اموزش زبان بدن - مهندسی زبان بدن - زبان زندگی - پویا ودایع
آموزش زبان بدن

استفاده از زبان بدن در مذاکره

استفاده از زبان بدن در مذاکره  

محققان و متخصصان توصیه می کنند در صورتی که امکان فراهم باشد بهتر است با همکاران و مذاکره کنندگان به صورت رو در رو ملاقات کنید تا پشت تلفن و تماس های اینترنتی! هر چه قدر که تماس های اینترنتی راحت باشند، به همان اندازه تاثیرات رفتار های شما و زبان بدن را در طول مذاکره کم می کند. بدون تفسیر حرکات و علامت های چهره، مذاکره کنندگان نمی توانند به راحتی منظور همکارشان را درک کنند و یا حتی ممکن است سو برداشت شود! اما نکته این جا است که مذاکره کنندگان چگونه می توانند رفتار های غیر کلامی و زبان بدن را تفسیر کنند؟ آیا می توانیم از روی ژست و موقعیت های بدنی منظور افراد را به طور دقیق متوجه شویم یا خیر؟ و آیا می توان با استفاده درست از زبان بدن به موفقیت های بیشتری در مذاکره دست پیدا کرد؟

اموزش زبان بدن - مهندسی زبان بدن - زبان زندگی

در این مقاله قصد داریم چند نکته را تجزیه تحلیل کنیم تا درک اهمیت زبان بدن در مذاکره و تاثیر آن بر روی نتایج برای شما راحت تر شود:

روش های تعقیب در مذاکرات تجاری

تقلید رفتار در طول مذاکره کار درستی است یا خیر؟

اگر تا به حال دقت کرده باشید، زمانی که با کسی در حال مصاحبه و یا مذاکره هستید بعد از تقریبا بیست دقیقه صحبت کردن، درست زمانی که خوش حال هستید و فکر می کنید همه چیز طبق برنامه پیش رفته متوجه می شوید درست مانند فرد مقابلتان نشستید و پای راستتان را روی پای چپتان قرار دادید. خیلی ها به این فکر می کنند شاید باید ژست خود را عوض کنند و در حالتی دیگر بنشینند. مایکل ویلر استاد دانشگاه هاروارد می نویسد دو مذاکره کننده زمانی که باهم مشغول صحبت هستند به طور ناخوداگاه رفتار های یک دیگر را تقلید می کنند. الگو های تنفسی آن ها و ضربان قلبشان هم گام بوده و هم چنین تمایل دارند که حالت بدن و حرکات دست یکدیگر را تقلید کنند. زمانی که متوجه شدید به جای این که خجالت بکشید و موقعیت خود را عوض کنید، باید خوش حال باشید چرا که تقلید یکی از نشانه های خوب پیش رفتن مذاکره است به این معنی که هر دو برای ایجاد ارتباط و پیدا کردن زمینه های مشترک در تلاش هستید. پروفسور تانیا چارتراندوف از دانشگاه دوک معتقد است تقلید به تنهایی می تواند یک مشوق اصلی در ایجاد اعتماد در بین مذاکره کنندگان باشد. در حقیقت کسانی که حرکات ما را شبیه سازی می کنند نسبت به کسانی که از این کار اجتناب می کنند، از نظر انسان ها قابل اعتماد تر و صادق تر به نظر می رسند. توجه داشته باشید بسیاری از مذاکره کنندگان ممکن است از قبل با روش تقلید آشنا بوده و آن را به عنوان یک استراتژی در مذاکره استفاده کنند. آن ها این کار را عمدا انجام می دهند تا ارتباط بهتری با رقیبان و همکارانشان در مذاکره  برقرار کنند و در نهایت به دنبال چیزی که هستند برسند! شما نیز با استفاده از همین روش می توانید تاثیرات مثبتی در ذهن فرد مقابلتان ایجاد کنید.

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *