آموزش زبان بدن

آموزش زبان بدن ( رفتار غیر کلامی ) قسمت یازده

آموزش زبان بدن ( رفتار غیر کلامی ) قسمت یازده

آموزش زبان بدن قسمت یازده

خلع سلاح کردن فرد سلطه جو

کف دست رو به پایین یادآور سلام نازی ­های آلمان است و تهاجمی­ ترین حالت دست دادن به حساب می­ آید زیرا به طرف مقابل شانس کمی برای برقراری یک رابطه از موضع برابر می دهد. معمولا اشخاص سلطه جو به این سبک دست می دهند، همیشه آغازکننده هستند و سعی می کنند با بازوی سفت و کف دست رو به پایین خود، طرف مقابل را در موضع فرمان پذیری و مطیع بودن قرار دهند.

آموزش زبان بدن - قسمت یازدهم - 1

اگر احساس کردید که کسی به عمد با شما به این شکل دست می دهد می توانید با استفاده از روش های زیر  اصطلاحا طرف را خلع سلاح کنید:

  1. به سمت راست فرد سلطه جو بروید

اگر فرد سلطه جو و طالب قدرتی به این شکل با شما دست داد برگرداندن کف دست او به حالتی که نشان دهنده موضع برابر باشد کار سختی نیست ولی طرف مقابل تان متوجه این تکنیک خواهد شد. دست دادن با کف دست رو به پایین اغلب توسط مردان انجام می شود.

طبق این تکنیک، ابتدا با پای چپ به سمت طرف مقابل بروید که البته این کار شاید در نگاه اول برایتان سخت باشد زیرا به طور طبیعی ۹۰ درصد افراد موقع دست دادن با دست راست، با پای راست به سمت طرف مقابل می روند.

آموزش زبان بدن - قسمت یازدهم - 2

نشانه های فرد سلطه جو (سمت چپ) را در عکس فوق مشاهده می کنید که سعی دارد با دراز کردن دستش در حالتی که کف دست به سمت پایین است با فرد سمت راست دست بدهد.

آموزش زبان بدن - قسمت یازدهم - 3

در زمان دست دادن حالت دست ها به گونه ای است که کف دست فرد سمت راست به سمت بالا و کف دست فرد سلطه جو (سمت چپ) به سمت پایین است.

آموزش زبان بدن - قسمت یازدهم - 4

فرد سمت راست که در ابتدا کف دستش به سمت بالاست با پای چپ یک قدم به سمت راست فرد سلطه جو رفته و در عرض فضای شخصی فرد سلطه جو حرکت کرده است.

در ادامه، در تصویر زیر با پای راست به طرف مقابل نزدیک تر گشته و بیشتر وارد حریم شخصی اش شده است (تقریبا نزدیک دست چپ فرد سلطه جو قرار گرفته است). این کار باعث می شود که دست فرد سلطه جو به بدنش نزدیک شود و جلوی شکم قرار بگیرد. به دلیل ساختار و مکانیک بازو و شانه انسان (خصوصا در آقایان) دست فرد سلطه جو در جهت عمودی قرار می گیرد. این تاکتیک به شما امکان می دهد تا با جهت گیری مجدد دست به صورتی که کف دست در حالت عمودی قرار داشته باشد، موقعیت و موضع برابر بین خودتان و طرف مقابل ایجاد کنید. همچنین با ورود به حریم شخصی فرد سلطه جو می توانید کنترل بیشتری بر روی طرف مقابل داشته باشید.

آموزش زبان بدن - قسمت یازدهم - 5

توصیه ما این است که روش دست دادن خودتان را آنالیز کنید و ببینید که آیا زمانی که به دست دادن اقدام می کنید ابتدا پای چپ را جلو می گذارید یا پای راست را؟ اکثر افراد راست پا هستند که این مسئله به هنگام دست دادن با فرد سلطه جو یک نقطه ضعف محسوب می شود زیرا همانطور که گفته شد در خلع سلاح  فرد سلطه جو ابتدا باید با پای چپ به سمت طرف مقابل رفت که این حرکت برای افراد راست پا مشکل تر است. پس سعی کنید این تکنیک را تمرین کنید و موقع دست دادن ابتدا با پای چپ به سمت طرف مقابل بروید زیرا در این صورت راحت تر می توانید با افراد سلطه جویی که قصد کنترل تان را دارند کنار بیایید.

  1. گذاشتن دست چپ روی دست طرف مقابل

وقتی فرد سلطه جویی با کف دست رو به پایین با شما دست می دهد، ابتدا در حالتی که کف دستتان رو به بالاست با او دست بدهید و سپس دست چپ تان را بر روی دست راست او قرار دهید تا با دو دست با او دست بدهید (مانند شکل زیر).

آموزش زبان بدن - قسمت یازدهم - 6

با این کار قدرت از فرد مقابل به شما منتقل می شود. این روش ساده تر بوده و برای خانم ها راحت تر است. اگر احساس کردید که فرد سلطه جو سعی دارد شما را وادار کند تا در حالت فرمان پذیری (کف دست رو به بالا) قرار بگیرید و از این کار خود کوتاه نمی آید دست او را از مچ بگیرید و سپس به همین شکل با او دست بدهید (شکل زیر). فقط حواستان باشد که با این کار فرد سلطه جو را شکه می کنید. پس دقت داشته باشید که باید زمان درست انجام این کار را تشخیص دهید و از آن صرفا به عنوان آخرین راه چاره استفاده کنید.

آموزش زبان بدن - قسمت یازدهم - 7

دست دادن با دست سرد و عرق کرده

هیچ کسی دوست ندارد موقع دست دادن حس کند که انگار با چهار سوسیس سرد صبحانه دست داده است (به دلیل شباهت شکل چهار انگشت بزرگ دست با سوسیس های کوچک صبحانه از این تشبیه استفاده شده است). معمولا در زمان ملاقات با غریبه ها حس نگرانی و اضطراب بر ما غلبه می کند و در اثر استرس وارده به بدن، خون از سلول های زیر لایه بیرونی پوست دست (زیرپوست) خارج شده و به سمت ماهیچه های بازو و پا می روند و در واقع بدن را در حالت تهاجمی یا آماده باش برای دعوا قرار می دهند. به همین دلیل، دست ها دمای خود را از دست می دهند و شروع به عرق کردن می کنند و به دستانی سرد و عرق کرده تبدیل می شود و موقع دست دادن با چنین دستی انگار با یک ماهیِ خیس دست داده اید. قبل از ملاقات با اشخاص مهم حتما کف دستان خود را خشک کنید تا در برخورد اولیه تاثیر منفی بر طرف مقابل نگذارید. همچنین پیش از ملاقات با یک فرد جدید، تصور کنید که کف دستانتان را در جلوی یک آتش گرفته اید. تحقیقات نشان داده که این تکنیک تصویرسازی ذهنی، دمای کف دست را به طور متوسط بین ۳ تا ۴ درجه افزایش می دهد.

دست دادن از سمت راست طرف مقابل

زمانی که دو رهبر سیاسی برای گرفتن عکس رسانه ای دوشادوش هم قرار می گیرند سعی دارند تا از نظر اندازه فیزیکی و نوع لباس در موضع برابر باشند ولی کسانی که این عکس را می بینند تصور می کنند فردی که در سمت چپ عکس (یا سمت راست طرف مقابل) ایستاده است نسبت به دیگری کنترل و تسلط دارد زیرا وقتی کسی در سمت راست طرف مقابل (سمت چپ تصویر) قرار دارد موقع دست دادن می تواند حالت سلطه جویی (یعنی کف دست رو به پایین) داشته باشد و به همین دلیل معمولا افرادی که در سمت چپ عکس هستند فرد کنترل کننده تصور می شوند. این مسئله را می توانید در عکس زیر که مربوط به لحظاتی قبل از مناظره تلویزیونی «جان اف کندی» و «ریچارد نیکسون» در سال ۱۹۶۰ است ببینید. در این عکس، «کندی» فرد کنترل کننده است. در آن زمان کسی از زبان بدن سر در نمی آورد ولی به نظر می رسد که کندی از این مسئله و نحوه استفاده از آن اطلاع داشته است. ایستادن در سمت چپ تصویر و دست دادن به این شکل یکی از حرکات مورد علاقه او بود.

آموزش زبان بدن - قسمت یازدهم - 8

مناظره انتخاباتی معروف این دو گواهی بر معجزه و قدرت زبان بدن است. اکثر آمریکایی هایی که این مناظره را از طریق رادیو دنبال کرده بودند باور داشتند که «نیکسون» پیروز انتخابات است ولی اکثر آنهایی که از طریق تلویزیون مناظره را دیده بودند معتقد بودند «کندی» پیروز خواهد شد. این مسئله تاثیر زبان بدن متقاعدکننده «کندی» را نشان می دهد که باعث این اختلاف نظرات شده بود و در نهایت هم در انتخابات ریاست جمهوری آن سال پیروز شد.

در عکس زیر نیز «کریستینا کریچنر» رئیس جمهور آرژانتین را می بینید که در موقعیت برتر نسبت به «دیلما روسف» رئیس جمهور بزریل قرار گرفته است.

آموزش زبان بدن - قسمت یازدهم - 9

در عکس زیر «نیکلاس سارکورزی» رئیس جمهور اسبق فرانسه را می بینید که به اشتباه در سمت تصویر قرار گرفته و سعی دارد که علی رغم جاگیری اشتباهش از حالت دست سلطه جو استفاده کند. البته شاید بدانید که سارکوزی از جمله روسای جمهوری بود که اشتباهات زیادی در زمینه آداب و رسوم دیپلماتیک انجام داده است و شاید بتوان او را جزء یکی از کم­ هوش ترین سیاستمدارها دانست.

آموزش زبان بدن - قسمت یازدهم - 10

زبان بدن سیاستمداران : در عکس زیر سیاستمدار پراشتباه آقای «سارکوزی» از این که در موقعیت برتر نسبت به «اوباما» قرار گرفته در پوست خود نمی گنجد.

 آموزش زبان بدن - قسمت یازدهم - 11

آموزش زبان بدن قسمت یازدهم 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *