آموزش زبان بدن – قسمت ششم

0
آموزش زبان بدن - قسمت ششمReviewed by پویا ودایع on Sep 28Rating:

چرا خواندن زبان بدن کودکان راحت تر است؟

خواندن زبان بدن افراد مسن مشکل تر از خواندن زبان بدن افراد جوان تر است زیرا سفتی عضلات چهره افراد مسن کمتر است. سرعت برخی حرکات و اینکه این حرکات در برابر دیدگان سایر افراد چه مقدار قابل مشاهده هستند به سن افراد بستگی دارد. برای مثال، اگر یک کودک پنج ساله دروغ بگوید، احتمالاً به سرعت دهان خود را با دو دستش می پوشاند (عکس زیر).

زبان بدن کودکان - 7 زبان بدن آموزش زبان بدن - قسمت ششم               7

پوشاندن دهان توسط دست ها به والدین می فهماند که کودک به آنها دروغ گفته و مسئله ای را پنهان کرده است. این حرکت احتمالاً در طول عمر این کودک ادامه خواهد داشت و فقط سرعت و نحوه انجام آن تفاوت می کند. وقتی یک فرد نوجوان دروغ می گوید، دست وی مانند کودک پنج ساله به سمت دهان می آید، ولی به جای اینکه دهان را کامل بپوشاند، با انگشتان دست دور دهان خود را لمس می کند. در واقع این حرکات نامحسوس تر می شوند. عکس زیر دختر نوجوانی را نشان می دهد که در حال دروغ گفتن است.

زبان بدن کودکان-7-1 زبان بدن آموزش زبان بدن - قسمت ششم               7 1

حرکت پوشاندن دهان در بزرگسالی سریعتر هم می شود. وقتی یک فرد بزرگسال دروغ می گوید، مغز به دست ها فرمان می دهد که به منظور مخفی کردن کلمات دروغ آمیز دهان را بپوشانند (یعنی همان کاری که فرد در نوجوانی و پنج سالگی انجام می داده است) ولی در آخرین لحظه، فرد دست خود را از صورتش دور کرده و بینی خود را لمس می کند. در واقع این حرکت، نسخه بزرگسالانه ی پوشاندن دهان است که در دوران کودکی استفاده می شده است. در عکس زیر، بیل کلینتون را می بینید که در برابر هیئت رئیسه دادگاه به سوالاتی درباره رابطه نامشروع خود با «مونیکا لوینسکی» پاسخ می دهد.

آموزش زبان بدن - 7- 6- 4 زبان بدن آموزش زبان بدن - قسمت ششم              7 6 4

در واقع با توجه به توضیحات فوق می توان گفت هر چه سن افراد بیشتر می شود، حرکات و ژست های آنها نامحسوس تر شده که این مسئله دلیلی بر سخت تر بودن خواندن زبان بدن یک فرد پنجاه ساله نسبت به یک کودک پنج ساله است.

آیا زبان بدن را می توان جعل کرد؟

به دلیل عدم تطابقی که بین حرکات اصلی، علائم ریز زبان بدن و کلمات گفتاری رخ می دهد پاسخ کلی به این سوال منفی است. به عنوان مثال، کفِ دست باز نشانه ای از صداقت است ولی وقتی فردی که قصد دارد با پنهان کردن نیت واقعی خود با زبان بدنش شما را فریب بدهد، از آنجا که این علائم را به خوبی می داند احتمالا کف دستان خود را به صورت باز نگه می دارد، به شما لبخند می زند و در همین حال با کمال آرامش به شما دروغ می گوید، ولی اگر به حرکات ریز بدنش دقت کنید، می توانید به عدم صداقتش پی ببرید. مردمک چشم فرد دروغگو تنگ خواهد شد، یکی از ابروهایش بالا می رود یا گوشه لبش به صورت ریز تکان می خورد که این علائم با علامت کف دست باز و خنده صمیمانه در تناقض هستند. نتیجه این خواهد شد که طرف مقابل این فرد خصوصاً اگر یک خانم باشد حرف های وی را باور نخواهد کرد. زیرا همانطور که پیش از این گفته شد، در زبان بدن، آقایان را راحت تر از خانم ها می توان فریب داد، زیرا به طور کلی آقایان توانایی خیلی بالایی در خواندن زبان بدن ندارند. شاید داستان کارجوی دروغ گو برای شما جالب باشد.

کارجوی دروغ گو

چند وقت پیش، در مصاحبه استخدامی سازمانی، فردی در پاسخ به سوالی مبنی بر علت ترک کار قبلی خود اینطور توضیح می دهد که در کار قبلی فرصت کافی برای پیشرفتش وجود نداشته و ترک کار قبلی تصمیم سختی برای او بوده چون با تمام کارمندان آنجا رابطه خوبی داشته است. خانمی که به عنوان مصاحبه کننده یکی از مصاحبه ها را انجام داده بود پس از اتمام مصاحبه نظرش این بود که حس درونی اش می گوید که این فرد در مورد محل کار سابق خود دروغ می گوید و علی رغم اینکه رئیس خود را می ستاید ولی حس منفی نسبت به او دارد. طی بررسی فیلم ضبط شده مصاحبه، معلوم شد هر دفعه که وی نام رئیس قبلی خود را می گوید پوزخندی بسیار کوتاه در سمت چپ لب او مشاهده می شود. اغلب اوقات، این علائم متناقض به سرعت کسری از ثانیه در چهره فرد ظاهر می شوند و یک ناظر مبتدی ممکن است متوجه آنها نشود. برای روشن شدن موضوع با رئیس سابق این فرد تماس گرفته می شود. پس از تماس با رئیس معلوم می شود که این فرد به دلیل فروش مواد مخدر به سایر کارکنان از کار قبلی خود اخراج شده است. هر چقدر که این فرد، با اعتماد به نفس کامل سعی در پنهان کردن زبان بدن خود داشت، ولی حرکات ریزِ متناقض او صحت حرفهایش را زیر سوال برده بود.

کلید این قضیه توانایی جدا کردن حرکات واقعی از دروغین است به طوری که فرد راست گو از دروغ گو یا متقلب مشخص شود. علائمی مانند گشادی یا تنگی مردمک چشم، عرق کردن و سرخی چهره را نمی توان به صورت خودآگاه کنترل نمود ولی حرکتی مانند باز نگه داشتن کف دست به نشانه صداقت به راحتی قابل یادگیری است. همچنین در نظر داشته باشید افرادی که زبان بدن خود را جعل می کنند صرفاً مدت کوتاهی می توانند به این روند ادامه دهند.

با وجود این، مواقعی هستند که به منظور کسب مزایای خاصی، زبان بدن به عمد جعل می شود. به عنوان مثال در مسابقات دختر شایسته جهان، هر شرکت کننده از حرکات بدنی خاص و تمرین شده ای استفاده می کند که به طور آگاهانه آنها را فرا گرفته است تا حس صمیمیت را به مردم و داوران منتقل کند. هر چه بیشتر فرد شرکت کننده در انتقال این علائم موفق باشد، مقبولیت بیشتری کسب می کند ولی حتی شرکت کنندگان باتجربه در این مسابقات نیز صرفاً مدت کوتاهی می توانند زبان بدن خود را جعل کنند و در نهایت بدن آنها علائم متناقض را که مستقل از اعمال آگاهانه هستند بُروز می دهد. بسیاری از سیاستمداران در جعل زبان بدن متخصص هستند تا رای دهندگان حرف های آنها را باور کنند. سیاستمدارانی که اینکار را به طور موفقیت آمیز انجام دهند (مانند جان اف کندی یا آدولف هیتلر) دارای کاریزما هستند.

جعل زبان بدن به مدت طولانی کار بسیار سختی است ولی فراگیریِ نحوه استفاده از زبان بدن مثبت جهت برقراری ارتباط با سایر افراد و حذف زبان بدن منفی که پیام اشتباه به طرف مقابل منتقل می کند حائز اهمیت است. چنین کاری سبب می شود که از بودن در کنار دیگران احساس راحتی کنید و سایر افراد، راحت تر پذیرای شما باشند.

چگونه به یک خواننده حرفه ای زبان بدن شویم؟

حداقل ۱۵ دقیقه در روز زبان بدن سایر افراد را بررسی کنید. یکی از محل های مناسب برای تمرین، جاهایی است که افراد با یکدیگر تعامل دارند. به عنوان مثال، اگر اهل سفر زیاد با هواپیما هستید یا کارتان به گونه ای است که با هواپیما زیاد سفر می کنید فرودگاه مکان خوبی برای مشاهده طیف کاملی از حرکات افراد است زیرا افراد به طور کاملاً آزاد، شوق، خشم، غم، خوشحالی، عدم صبوری و بسیاری دیگر از عواطف و احساسات خود را نشان می دهند. مکان های اجتماعی، ملاقات های تجاری و مهمانی ها نیز مثال های خوب دیگری هستند. وقتی شما در زمینه هنر خواندن زبان بدن تسلط پیدا کنید، می توانید به یک مهمانی رفته، تمام عصر را در گوشه ای بشینید و صرفاً از تماشا و تحلیل زبان بدن دیگران لذت ببرید.

ما انسان های عصر جدید در خواندن علائم زبان بدن ضعف بیشتری نسبت به اجداد نخستین خود داریمد، زیرا کلمات باعث حواس پرتی ما می شوند.

تلویزیون نیز منبع خوب دیگری برای یادگیری زبان بدن است. صدای تلویزیون را کم کنید و سعی کنید در ابتدا با دیدن تصویر بفهمید چه اتفاقی در حال رخ دادن است. هر چند دقیقه صدا را زیاد کنید و بررسی کنید که تا چه میزان در خواندن علائم غیرکلامی دقت داشته اید. پس از مدتی که از انجام این تمرین بگذرد، می توانید کل برنامه را بدون صدا تماشا کنید و محتوای آن را درک کنید، درست مانند کاری که افراد ناشنوا انجام می دهند.

با فراگیری نحوه درک زبان بدن نه تنها درک خواهید کرد چگونه سایرین سعی در تسلط بر شما دارند، بلکه از این مهمتر یاد می گیرد تا نسبت به عواطف و احساسات سایر افراد حساس تر باشید. درست همانطور که پرنده شناسان آماتور از تماشای پرندگان و بررسی رفتار آنها لذت می برند، رفتارشناسان و افراد علاقه مند به این حوزه که عواطف و احساسات انسان های دور و برشان برای آنها مهم است از تماشای علائم غیرکلامی انسان ها در دفتر کار، محیط های اجتماعی، تلویزیون یا هر جای دیگری که محیط تعامل افراد مختلف است لذت می برند. چنین افرادی در واقع می خواهند از وضعیت عاطفی انسان های دور و بر خود آگاهی کسب کنند تا در نهایت اطلاعات بیشتری در مورد ذات وجودی و عواطف خودشان بدانند و این که چگونه می توانند رابطه شان با سایر افراد را بهتر کنند.


حجم:
گوینده:
دسترسی آسان به این مطلب لینک کوتاه :
QR Code For: آموزش زبان بدن – قسمت ششم

شما همچنین ممکن است مانند سایر مقالات این نویسنده

انصراف از پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد ویژه "چگونه با هر کسی ارتباط بگیریم؟"توضیحات بیشتر + خرید
+ +

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3

ضمانت بازگشت وجه یک ماهه

پکیج عیدانه - پویا ودایع pot new3