آموزش زبان بدن

آموزش زبان بدن قسمت دوازده

آموزش زبان بدن : مفاهیم دست دادن در زبان بدن 

دو دستی دست دادن

یکی از مفاهیم و تحلیل ها در زبان بدن نحوه دست دادان است  که در این مقاله هم به آن می پردازیم .معمولا کسی که به این شکل دست می دهد تماس چشمی مستقیم برقرار می کند، یک لبخند موقر بر چهره اش نقش می بندد و اسم کوچک طرف مقابل را با صدای بلند و رسا تکرار می کند و  اوضاع و احوال فعلی او را جویا می شود.

آموزش زبان بدن - قسمت دوازده - 1

این نوع دست دادن سبب افزایش تماس فیزیکی می شود و با محدود کردن حرکت دست راست طرف مقابل امکان کنترل بر او وجود دارد. این نوع دست دادن بین سیاستمداران رایج است و کسی که به این شکل دست می دهد سعی دارد به طرف مقابل بگوید که فرد قابل اعتماد و روراستی است. اما اگر با شخصی که برای اولین او را ملاقات می کنید اینگونه دست بدهید می تواند اثر معکوس داشته باشد و ممکن است احساس کند که مسئله مشکوکی در مورد قصد و هدف شما از این کار وجود دارد. این سبک دست دادن به نوعی اشل کوچک در آغوش کشیدن طرف مقابل به حساب می آید و تنها تحت شرایطی که در آغوش گرفتن افراد قابل قبول است می تواند استفاده شود.

۹۰ درصد انسان ها به هنگام دفاع از خود دست راستشان را جلوی بدن خود می آورند و این قابلیتی که از زمان تولد همراه با ماست. دست دادن با دو دست این قابلیت دفاعی را محدود می کند و به همین دلیل وقتی رابطه شخصی و نزدیکی با طرف مقابل ندارید نباید به هنگام دست دادن از این حرکت استفاده کنید. در مواقعی که پیوند عاطفی و دوستی بین دو نفر وجود دارد استفاده از این سبک دست دادن اشکالی ندارد (مثلا به هنگام ملاقات با یک دوست قدیمی) زیرا تحت این شرایط، دفاع از خود موضوعیت ندارد و لذا این سبک دست دادن صمیمیت شما را نشان می دهد که هدف و غرضی هم پشت آن نیست.

آموزش زبان بدن - قسمت دوازده - 2

انواع دست دادن برای کنترل طرف مقابل

هدف از دست دادن با دوست این است که صمیمیت، صداقت و عمق احساسات خودتان را به طرف مقابل نشان دهید. در این زمینه باید به دو موضوع توجه داشته باشید. یک اینکه، برای نشان دادن عمق احساسات تان می توانید از دست چپ استفاده کنید و میزان صمیمیت و دوستی تان به فاصله نسبی دست چپ شما با دست راست فرد مقابل بستگی دارد؛ یعنی هر چه دست چپ در بخش بالاتری از بازوی فرد مقابل قرار بگیرد، در عین حالی که سعی می کنید فرد را تحت کنترل خود داشته باشید، نشان دهنده صمیمیت و نزدیکی بیشتر شما با اوست.

به عنوان مثال، در مقایسه با گرفتن مچ دست راست طرف مقابل، گرفتن آرنج با دست چپ صمیمت بیشتری را نشان می دهد و گرفتن شانه نیز از هر دوی این حالات و نیز از گرفتن بخش بالایی بازو صمیمانه تر است. عکس های زیر به ترتیب از گرفتن مچ دست تا گرفتن شانه را نشان می دهند که حالت اول کمترین میزان صمیمیت است و هر چه به سمت شانه نزدیک تر می شویم به معنای صمیمیت بیشتر است.

آموزش زبان بدن - قسمت دوازده - 3

آموزش زبان بدن - قسمت دوازده - 4

زبان بدن سیاست مداران  – نحوه دست دادن 

آموزش زبان بدن - قسمت دوازده - 5

آموزش زبان بدن - قسمت دوازده - 6

موضوع دومی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در واقع در این سبک دست دادن، دست چپ شما  وارد حریم خصوصی فرد مقابل می شود. لذا به طور کلی، گرفتن مچ دست و آرنج صرفا تحت شرایطی قابل قبول هستند که بین دو نفر احساس نزدیکی و دوستی حاکم باشد و در این دو مورد دست چپ فردی که به این سبک دست می دهد صرفا به فضای بیرونیِ حریم شخصی فرد مقابل وارد می شود. گرفتن شانه و گرفتن بخش بالایی بازو صمیمیت بیشتری را نشان می دهد و در برخی موارد حتی پس از دست دادن، هر دو طرف هم دیگر را به آغوش می کشند (در مورد حریم شخصی در بخش های بعدی این سری آموزشی توضیحات بیشتری داده می شود). در صورتی که احساس صمیمیت و نزدیکی متقابل با کسی ندارید و یا دلیل خوبی برای استفاده از این نوع حرکات (دست دادن با دو دست) ندارید از این سبک دست دادن استفاده نکنید. زیرا در غیر این صورت ممکن است آن فرد نسبت به شما حس بدی پیدا کرده و بهتان اعتماد نکند. به طور خلاصه، اگر پیوند دوستی با طرف مقابل ندارید، دودستی دست ندهید و اگر کسی که ارتباط شخصی و خصوصی با شما ندارد به این شیوه با شما دست داد به دنبال نیت مخفی باشید.

البته سیاستمداران با رای دهندگان و تجار با مشتریان خود به صورت دو دستی دست می دهند که مسئله رایجی هم هست ولی متوجه نیستند که این حرکت شاید به نوعی یک خودکشی تجاری یا سیاسی باشد که باعث دورشدن افراد از آنها می شود.

زبان بدن سیاست مداران : بازی قدرت جورج بوش و تونی بلر

در سال ۲۰۰۳ و طی جنگ آمریکا و عراق، «تونی بلر» و «جورج بوش» تصویری از یک همکاری دوستانه با موضع برابر و متحد را به رسانه ها نشان دادند ولی با تحلیل دقیق این عکس ها می توان به سلطه گری جورج بوش پی برد. به عنوان مثال تصویر زیر را ببیند. در این تصویر، بوش کمی به جلو خم شده تا از طرف راست با «بلر» دست بدهد و دستش روی دست «بلر» قرار بگیرد. لباسی که «بوش» به تن دارد لباس فرمانده کل قوای نیروهای مسلح است و لباس «بلر» مثل یک پسربچه مدرسه ای است که دارد با سرمعلمش ملاقات می کند. بوش خیلی محکم روی پاهایش ایستاده و دست چپش به نشانه کنترل، در پشت «بلر» قرار دارد. بوش به ایستادن در سمت چپ تصویر علاقه نشان می داد تا فردی سلطه جو جلوه کند و طوری به نظر برسد که حرف آخر را او می زند.

 آموزش زبان بدن - قسمت دوازده - 7

 راه حل چیست؟

اگر به هر دلیلی درسمت چپ طرف مقابل قرار گرفتید، زمانی که به فرد نزدیک می شوید ابتدا شما دست خودتان را دراز کنید زیرا این کار باعث می شود طرف مقابل تان برای دست دادن با شما در مقابل صورت شما قرار بگیرد و در نتیجه از موضع برابر با هم دست بدهید. اگر چاره دیگری نداشتید، دو دستی دست بدهید.

دست دادن با تاخیر، بازی قدرت پوتین؟

از نحوه برخورد «پوتین» رئیس جمهور روسیه با رهبران کشورهای غربی در مجامع عمومی می توان به رابطه و طرز نگاه او به دنیای غرب پی برد. تصویر زیر «پوتین» و «اوباما» را در مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد. نوع نگاه پوتین و تاخیر او در دست دادن مانند رفتار یک مافوق با زیردست یا رفتار یک حریف قوی با حریف ضعیف به نظر می رسد.

 

دست دادن آقایان با خانم ها ( تکنیک های  زبان بدن )

با وجود اینکه چندین دهه از حضور پررنگ خانم ها در عرصه کسب و کار می گذرد ولی همچنان بسیاری از آقایان و خانم ها در احوالپرسی و برخورد اول مقداری خجالت زدگی و دستپاچگی از خود نشان می دهند. اکثر مردان اینطور می گویند که آموزش دست دادن را در دوران کودکی و نوجوانی از پدران خود یادگرفته اند در حالی که چنین اظهارنظری کمتر بین خانم ها وجود دارد. از این رو این مسئله می تواند در بزرگسالی و زمانی که یک آقا برای اولین بار به سمت خانمی می رود تا با او دست بدهد کمی مشکل ساز شود.

در بخش بعد آموزش زبان بدن  به ۸ سبک از بدترین شیوه های دست دادن می پردازیم که بهتر است از آنها دوری کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *