کنید. برای مثال از یک مصاحبه ی شغلی، از بحث و جدل با یک دوست و یا از یک تکل دشوار در زمین ورزش نمی گریزند. شما این ترس را تجربه می کنید، اما به آن اعتنا نمی کنید و به کار خود ادامه می دهید، زیرا در واقع اینها همان موقعیتهایی هستند که می توانند زمینه ساز موفقیت شما باشند.در حالی که شاید کمی رنگ پریده به نظر برسید و از نگرانی یا اضطراب آشفته شوید تا لب هایتان را با زبان تر نمایید و از خشکی دهان جلوگیری کنید. این واکنش ها را به اندازه ای نامحسوس بروز خواهید داد که شاید دیگران حتی متوجه آنها نشوند.

علاوه بر این در دنیای امروز وضعیتی متداول شده است که شما نه تنها در آن احساس وحشتزدگی می کنید، بلکه تمام نشانه های هراس واقعی را بروز می دهید مانند: فیلمهای ترسناک که اگر در صحنه ای، در با صدای غژغژ باز شود و مرد دیوانه ای تبر به دست حمله کند، بدنتان کم و بیش طوری واکنش نشان می دهد که گویی این حادثه به طور واقعی اتفاق افتاده است. ممکن است فریاد بکشید، تا درخواست کمک کنید. به دوستی می چسبید، برای جلب حمایت. از ترس خود را عقب می کشید، تا از خود محافظت کنید. پا به زمین می کوبید، به ظاهر برای فرار کردن و آنگاه که آگهی های تلویزیونی ظاهر می شوند، از خنده ولو می شوید! چند سالی است که شرکت های بزرگ به استفاده از زبان بدن در تبلیغات تصویری خود روی اورده اند . 

در حقیقت امروزه که تهدید جسمانی به ندرت در زندگی روزمره جای دارد، شاید بدنتان از همه ی این حالات لذت هم ببرد. در موقعیتی که می دانید ایمن و به دور از خطر هستید با انجام دادن یک تمرین جانانه، به شیوه ای عجیب و غریب، اغلب به احساس خوبی دست می یابید. دراکولا و فرانکشتاین متشکریم!

مقاله اصلی  همراه است با بخش هایی از کتاب اسرار زبان بدن / انتشارات نسل نواندیش 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *