آموزش زبان بدن

آموزش زبان بدن قسمت دهم

آموزش زبان بدن را با نقد دست دادن ها ادامه می دهیم .آموزش زبان بدن قسمت دهم

دست سلطه پذیر

نقطه مقابل دست سلطه جو (کف دست به پایین)، دست دادن به صورتی است که کف دست رو به بالا باشد (سمت راست تصویر زیر را ببینید). با این کار در واقع باعث می شوید دست طرف مقابل بالا باشد و به نوعی سلطه پذیری خودتان را نشان می دهید.

آموزش زبان بدن -10001

این نوع دست دادن مواقعی به کار می آید که قصد دارید به طرف مقابل این حس را القا کنید که می تواند موقعیت را دست بگیرد و او کنترل کننده اوضاع است. چنین سبک دست دادنی به هنگام معذرت خواهی نیز کاربرد دارد. به طور کلی دست دادن در صورتی که کف دست به بالا باشد نشانه ای از قابل کنترل بودن شما است اما همانطور که بارها تکرار کردیم، در آموزش زبان بدن باید همه جوانب را سنجید. مثلا فرض کنید با شخصی که آرتروز دارد دست می دهید. چنین اشخاصی به دلیل حفاظت از دست خود محکم دست نمی دهند و به همین دلیل به راحتی می توان به هنگام دست دادن کف دست آنها را چرخاند و در موقعیتی قرار داد که دست شما دست برتر باشد. همینطور پیش از این اشاره شد جراحان، نوازندگان و هنرمندان نیز شل دست می دهند و بنابراین در چنین مواردی باید سایر علائم را در کنار نحوه دست دادن در نظر گرفت تا بتوانید به این نتیجه برسید که آیا این شخص، فرد قابل کنترلی است یا خیر. زیرا افراد مطیع در ادامه تعامل شان با شما حرکات دیگری را انجام خواهند داد که نشانه ای از مطیع بودن آنهاست. این مسئله نیز در مورد افراد سلطه جو صادق است و علاوه بر دست دادن، این افراد به منظور نشان دادن قدرت خود از سایر ژست ها و حرکات (مانند نوع نگاه، طرز ایستادن و غیره) استفاده خواهند کرد که در جای خود به آنها پرداخته می شود.

ایجاد حس تساوی و برابری به هنگام دست دادن

وقتی دو فرد سلطه جو با یکدیگر دست می دهند، کشمکش سمبلیک قدرت بین این دو فرد رخ می دهد و هر یک به نوبه خود سعی می کند تا کف دست طرف مقابلش را بچرخاند و در موقعیتی قرار دهد تا حس سلطه جویی خود را القا کند. نتیجه چنین کشمکشی این خواهد شد که کف دست طرفین در موقعیت عمودی قرار می گیرد و لذا این سبک دست دادن (تصویر زیر) حس برابری و احترام متقابل را ایجاد می کند زیرا هیچ یک از طرفین قصد تسلیم شدن ندارد و هر دو موضع برابر دارند.

آموزش زبان بدن -1000

ایجاد حس تفاهم و دوستی به هنگام دست دادن

برای ایجاد حس تفاهم و دوستی به هنگام دست دادن بهتر است دو نکته رعایت شود. یک اینکه مطمئن شوید کف دست شما و طرف مقابل در حالت عمودی قرار دارد به طوری که هیچ کدام در حالت سلطه جویی یا سلطه پذیری قرار نداشته باشید. دو اینکه به همان میزان که طرف مقابل دست شما را فشار می دهد، شما هم همان مقدار دست او را فشار دهید. مثلا اگر میزان محکم دست دادن را بین ۱ تا ۱۰ واحد بسنجیم و شما به اندازه ۷ واحد محکم دست می دهید و طرف مقابل به اندازه ۵ واحد، شما باید ۲۰ درصد از قدرت دست دادنتان بکاهید و اگر طرف مقابل به اندازه ۹ واحد دست شما را فشار می دهد و شما ۷ واحد، باید ۲۰ درصد با قدرت بیشتری دست بدهید. همچنین اگر در جایی وارد می شوید که باید با ۱۰ نفر دست بدهید، باید زاویه و شدت دست دادن خود را بر اساس هر یک افراد تنظیم کنید تا به تک تک افراد حس تفاهم و دوستی و موقعیت برابر را منتقل کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که دست آقایان معمولا حدود دو برابر بیشتر از دست خانم ها قدرت و فشار دارد . ( آموزشزبان بدن متفاوت اقایان با خانم ها را در مقالات بعدی مورد توجه قرار خواهیم داد ) 

در انتها آموزشزبان بدن نیز باید گفت که دست دادن به عنوان ژستی برای سلام و احوالپرسی، خوش آمدگویی، خداحافظی و بستن قرارداد در ملاقات های تجاری، مهمانی ها و غیره استفاده می شود و از این رو باید همیشه گرم و دوستانه باشد و حس مثبت به طرف مقابل منتقل کند. در آموزش بعدی به روش هایی می پردازیم که چگونه می شود به هنگام دست دادن، افراد سلطه جو و قدرت طلب را خلع سلاح نمود و از موضع برابر با آنها دست داد.

آموزش زبان بدن قسمت دهم

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *