زبان بدن در کسب و کار -Body-Language
آموزش زبان بدن

اشکال زبان بدن

اشکال زبان بدن

فرقی نمی کند تعاملات شما شخصی است یا مرتبط با کسب و کار شما است، مطالعات نشان داده است که حدود ۵۰  تا ۷۰ درصد این تعاملات بر اساس ارتباطات زبان بدن  است. بنابراین افرادی که ارتباطات خود را با ایمیل و پیامک پیش می برند تنها نیمی از منظور خود را می توانند برسانند و از جوابی که دریافت می کنند نیمی از آن را اشتباه تفسیر می کنند. با این حال استفاده از پیام های متنی برای اهداف تجاری هم چنان در حال رشد است! اما ایا این پیام های متنی برای کسب و کار یک ابزار مناسب است؟ از آن جایی که زبان بدن بخش مهمی از تعاملات است پس جواب قطعا منفی است. در این مقاله نگاهی به رایج ترین اشکال زبان بدن در کسب و کار می اندازیم. با ما همراه باشید.

 

فضای اشغال شده:

برخی از مذاکره کنندگان عادت دارند در حین مذاکره بایستند و یا راه بروند تا تسلط بیشتری بر حرف های خود داشته باشند. حتی برخی دیگر ممکن است در حالت نشسته پاهایشان را طوری قرار دهند که فضای بیش تری را به خود اختصاص دهند. حتی در مواقعی که مذاکرات تلفنی انجام می دهید، ایستادن باعث می شود صدای شما محکم و قوی تر به نظر برسد و دیگران از لحن شما خرسند باشند.

موقعیت بازوها و پاها: دست به سینه نشستن و یا انداختن پاها به روی هم باعث می شود طوری به نظر برسید که گویی مشتاق ادامه مذاکره نباشید. درحالی که اگر حالت عادی بنشینید و پاها و بازوانتان را در حالت خاصی قرار ندهید ممکن است نشانه علاقه شما به ادامه مذاکره باشد. افراد برون گرا معمولا طوری می نشینند که شست پایشان رو به بیرون اشاره دارد و افراد درون گرا رو به درون و هیچ کدام از این علائم در مذاکرات تلفنی مشخص نمی شود.

حالات چهره:

پیام مهمی که شما به فرد مقابلتان همراه به لبخند انتقال می کنید نسبت به یک صورت عصبانی می تواند تاثیری کاملا متفاوت داشته باشد. درست است که شکلک های مختلفی در پیام های متنی اختراع شده است که می توانید ای آن ها استفاده کنید اما آن ها همیشه جواب مثبت نمی دهند و صداقت پیام شما می کاهند.

bodylanguage-3 - زبان بدن در کسب و کار -Body-Language

قرار  دادن دست روی اعضای صورت:

حتی زمانی که از کلمات خوب و به جایی در حین مذاکره استفاده می کنید، قرار دادن دستتان روی اعضای صورت مانند بینی و گونه ها می تواند به عنوان کمبود اعتماد به نفس تلقی شود. هم چنین اگر کسی در هنگام صحبت کردن دستش را روی دهانش قرار دهد امکان این که دروغ می گوید بیش تر است!

مطمئنا موارد زیادی وجود دارد که می توان با استفاده از ۱۰ کلمه تایپ کردن، پیامی را راحت تر از ارتباط رو در رو منتقل کرد اما بیش تر فرایند های کسب کار مانند مذاکره درباره عقد قرارداد، فروش کالا، پشتیبانی مشتری و یا مدیریت کار کنان چیزی پیچیده تر و فرای استفاده تنها از کلمات است. در کل موفق ترین افراد در کسب و کار یاد می گیرند از ابزاری که در اختیارشان است درست استفاده کنند حتی استفاده از زبان غیرکلامی.

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *