آموزش زبان بدن

آموزش زبان بدن قسمت سیزده

آموزش زبان بدن – قسمت سیزدهم

هشت سبک از بدترین شیوه های دست دادن

در این قسمت آموزش زبان بدن به هشت سبک از بدترین شیوه های دست دادن می پردازیم که بهتر است هیچ گاه از آنها استفاده نکنید.البته من در کتاب زبان بدن در مذاکره به این موضوع اشاراتی کرده ام و دست دادن غربی و ایرانی را مورد مقایسه قرار داده ام . 

دستان سرد و عرق کرده موسوم به «ماهی خیس»

میزان مقبولیت: یک از ۱۰

اکثر افراد از «ماهی خیس» که حالت نرم و کمی لزج دارد بدشان می آید و لذا اگر با دستان سرد، خیس یا عرق کرده که به نوعی حالت «ماهی خیس» را دارند با کسی دست بدهید، ناخوشایند و نازیبا خواهد بود و علاوه بر این به نوعی نشان دهنده شخصیت ضعیف است زیرا کف دست به راحتی می تواند در حالت فرمان پذیری (یعنی رو به بالا) قرار بگیرد. حتی در برخی موارد دست دادن با دستان خیس می تواند نشانه عدم تعهد شما به طرف مقابل باشد. در این حالت حتی ممکن است اینطور به نظر برسد که جزء افرادی هستید که شل دست می دهند.

با این تفاسیر، مجدد باید خاطر نشان شد که تفاوت های فرهنگی را حتما در نظر داشته باشید. مثلا در کشورهای آسیایی و آفریقایی، شل دست دادن امری پدیرفته شده تلقی می شود و برعکس اگر خیلی محکم دست بدهید شاید به نوعی توهین تلقی شود. همچنین برخی افراد از شرایطی به نام «تعرق بیش از حد» رنج می برند که به ژنتیک فرد برمی گردد و باعث تعرق مزمن می شود. اگر این مسئله در مورد شما صدق می کند، توصیه می کنیم که همیشه یک دستمال پارچه ای تمیز یا چند دستمال کاغذی همراه خود داشته باشید تا پیش از دست دادن، دستان خود را خشک کنید.

زبان بدن - قسمت سیزده-1

کف دست ها غدد تعرق بیشتری از سایر نقاط بدن دارند و به همین دلیل عرق کف دست بیشتر به چشم می آید. نکته جالب این است که اکثر افرادی که به این شکل (یعنی مانند ماهی خیس) دست می دهند خودشان از این مسئله آگاه نیستند و بنابراین بهتر است برای جلوگیری از این وضعیت، وقتی با دوستان خود دست می دهید از آنها بخواهید که نظر و احساسشان را به شما بگویند.

دست دادن سفت و محکم

میزان مقبولیت: ۴ از ۱۰

این نوع دست دادن، سبک مورد علاقه صاحبان کسب و کارها، تجار و بازرگانان است و نشان دهنده این است که فرد می خواهد اوضاع را تحت کنترل خود در آورد و به طرف مقابل بفهماند که حرف، حرف اوست. در این حالت طبق آنچه که پیش از گفته شد کف دست رو به پایین است و پس از درگیر شدن دست ها، فرد آغازکننده فشاری به سمت پایین اعمال می کند و دو تا سه بار دست های طرف مقابل را تکان می دهد. حتی در این حالت ممکن است جریان خون دست طرف مقابل برای مدت کوتاهی قطع شود. گاهی اوقات افرادی که شخصیت ضعیفی دارند برای اینکه از تسلط و سلطه دیگران بر خودشان می ترسند سعی می کنند از این روش برای دست دادن استفاده کنند تا به نوعی شخصیت خودشان را پنهان کنند.

زبان بدن - قسمت سیزده-2

استخوان خردکن

میزان مقبولیت: صفر از ۱۰

در واقع نوع شدیدتر مورد ۲، سبک «استخوان خردکن» است که بدترین نوع دست دادن به حساب می آید زیرا خاطره چنین دست دادنی هیچ گاه از ذهن طرف مقابل پاک نمی شود و به جز فرد آغازکننده هیچ شخص دیگری از این نوع دست دادن تحت تاثیر قرار نمی گیرد. این سبک نشان دهنده شخصیت به شدت تهاجمی است و این معنی را می دهد که شما فردی هستید که بدون هشدار قبلی از اولین فرصت به نفع خود استفاده کرده و سعی دارید در همین ابتدای امر، به هنگام دست دادن، روحیه طرف مقابل را تضعیف کنید. به خانم ها توصیه می شود که در ملاقات های تجاری، تا جای ممکن در دست راستشان حلقه نیاندازند زیرا اگر با فردی برخورد داشته باشید که به این شکل دست می دهد فشار بیش از حد ناشی از این نوع دست دادن و گیر کردن حلقه بین دو انگشت سبب خونریزی می شود و خاطره بدی از آن ملاقات برای شما باقی می ماند.

زبان بدن قسمت سیزده - 3

متاسفانه هیچ روش موثری برای مقابله با این سبک دست دادن وجود ندارد. اگر احساس کردید که شخصی به عمد با شما اینطور دست می دهد و از این رفتار او خوشتان نمی آید، بهتر است به او بگویید: «خیلی محکم دست میدی دستم درد گرفت». این کار به فرد می فهماند که نباید این رفتارش را مجدد تکرار کند.

گرفتن انگشتان دست

میزان مقبولیت: ۲ از ۱۰

این سبک دست دادن معمولا زمانی رخ می دهد که یک آقا می خواهد با خانمی دست بدهد و به نوعی تابع فاصله دو شخص از یکدیگر است. مثلا اگر فاصله دو نفر از هم به جای ۶۰ سانتیمتر حدود ۹۰ سانتیمتر باشد، در حالت دوم دو شخص فاصله بیشتری از یکدیگر دارند و در نتیجه دست ها کامل با یکدیگر درگیر نمی شوند. البته اگر آقا یا خانمی به عمد اینطور دست بدهد احتمال دارد جزء افرادی باشد که تمایل ندارند افراد خیلی به حریم خصوصی شان نزدیک شوند.

زبان بدن - قسمت سیزده - 4

در قسمت بعدی آموزش زبان بدن به تعداد دیگری از از دست دادن در فرهنگ غربی اشاره می کنیم . 

پست های مرتبط

One thought on “آموزش زبان بدن قسمت سیزده

  1. بنفشه نامور گفت:

    سلام
    ممنون از مطالب خوب شما بعد سایت متمم سایتی هستید که من چک می کنم مطالب شما جدیده و عالی واقعا فرق می کنه با تمام سایت های دیگر
    از شما ممنونم که ما شهرستاتی ها که دسترسی نداربم به رایگان تدریس می کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *